De kermis was een poel des verderfs Koop je favoriete krant nu met 20% korting! BLAUWGERUITE Zl van"133^ lil Hl Scan deze kortingspas in de Bruna winkel en ontvang direct j'e korting j bfUnO KORTINGSPAS want het is weer OPRUIMING! was aan volksvermaak. 'Spullenbaas' Schuitenvoer der adverteerde met zijn Paardenspel: 'een spectacu laire show waarin 16 paar den, twee Hongaarsche Os- schen, twee varkens en zes gedresseerde eenden het publiek vermaken'. Later werd op de Nieuwendijk de 15-jarige, bijna twee meter lange en 225 pond wegende 'reus' Raijmond als 'wonder der natuur' getoond. Ge neeskundigen hadden vrij 'REKENING HOUDEN MET MINDER ONTWIKKELD DEEL VAN DE BEVOLKING' In 1885 trok het Vlissingse raadslid, arts Johan Van der Beke Callenfels, fel van leer tegen de kermis namens de hervormde kerk. In de krant van 21 mei lezen we zijn pleidooi voor afschaffing van de kermis. Hij vond dat de gemeenteraad meewerkte aan möreel verval en 'een maal daarover rekenschap zou moeten afleggen voor den rechterstoel van de Al- lerhoogsten.' (Vliss. Crt, 21.05.1885). De attracties van toen waren onvergelijk baar met die van nu. Geen botsauto's of breakdance, maar variété, een stoom- carrousel en circusachtige acts waarbij het welzijn van mens en dier ondergeschikt entree. Maar exploitatie van mens en dier was niet het punt. Callenfels voerde vijf morele kwesties aan om de kermis af te schaffen: 'Fi nanciële schade aan nering doenden'. Financiële scha de van menig huishouden daar het tot vermaak uit gegeven geld aan het huis houden wordt onttrokken'. 'Het leidt tot morele schade omdat huiselijk geluk door losbandigheid op de ker mis wordt verwoest!' 'Ker mis leidt tot ondermijning van het politiegezag, gods dienstbeleving en drank misbruik' en 'Kermisbezoek kan leiden tot uitbraak van besmettelijke ziektes door opeenhoping van mensen die een ongeregeld leven leiden.' Raadslid Van Raalte gaf toe dat kermis een verou derd fenomeen was en 'het tijdstip niet ver verwijderd was haar eigen dood te zul len sterven.' Maar de Raad moest rekening houden met 'het minder ontwikkeld ge deelte der bevolking, dat zich een geheel jaar lang vergast op de genoegens van een kermis.' Afschaffing van de kermis werd met 4 tegen 9 stemmen afgewezen. Iedere week schrijf t verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. 8 717439 079096 WOONPLAZA Op vertoon van deze kortingspas ontvangt u exclusief bij Bruna, 20% korting op onderstaande kranten.' Deze actie loopt van 22 juni t/m 29 augustus 2015 Het zijn weer opruimingsweken bij Binnenuit Bedden Slapen' Korting dus op prachtige bedden, matrassen, kledingkasten, accessoires en nog veel meer. De flink afgeprijsde showroommodellen toveren gegarandeerd een smiie op uw gezicht. Kom snel langs bij Binnenuit Bedden Slapenen vraag onze adviseurs naar de bijzondere acties Schouwersweg 7 Helnkenszand 0113 23 22 13 binnenuit.nl 100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies De Faam woensdag 22 juli 2015 7 De kermis begon als Jaarmarkt met een religieuze achtergrond. A/laar juist vanuit Calvinistische hoek kwam kritiek op goddeloze losbandig- heid, en onzedelijk heden. door Gerard van der Hoeven Stoomcarrousel op het Beursplein (ca. 1910). Daarvoor werd de carrousel met een paard voortgetrokken. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen Actie geldig t/m zaterdag 29 augustus 2015, exclusief bij Bruna.

de Faam | 2015 | | pagina 7