Traditie bij Van Loon Hardzeildag Solex leeft voort in museum De Faanf Vakantiepraat Hét Zeeuws familiebedrijf Schuilwerve stopt ermee CAMELEON Nu de vakanties weer aangebroken zijn horen wij om ons heen volop andere talen naast het Nederlands. Toeristen worden in ons land op hun wen ken bediend wanneer ze in hun eigen taal iets vragen. Nederlanders staan in Europa bekend als 'meerdere talen sprekers'. Het wordt ons met de paplepel ingegoten op school. Engels, Frans, Duits, Spaans, ja zelfs Chinees. Wij kregen als 'guus' onze vroegste vreemde taalles van groentevrouwtje Meriete op het dorp. Zij bediende zich van een steenkolenduits dat meer gruis dan cokes bevatte. Kwamen er 's winters Duitse schippers in de winkel dan begroette zij ze steevast met: "Het ies kaus bausen", om er in het vervolg van het gesprek op te wijzen dat 'de kartoffelen siend goetkauf vandaag'. Maar zij bereikte haar doel en verkocht haar handel. Inmiddels vele jaren later brengen wij het geleerde zelf in praktijk op vakantie, waar wij het met onze talenken nis wel redden. Zo ook Anna en Willem, diep uut de Zak van Zuud-Beveland. Ze gingen naar Spanje, een mooi land mét strand en een makkelijke taal want alle woorden eindigen op A. Na een week Costa Brava wisten ze al een beetje de weg en ze gingen in de siësta op een hapje uit. Willem loodste Anna de Spaanse cantina binnen en bestelde pinos mouronos, vlees op een stokje. De serveerster lachte begrij pend en kwam even later terug met een fles zure morellenwijn en twee glazen. Terwijl het duo stomverbaasd zat te kijken schonk de Spaanse de wijn in en morste daarbij op tafel. "Kiek, ze smost nog ok", zei Willem, maar Anna veerde op en riep druuzig in d'r beste Zeeuwse Spaans: "Eeee, signo- rina, smossaü!" VLISSINGEN - Omdat Zeeuwse familiebedrijven sinds jaar en dag fundamenteel be langrijk zijn voor de Zeeuw se econofnie heeft Zeeland Business samen met ac countantskantoor Baker Til- ly Berk vorig jaar de award 'Familiebedrijf van het jaar' ingesteld. Dit jaar wordt de samenwer king uitgebreid met twee aanvullende partners, de Zeeuwse Rabobanken en de organisatie van Film by the Sea. De uitreiking is dit jaar tijdens het Filmfestival in Vlissingen. Een onaf hankelijke vakjury kiest de winnaar. De vakjury bestaat uit economen, mensen uit het bedrijfsleven en toon aangevende bestuurders. Nadrukkelijk gaat het niet om 'het Beste familiebedrijf van het jaar'. De jury kijkt vooral naar innovatie, veer kracht, manier van werken, historie en de economische waarde voor Zeeland. Op deze manier kan in prin cipe ieder Zeeuws familie bedrijf aanspraak maken op deze award. Van de prijs moet ook een inspirerende werking uitgaan naar alle Zeeuwse bedrijven. Juist omdat het gaat om het bijzonderste en niet per se het grootste bedrijf, wil len de organisatie graag de Zeeuwen oproepen bedrij ven te nomineren voor deze bijzondere award. 1928, wordt de Van Loon Hardzeildag, waartoe Hendrik Willem van Loon met zijn vriend Frits Philips het initiatief nam, in zijn oorspronkelijke vorm hersteld. "Om weer eens wat leven in dien garnalenketel te brengen voor de Arnemuider visschers", zoals Van Loon dat plagt uit te drukken. VEERE - Van Loon zelf, Phi lips, maar ook burgemees ter Buijs Ballot zijn er weer 'persoonlijk' bij op zaterdag 18 juli van 9.00 tot 18.00 uur. Het visschersvolk draagt kleding uit die tijd en er zijn prijzen te verdelen, zoals de veertig zilveren riksen, de pollepel en een kruik jene ver voor elke schipper. Het Comité arriveert om 9.00 uur in een Chevrolet uit dat bouwjaar en wordt bege leid door orkest Humoreske. Er is zang, gevolgd door ka nongebulder. Maar bovenal zo'n veertig historische plat bodems en old gaffers die voor de Campveerse Toren bijna met de hand kunnen worden aangeraakt, als zij in vliegende vaart onder zeil de rede van Veere passeren en elkaar de loef afsteken. Net als in 1928. Pal voor de Campveerse To ren in Veere en op de prome nade is voor alle liefhebbers uit binnen en buitenland, voor inwoners en toeristen, dit levend historisch pa norama te aanschouwen. Of vanaf het water op één van de rondvaartboten. Er is een kleine maritieme markt, er zijn kinderspelle tjes en er is uiteraard vis te koop. Om 10.30 is de inlei ding van de wedstrijd met Kanongebulder van Schut terij Vereniging Vesting Veere in samenwerking met Schietvereniging de Fles uit Vlissingen. Tussen 11.00 en 16.00 uur volgt het start sein voor elkaar opvolgende wedstrijdklassen door his torische stoomsleper Hercu- COLIJNSPLAAT - De Solex be volkte ooit bij duizenden de Nederlandse wegen, maar is nu al lang uit productie. Het Solexmuseum in Colijns plaat en veel clubs houden dit rijwiel met hulpmotor in ere. De Solex, officieel Vé- losolex geheten, werd tus sen 1946 en 1988 gebouwd in Frankrijk en in licentie in tal van andere landen. De aandrijving zit op het voorwiel en werkt met een rol die op de band draait. In Nederland was het Van der Heem NV in Den Haag, die de Solex assembleerde voor Stokvis Zonen. Nico Beckers en Els de Jonge van het Solexmuseum aan de Voorstraat wijden hun leven grotendeels aan hun Solex museum en deelname aan Solex-evenementen. In de tjokvolle ruimte vind je ze ventig Solexen in soms bij zondere uitvoeringen. Daar naast verhuurt de stichting Solexjes aan gezelschappen. COLOFON weGeNeR Media KORT NIEUWS Knutselen bij de Kidsdub Burcht aan de Donge- straat 109 in Oost-Sou burg is van maandag 20 tot en met donderdag 23 juli de Kidsclub. Alle kin deren van 4 tot 12 jaar zijn welkom om te komen tim meren, metselen en schil deren. Er worden sketches en spelletjes gedaan. Ook is er tijd voor een Bijbel verhaal. De Kidsclub is elke dag van 9.30 tot 12.00 uur en de toegang is gra tis. Contactpersoon is Jo- zina Minderhoud, 0118- 851726. Viering in kerk aan Zuidsingel MIDDELBURG - Oud-Katho- liek Zeeland houdt zon dag 19 juli een eucharis tieviering om 10.00 uur. De dienst wordt gehouden in de Oud-Katholieke kerk aan de Zuidsingel 70 in Middelburg. O Meer informatie op http://zeeland. okkn. nl. Zomertoernooi bordsporten OOSTKAPELLE - De Dam- en Schaakclub Oostkapelle houdt op donderdag 16 juli het traditionele zo mertoernooi. Het toernooi is in de Zionskerk aan de Duinweg 36a in Oost kapelle. De inschrijving start om 18.30 uur en sluit om 19.00 uur. Het toernooi is vooral bestemd voor de thuisspelers, vakantiegan gers en clubspelers in de provincie. Iedere dammer of schaker is welkom op die avond. Het inschrijf geld is 5 euro. VLISSINGEN - Cor en An- nette Schuilwerve sluiten na 34 jaar de deuren van hun zaak Foto Schuilwer ve aan de Scheldestraat in Vlissingen. Er kunnen nog foto's gemaakt worden in de studio tot 15 augustus. Ook klederdrachtfoto's zijn tot die datum te ma ken. De collectie lijsten en wandfoto's worden mo menteel met 50 procent korting aangeboden. De zaak is geopend op dins dag tot en met zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur en op afspraak. Acht handen op twee klavieren VLISSINGEN - Pianistenen semble KLA-4, dat met acht handen twee klavie ren bespeelt, geeft een op treden in het Speêlhuus van Ter Reede aan de Vredehoflaan 370 in Vlis singen. Het optreden is op O www.de-faam.nl De Faam woensdag 15 juli 2015 5 Voor het eerst sinds Nomineer kandidaten O Aanmelden kan tot 14 augustus 2015 via www. zeelandbusiness.nl/awards. Een onafhankelijke jury kiest daarna de winnaar. door de redactie De Van Loon Hardzeildag laat de traditie herleven op het Veerse Meer. Foto: Wim van den Berge Nico Beckers poseert in zijn Solexmuseum aan de Voorstraat in Colijnsplaat. Tekst en foto: Peter Urbanus J Advertentieverkoop en media-advies Linda Heikoop E adverteren.zeeland@ wegenermedia.nl T 06-20 5414 55 Familieberichten E femilieberichten@wegenermedia.nl 1(088)0137268 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.femilieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E telesales.rubrieks@wegenermedia.nl T (088) 013 99 99 Kantooradres Edisonweg 37E, 4382 NV Vlissingen Website wwwxle-feam.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Druk Wegener Nieuwsdruk Redactie en persberichten Marina Meijers E redactiefeam@ wegenermedia.nl T 088-013 09 20 Redactie Marina Meijers (foto), Harmke Kik, Frank Husslage, Rachel van Westen, Dennis Rijsbergen (algemeen redactiechef) Bezorgklachten wwwxJeweekkrantxi I/Verspreid klachten T 0900-424 5726 Algemene voorwaarden en overige informatie (zoals advertentietarieven en oplage) www.wegenermedia.nl De Faam Is een uitgave van Wegener Media BV Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van Wegener Media BV O Wegener Media BV OOST-SOUBURG - In De O Nabestellingen van foto's uit het archief kunnen gewoon besteld worden via 0118417244 of via fotoschuilwerve.nl.

de Faam | 2015 | | pagina 5