Stoomtram liep zeker niet op rolletjes Onzichtbare spraakversterker in plaats van een hoortoestel? BLAUWGERUIT GO'TAN Meer dan 60 jaar reed een tram van Vlissingen naar Middelburg en vice versa. Tijd dus voor aandacht voor dit opzien barende vervoer middel, dat op Walcheren zijn intrede deed in 1881. DOOR HET VELE ONTSPOREN WAS OP TIJD RIJDEN ONMOGELIJK BVI Connect Hearing EKKERk door Gerard van der Hoeven Deze week de moeizame start van de stoomtram, vol gende week over het feit dat de. tram niet alleen vooruit gang bracht, maar ook veel leed veroorzaakte. Hiervóór konden reizigers mee met de Pietjeswagen. Een postwa gen, die een dienst onder hield tussen beide steden. De Pietjeswagen dankte zijn naam aan het tarief, één 'pietje' (twee en halve cent). De tram reed vanaf het cen trum van Vlissingen langs het Kanaal door Walcheren naar de Markt in Middel burg. Niet iedereen was blij met de komst van de tram: 'Te Vlissingen heeft de poli tie iemand gesnapt die bezig was een steen te leggen op de rails van den stoomtram, 't Is iemand, die uit wrevel van door den stoomtram in zijn bedrijf als karreman te zullen benadeeld worden (Z' zeesche Crt.) 21/12/1881). De exploitatie was in handen van het Belgische TVFM (Tramways a Vapeur Fles- singue-Middelbourg), dat ip. 1906 concurrentie kreeg van de Stoomtram Walcheren met een uitgebreider tram- traject, dat ook Koudekerke, Domburg en Westkapelle bediende. De start liep allerminst op rolletjes. Na veel technische problemen gingen op 24 de cember 1881 proefritten van start. De Middelburgsche Courant schreef daarover: 'Teleurstellingen was echter het deel van velen'; tengevol ge van het herhaald ontspo ren op sommige gedeelten van den weg, waardoor de tijdstippen van aankomst en vertrek voortdurend gewij zigd moesten worden. Door het regelmatig derail leren was het onmogelijk een normale dienstregeling te rijden. In april 1882 was er een hoop verbeterd. 'De klachten over déraillemen ten van den stoomtram van Middelburg naar Vlissingen De foto is rond 1900 genomen in de Walstraat in de richting van de Kleine Markt met op de achtergrond de RK kerk aan de Pottekade (later Wilhelminastraat). Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen verminderen gelukkig. Toch is nog niet alles couleur de rosé' (Goessche Courant) 13/4/1882). Het eerste half jaar gebruikten 68.049 per sonen de lijndienst. In 1910 werd de elektrificatie inge voerd en ging de tram rijden op elektriciteit. In 1929 werd de exploitatie overgenomen door de provincie. De tram- verbinding bleef bestaan tot de inundatie in oktober 1944, nadat Walcheren door de geallieerden onder water was gezet. Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. ADVERTENTIE O www.de-faam.nl De Faam woensdag 10 juni 2015 7 Onzichtbaar beter horen en ver staan: de nieuwe spraakversterkers van Connect Hearing zijn nóg min der zichtbaar dan een conventioneel hoortoestel én uw zorgverzekeraar betaalt mogelijk deels mee! In allerlei situaties, zoals in gezelschap, bij het televisiekijken of tijdens ge sprekken, hebben veel mensen moeite om alles te verstaan. Meestal weten ze niet precies of het aan hun eigen ge hoor of aan de omgeving ligt. Voor mensen met gehoorverlies is het vaak niet gemakkelijk om te accepteren dat ze een hoortoestel nodig hebben. Zwitserse wetenschappers zijn er in geslaagd om een miniatuurgehoor- chip te ontwikkelen dat in zijn geheel zo klein is, dat hij volledig onzichtbaar Audicien Amber Miltenburg adviseert bij Connect Hearing betrokkenen over de nieuwe spraakversterkers. in of achter het oor wordt gedragen. Onzichtbare spraakversterker wordt mogelijk deels vergoed door zorg verzekeraar! Vooral in gezelschap is het voor men sen met gehoorverlies vaak moeilijk om een gesprek te volgen. De nieuwe onzichtbare hooroplossingen zor gen ervoor dat de stemmen versterkt worden. Omgevingsgeluiden worden door de slimme gehoorchip wegge drukt. Daarom heet het een .spraak versterker', omdat het ontwikkeld is voor het verstaan van gesprekken. Dankzij de discrete technologie zijn gesprekken beter te volgen - en nie mand die het ziet. Deze onzichtbare hooroplossingen worden nu ook deels betaald door uw zorgverzekeraar. In een vrijblijvend adviesgesprek met Connect Hearing wordt duidelijk of er ook voor u een onzichtbare hoor- oplossing geschikt is. Vrijblijvend en gratis uitproberen Belangstellenden met gehoorverlies kunnen zich vanaf nu aanmelden bij Connect Hearing om de nieuwe tech nologie te testen. fÏÏfTffifljli Deze toestellen bevinden zich in i of achter uw oor waardoor ze (bijna) Volledig onzichtbaar zijn voor uw omgeving. Geluid komt op een j natuurlijke manier bij het oor en het toestel j zorgt ervoor dat dit zo zuiver en duidelijk J mogelijk wordt verwerkt. *mm Erg makkelijk te plaatsen en te verwijderen. TfTFl Connect Hearing heeft een j hooroplossing voor eik budget. Wij zijn erkend door alle verzekeringen. www.connecthearing.nl of bel gratis Uw gehoor, onze zorg

de Faam | 2015 | | pagina 7