Tweehonderd jaar Zeeland leidt tot inspirerend boek over ons dierbèr' plek WERELDZEEUW - KORTINGSBON- TWEE EURO KORTING Rachel van Westen 'Ik hoop dat de lezer net zoveel plezier beleeft aan het lezen van het boek, als ik aan het schrijven ervan' GO ES - Het afgelopen jaar be stond de provincie Zeeland 700 jaar. De Faam gebruikte het jubileumjaar om Zeeu wen aan het woord te laten over ons bijzondere stukje Nederland. De mogelijkhe den waren ontelbaar, want natuurlijk zijn er duizenden mensen die Zeeland door en door kennen en een boek kunnen vullen met typisch Zeeuwse verhalen. Maar we kozen ervoor om juist die mensen aan het woord te laten die Zeeland op hun duimpje kennen, maar er niet meer wonen. Mensen die zich, om wat voor reden dan ook, ergens anders in de wereld hebben gevestigd. Door de cultuur en het landschap waar ze nu in wonen te vergelijken met de Zeeuwse omgeving waarin ze opgroeiden, komt er kraakhelder in beeld wat Zeeland zo uniek maakt. We kunnen wel zeggen dat deze wekelijkse rubriek een succes werd. Er stroomden onafgebroken nieuwe mail- tjes binnen van mensen met een broer, zus, kind of kennis in het buitenland. Prachtige verhalen over verre landen, Mexicaanse corruptie, wilde dieren in de achtertuin maar ook over het gemis van de Zeeuwse stranden, de nuchtere men taliteit en het smachten naar een Zeeuwse bolus werden gretig gelezen. De talloze reacties van de lezers waren hartverwarmend. Het bundelen tot een boek was dan ook eigenlijk een logische volgende stap. Ver slaggever Rachel van Wes ten aarzelde geen moment toen Anthoni Fierloos van het Paard van Troje aan bood dit boek uit te geven. "De mensen die zijn opge groeid in Zeeland en nu in het buitenland wonen heb ben zulke mooie verhalen te vertellen", steekt Rachel van wal. "Soms, als de emi granten toch even op bezoek waren in Zeeland, lukte het om samen af te spreken. Tij dens die gesprekken vloog de tijd om. Ze hebben zo veel te vertellen. Nu ik de mogelijkheid kreeg om een boek te schrijven, kreeg ik ook de kans om gebeurte nissen en ervaringen op te tekenen die nog niet eerder waren gepubliceerd. Naast verwondering over de ver schillen tussen culturen en de omstandigheden waarin sommigen nu leven, heb ben de verhalen van deze emigranten ook mijn ogen geopend. Ze missen juist die kleine dingen, die voor ons als Zeeuwen vaak zo van zelfsprekend zijn." "Eén van de vrouwen die ik interviewde vertelde hoe verschrikkelijk ze de zee mist. Ze praatte zo vol pas sie over de wind door je ha ren en het zout op je lippen tijdens een strandwande ling. Het gevoel van ruimte om je heen en de geur. Ze werd helemaal lyrisch", lacht Rachel. "Ik geniet al tijd enorm van het strand en de zee, maar ik kan het niet ontkennen; toen ik na dat interview met mijn hond over het strand liep, genoot ik nog een beetje extra. Aan de andere kant laten de te genstellingen tussen de cul turen zien hoe goed we het hier hebben. Carolien bij voorbeeld, woont nu in een land waar enorme armoede heerst. Een zorgverzekering kost daar maar acht euro per jaar en toch kunnen mensen niet geholpen wor den omdat ze die paar euro niet kunnen betalen. Wan neer iemand dit van dicht bij meemaakt en vervolgens zulke dingen aan je vertelt, word je echt wel even aan het denken gezet. Datzelfde geldt voor het verhaal van Pieter en Jacomien. Zij zetten zich in om de onderwijssitu atie in Papua te verbeteren. Hier in Nederland wordt ook regelmatig gemopperd op het onderwijs, maar als je dan leest hoe het daar is gesteld, valt je mond open. De leerlingen krijgen daar nauwelijks les en toch heb ben de meeste scholen een slagingspercentage van 95 tot 100 procent. Hoe dat kan? Tja, de leraren zijn best genegen om tijdens het examen tegen betaling de juiste antwoorden in te vul len. Zo krijgen de leerlingen wel een diploma, terwijl ze nauwelijks kunnen lezen of schrijven. Daar kunnen we ons hier toch niets bij voor stellen?" "In het boek Wereldzeeu wen krijgen we een kijkje in het leven van verschillende emigranten. Sommigen wo nen in arme wijken en zet ten zich in voor de rechten van een mens, anderen hebben een topbaan in het buitenland. Ik vind het geweldig dat deze mensen hun verhaal met ons willen delen en ik kan alleen maar hopen dat de lezer net zoveel plezier beleeft aan het lezen van het boek, als ik aan het schrijven ervan." Tegen inlevering van deze bon krijgt u in alle Zeeuwse boekhandels op het boek Wereldzeeuwen (normale winkelprijs 19,95 euro) Deze actie is geldig tot 15 juli 2015 Uitgeverij Het Paard van Troje Goes, ISBN 978-90-71937-37-8 C www.de-faam.nl De Faam woensdag 10 juni 2015 25 Het boek Wereldzeeuwen ligt vanaf vandaag in de Zeeuwse boekhandels. Een deel van de verhalen uit onze rubriek Wereldzeeuwen is gebundeld in een boek, met niet eerder gepubliceerde passages en prachtige foto's. Hartverwarmend Paard van Troje 'ZE MISSEN JUIST DE KLEINE DINGEN, DIE VOOR ONS ZO VANZELFSPREKEND ZIJN' Lyrisch Uitgeverij Het Paard van Troje Goes. Prijs: 19,95 euro ISBN 978-90-71937-37-8 Te koop in de Zeeuwse boekhandels Kijkje in hun leven Lenneke kwam Francis tegen tijdens haar stage in Kameroen. Ze besloot dat ze naar naar dit land wilde verhuizen om samen met Francis te zijn en zich in te zetten voor een ontwikkelingsorganisatie.

de Faam | 2015 | | pagina 25