'Het is best heftig om de hele tijd bezig te zijn met een ziekte als kanker' VER GESCHOPT Karin de Visser (39) is onderzoeker in het Nederlands Kanker Instituut, onderzoeksinstituut van het Antoni van Leeuwenhoek 'JE KRIJGT ALS ONDERZOEKER NIET VAAK EEN DERGELIJKE WAARDERING' O www.de-faam.nl De Faam woensdag 10 juni 2015 19 tijdschrift Nature. "Een stad als Middelburg is een schitterende plek om op te groeien. Ik heb er een goede tijd gehad. Ik kom uit een heel fijn gezin met nog een broer en twee zussen. We werden door onze ouders gestimuleerd om onze talen ten goed te gebruiken. Was er toen een universiteit in Zee land geweest, dan was ik er waarschijnlijk wel naar toe gegaan." Maar die mogelijk heid was er niet en Karin ging studeren in Leiden. "Ik ging daar op kamers en dat was natuurlijk best spannend. Maar ik zat in een studenten huis met allemaal Zeeuwse meiden. Heel gezellig en een beetje vertrouwd." Karin koos voor de studie Biomedi sche Wetenschappen. Op het eerste gezicht niet een door snee keuze, maar Karin wist zeker dat ze dit wilde. "Ik was gefascineerd door medi sche problemen. Ik wilde de wetenschap in, begrijpen hoe ziektes ontstaan en nieuwe dingen ontdekken." Tijdens haar studie liep ze een jaar stage in Chicago Zeeuwen: nuchter, authentiek en zonder franje. Die mentaliteit brengt ze vaak ver, letterlijk en figuurlijk. In deze rubriek Zeeuwen die het op wat voor manier dan ook ver geschopt hebben in het leven. Zonder poespas, maar een beetje trots op hen zijn, dat mag. Wat is hun verhaal en hoe kwamen ze waar ze nu staan? door Mariska den Hartog VLISSINGEN - Karin de Visser (39) is onderzoeker in het Ne derlands Kanker Instituut, het onderzoeksinstituut van het Antoni van Leeuwen hoek in Amsterdam. Daar is ze teamleider van haar eigen laboratorium waar ze onder zoek doet naar uitgezaaide borstkanker. Onlangs deden zij en haar team een belang rijke ontdekking: ons af weersysteem kan niet alleen kanker bestrijden, maar het is ook in staat cellen te acti veren die juist helpen een tu mor te verspreiden. Hierover publiceerde het onderzoeks team onlangs in het vooraan staande wetenschappelijke Het werk van Karin de Visser is heel belangrijk voor de medische wetenschap, maar dat neemt niet weg dat het bovenal een pittige baan is. Foto: Antoni van Leeuwenhoek/Martin Hogeboom waar ze onderzoek deed naar kanker en het afweersysteem. "De VS is heel vooruitstre vend wat betreft kankeron derzoek en daar kon ik dus de meeste kennis opdoen. Na mijn stage kwam ik terug naar Nederland en ging ik in het Nederlands Kanker Insti tuut/ Antoni van Leeuwen hoek onderzoeken hoe het afweersysteem zodanig ge activeerd kan worden dat het een tumor gaat opruimen." In 2002 promoveerde Karin en kreeg ze een prestigieuze beurs van de KWF Kanker bestrijding waarmee ze naar het kankerinstituut in San Francisco kon gaan om daar ruim 2,5 onderzoek te doen. "Ik wilde daar de complexi teit van het afweersysteem tijdens kankerontwikkeling doorgronden. Het doel was om vervolgens de opgedane expertise mee terug te ne men naar Nederland. Toen ik terug kwam heb ik een ei gen onderzoekslijn opgezet, inmiddels heb ik een eigen lab en zeven mensen in mijn groep." Karins werk is heel belang rijk voor de medische weten schap, maar dat neemt niet weg dat het bovenal een pit tige baan is. "Het is een meer dan fulltime baan. Gelukkig kan ik veel zelf bepalen en ben ik flexibel. Mijn gezin is uitermate belangrijk. Ik krijg er energie van en het zorgt voor ontspanning. Ik heb een geweldige man en veel andere mensen om* me heen die me steunen." De combi natie werk en gezin vraagt wel veel discipline van Ka rin. "In mijn werk als onder zoeker moet je veel doorzet tingsvermogen hebben en openstaan voor onverwachte uitkomsten. Het was voor ons bijvoorbeeld heel onver wacht dat het afweersysteem ook juist kan bijdragen aan het uitzaaien van borstkan ker. Je moet zo'n uitkomst Wie is Karin de Visser dan? Karin de Visser: "In mijn werk als onderzoeker moetje veel doorzettingsvermogen hebben." Foto: Antoni van Leeuwenhoek/ Martin Hogeboom dan niet naast je neerleggen, maar er juist op doorgaan. Het geeft heel veel voldoe ning om iets nieuws te vin den waar patiënten baat bij zullen hebben. Daarnaast is het natuurlijk wel best heftig om de hele tijd bezig te zijn met een ziekte als kanker. Ik maak het van dichtbij mee in de familie, maar ook met pa tiënten en ik heb veel overleg met oncologen." Recentelijk kreeg Karin voor haar onderzoek de Metastasis Research Prize van de Beug Foundation, een stimule- ringsprijs voor veelbelovende onderzoekers. "Je krijgt als onderzoeker niet vaak een dergelijke waardering voor je werk. Ik ben er heel blij mee, zo'n prijs is echt een aanmoe diging." Geboren in: Middelburg Huidige woonplaats: Hillegom Werk: Medisch wetenschapper Privé: Getrouwd, twee kinderen Belangrijkste levensles: "Gebruik je talenten, haal alles uit jezelf wat erin zit."

de Faam | 2015 | | pagina 19