Historisch Zeeuws vliegtuigongeluk krijgt een heel bijzonder vervolg Zoektocht De opa van Menno Polderman vond de jas van een bemanningslid na de crash in 1943. Menno zoekt het verhaal erachter. Onlangs stuitte Menno weer op de emblemen en hij wil de toch meer weten over het verhaal achter deze stukjes stof. Hij dook in de geschiedenis van deze vreselijke tragedie en realiseerde zich al snel dat dit stukje geschiedenis bekend moest worden onder het grote publiek. Afgelopen weekend kwam hij iets heel bijzonders tegen. "De bemanningsleden had den geen schijn van kans. Hun vliegtuig, een toestel van de 384th Bombgroup, 545th Squadron, werd aan gevallen door acht Duitse jagers. Het was hun eerste missie en werd gelijk hun laatste", vervolgt Menno zijn verhaal. "Mijn opa heeft wel eens verteld over dat vliegtuig en over de jas die hij daar had gevonden. Maar toen ik laatst de emblemen weer tegenkwam werd ik er op IN DE ENE HAND HET ZWEMVEST EN IN DE ANDERE HANDDE EMBLEMEN de één of andere manier enorm door gegrepen. Met hulp van het oorlogsmu seum in Nieuwdorp en met Nico Heertjes van de Stich ting Wings to Victory, is er al aardig wat informatie bo ven water gekomen. Op een Amerikaans forum vonden we zelfs een oud bericht van een mevrouw; ze was op zoek naar mensen die haar opa gekend hebben. Hij vloog destijds ook op hetzelfde vliegtuig. We pro beren in contact te komen met deze mevrouw, maar dat is tot op heden nog niet gelukt." "Op Facebook ben ik ook lid geworden van allerlei groe pen en op die manier heb ik contact gehad met de zoon van de co-piloot. Het komt allemaal heel dichtbij nu ik er in ben gedoken. Het wa ren jongens van begin twin tig. Ik word daar echt stil van. Wat deed je zelf toen je twintig was? Deze mannen gaven hun leven voor onze vrijheid." Boek "Ik vind het zo belangrijk dat dit niet vergeten wordt. Dat is echt mijn doel. Over dit vliegtuig weten we tot nu toe heel weinig. Ik wil zorgen dat er meer bekend heid aan gegeven wordt. Ik wil een boekje maken over dit vliegtuig en haar beman ning en er moet een monu mentje komen op de plaats waar het is neergestort." Nadat Menno zijn verhaal heeft verteld aan De Faam gaat hij samen met onze fo tograaf naar het oorlogsmu seum in Nieuwdorp. Een prachtige setting om een passende foto te maken. Daar doet hij, heel toevallig, een bijzondere ontdekking. "Ik raakte in gesprek met Kees Traas van het museum en ik wees hem erop dat er een foutje in zijn database stond. Tijdens mijn zoek tocht had ik al ontdekt dat de man die daar de piloot werd genoemd, in werkelijkheid de bombardier was. Kees Traas vroeg geïnteresseerd of ik de naam van de piloot wist en toevallig had ik'dat al achterhaald. Dat was Ro- bert Joseph Olbinski." Bij het horen van die naam veerde Kees Traas spontaan overeind. Van deze man had hij een zwemvest in de vitri ne liggen. Ter plekke werd de glasplaat uit de vitrine gehaald en het zwemvest werd bewonderd. "De bloedspetters zaten er nog op", zegt Menno, duide lijk aangedaan. "Dit was wel een heel bijzonder moment. In mijn ene hand had ik het lijstje met de emblemen en in de andere hand het zwemvest." De geschiedenis kwam op deze manier wel heel dichtbij. Menno komt steeds meer te weten over deze vliegtuig crash in 1943, maar kan best wat hulp gebruiken. Kunt u hem meer vertellen? Stuur dan een mailt je: mennopoldermanl ©gmail.com O www.de-faam.nl Pt Faam woensdag 9 september 2015 33 "We mogen nooit vergeten wat hier gebeurd is." Het zijn de woorden van Menno Polderman uit Heinkenszand. Hij doelt op een vliegtuig dat op 22 juni 1943 is neergestort in de Wilhelminapolder. Zes bemanningsleden werden gevangen gezet en vier bemanningsleden vonden de dood in deze prachtige, uitgestrekte polder. Een dag na deze tragedie vond de opa van Menno, Willem Gerardus Sonke, een jas van een bemanningslid. door Rachel van Westen WILHELMINADORP - "Mijn opa moest de jas inleveren, maar het is hem gelukt om de em blemen eraf te halen en die zijn altijd in onze familie gebleven." Foto's: Johan van der Heijden Amerikaans forum Besloten werd om voor de fotosessie met de fotograaf van De Faam naar het oorlogsmuseum in Nieuwdorp te gaan. Hier kwam Menno per toeval nog meer te weten. Facebook Ontdekking Bloedspetters Heeft u informatie? Menno Polderman vond in het museum het zwemvest dat toebehoorde aan de militair waarvan hij de emblemen had.

de Faam | 2015 | | pagina 33