Met een levenstestament houd je zelf de regie in handen NOTARISPRAKTIJK VAN DONGEN m jÊr,m 1 In een levenstestament kun je jouw wensen en regelingen met betrekking tot persoonlijke en zakelijke belangen laten vastleggen. Zou hou je zelf de regie, ook als dat even niet gaat. Download onze App en blijf doorlopend op de hoogte! Kleine veranderingen op notarieel gebied kunnen soms grote gevolgen hebben. s Belangrijk nieuws s Praktische tips J Actuele brochures s A-Z begrippenlijst Handige checklists s Stel een vraag s Snel een offerte •s Zakelijk en privé Notaris van Dongen Dam 37 4331 GG Middelburg T 0118 629155 F 0118 612351 E info@notaris-vandongen.nl O www.de-faam.nl -l De Faam woensdag 22 juli 2015 19 Een levenstestament werkt voor situaties tijdens je le ven. Het is iets anders dan een gewoon testament en gaat niet over je erfenis. Het gaat hier om een situatie dat je nog wel in leven bent maar je je wil niet goed kunt bepa len of hier tijdelijk even niet toe in staat bent. Dit kan bij voorbeeld komen door ziek te, een ongeval, ouderdom of dementie. In een levens testament geef je iemand de bevoegdheid om namens jou op te treden. Je stelt iemand aan die je vertrouwt en die jouw belangen behartigt. Dit kunnen zelfs meerdere men sen zijn. Zo houd je zelf de regie en worden de zaken volgens jouw wensen gere geld. Medische wensen Naast het beslissen over administratieve, zakelijke of financiële zaken kan het ook gaan om medische wensen zoals wel of niet behande len bij ziektes of wat er met je woning moet gebeuren als je daar niet meer zelfstandig kunt wonen. Ook kun je er persoonlijke wensen in laten opnemen, bijvoorbeeld over je verzorging, of je donor wilt zijn na je leven of wie er voor je huisdier zorgt. Feitelijk sla je met een levenstestament een back-up op voor het ge val je het zelf niet meer kunt. Een notaris geeft advies over de mogelijkheden in jouw situatie en controleert of je wilsbekwaam bent tij dens het opmaken van een levenstestament. Bij twijfel vraagt de notaris advies bij een onafhankelijk arts. Zo staat achteraf vast dat je geestelijk in staat was za ken te bepalen zoals je hebt gedaan. De notaris bewaart de notariële akte. Je krijgt daar een afschrift van en jij bepaalt wie er verder een afschrift mogen ontvangen. Op die manier zijn ook an dere mensen op de hoogte van je wensen. Een levenstestament blijft altijd geldig. Veranderen er zaken, dan kun je die via de notaris altijd tussendoor laten aanpassen. Het is dus in een levenstestament geef je iemand de bevoegdheid om namens jou op te treden. verstandig om eens in de zo veel tijd te kijken of je levens testament nog past bij de op dit moment voor jou gel dende omstandigheden en wensen. Natuurlijk bepaalt ieder mens zelf of er een le venstestament moet komen. Maar in een situatie dat de persoon in kwestie zelf even niet of niet meer kan beslis sen over zijn eigen zaken en er mogelijk veel emoties in het spel zijn, kan het een verstandige keuze zijn er wel een te hebben. Het kan bij mogelijke nabestaanden of andere achterblijvers veel problemen, ruzie of extra verdriet voorkomen. Wilsbekwaam Als je een levenstestament wilt hebben, wacht dan niet te lang met het opmaken daarvan omdat je wilsbe kwaam moet zijn op het Foto: Ingrid Borger moment van ondertekening. Dit geldt ook als je er al een hebt en iets wilt aanpassen. De kosten voor het opmaken van een levenstestament zijn afhankelijk van wat je er al lemaal in wilt hebben en wat hiervoor door de notaris ge regeld moet worden. V,

de Faam | 2015 | | pagina 19