|Hoe je met delinquenten omgaat, is een spiegel voor de maatschappij' Miranda Boone (48]:Ik ben trots op mijn achtergrond en kom vaak en met plezier terug in Zeeland' DIEPGAAND ONDERZOEK DOEN EN DAT TOEGANKELIJK OPSCHRIJVEN www.de-faam.nl De Faam woensdag 24 juni 2015 15 Zeeuwen: nuchter, authentiek en zonder franje. Die mentaliteit brengt ze vaak ver, letterlijk en figuurlijk. In deze rubriek Zeeuwen die het op wat voor manier dan ook ver geschopt hebben in het leven. Zonder poespas, maar een beetje trots op hen zijn, dat mag. Wat is hun verhaal en hoe kwamen ze waar ze nu staan? door Mariska den Hartog VLISSINGEN - Als klein meisje wist Miranda Boone (48) al dat ze weg wilde uit Zeeland. Het liefst naar Amsterdam. Daar woont ze nu ook, maar ze rei$t veel door Nederland. Ze is bijzonder hoogleraar penitentiair recht en penolo gie aan de Rijksuniversiteit Groningen en hoofddocent straf- en strafprocesrecht aan de Universiteit Utrecht. Ze zeurde haar ouders de oren van het hoofd dat ze naar Amsterdam wilde. Zich onderdompelen in de anoni miteit. "Ik wilde heel graag naar de grote stad, was blij dat ik weg kon uit Zeeland. Ik kan me nog herinneren dat ik 10 was en we een dagje naar Amsterdam gingen. Met mijn vader en moeder en ook oma in klederdracht ging mee. Zij waren mij opeens kwijt. Liep ik hand in hand met een gro te Surinaamse man, omdat ik dacht dat het mijn vader was." De aantrekkingskracht van die stad was enorm. "Ik heb altijd interesse gehad in deviante culturen en ik wil de criminologie studéren. In Amsterdam was de enige op leiding op dat gebied." Inmiddels doceert ze zelf diverse vakken en doet ze veel onderzoek. Ook doceert ze een eigen track 'compara- tive penology' aan de Uni versiteit Utrecht, waar veel buitenlandse studenten op af komen. "Ik geef les in een aantal vakken waaronder penologie, criminologie en strafrecht. Eigenlijk is het bijzonder dat criminologie altijd aan rechten gekoppeld wordt, want feitelijk is het een sociaal wetenschappe lijke en empirische studie. Het gaat over de oorzaken van misdaad en de reacties daarop van een samenleving. Wk "Een samenleving moet niet beoordeeld worden op hoe hij zijn hoogst, maar hoe hij zijn laagst geplaatste inwoners behandelt." Ik vind het heel interessant onderzoek te doen naar de beleving van straffen en hoe de samenleving reageert op bepaalde criminaliteit. Hoe je met delinquenten omgaat, is een spiegel voor de maat schappij. Een samenleving moet niet beoordeeld worden op hoe hij zijn hoogst, maar hoe hij zijn laagst geplaatste inwoners behandelt, is een uitspraak die onder andere aan Nelson Mandela wordt toegeschreven. Dit soort on derzoek brengt me in werel den die voor anderen heel onbekend zijn." Door haar werk als onderzoeker is Mi randa expert geworden op het gebied van straffen die in de samenleving ten uitvoer worden gelegd. Hierbij kun je denken aan een taakstraf, een open gevangenis, voor waardelijke vrijheidsstelling en gedragstraining. Maar ook aan elektronisch toezicht. "Het wetsvoorstel om korte gevangenisstraffen te kunnen vervangen door elektronisch toezicht, is recent gestrand in het parlement." Hoewel ze haar vak heel erg leuk vindt, overwoog ze ooit om iets in de journalistiek te gaan doen. "Daar heb ik me na de middelbare school ook wel eens op georiënteerd, maar ik wilde toch de we tenschap in. Het bood me de mogelijkheid antwoorden te krijgen op mijn vragen. Heel diepgaand onderzoek doen en dat vervolgens mooi- en toegankelijk opschrijven. Dat Foto: PR spreekt me erg aan in mijn werk." Al zijn er verschil lende leden van de familie Boone die het ver geschopt hebben, het is niet zo dat er onderling een enorme be- wijsdrang of competitie was. "Wat ik met mijn broer ge meen heb, is wel dat we ons voor honderd procent op iets kunnen focussen. We doen de dingen met plezier en vol overgave, dan word je snel Wie is Miranda Boone dan? Geboren in: Oost-Souburg Huidige woonplaats: Amsterdam Werk: Wetenschapper Privé: Getrouwd, twee dochters: Belle en Parel Belangrijkste levensles: "Doe de dingen die je doet voor honderd procent." Miranda Boone: "Ik wilde heel graag naar de grote stad, was blij dat ik weg kon uit Zeeland." Foto: Tim Bleeker beter in iets dan een ander. En het is een kwestie van keuzes maken." Met die keuzes maken doelt Miranda ook op het gezinsle ven thuis. "Het is niet altijd makkelijk, ik moet voor mijn werk veel reizen. Ik probeer dat reizen zo kort mogelijk te houden. Als het kan, wil ik na mijn werk weer snel naar huis/' Thuis is op IJburg in Amsterdam. "Ik vind het nog steeds een geweldige stad om te wonen. Nu op IJburg en ook in vorige huizen koos ik altijd wel voor plekken waar je kunt uitkijken over het water. Dat zal toch iets met die Zeeuwse roots te maken hebben. En ik moet zeggen: ik ben trots op mijn achter grond en kom vaak en met plezier terug in Zeeland."

de Faam | 2015 | | pagina 15