moois Go-Tan neemt mooie eetherinneringen serieus De eerste Vlissinger met een auto komt van binnenuit BLAUWGERUITE bin ri9n uit Al het. "Daarvoor is wel nog echt hulp nodig van de 'crowd'" "Zó lekker kan het zijn!" Na de intrede van 'paard- loze koetsen', 'tuf-tuf' of 'au tomobile' rond 1895 duurde het nog lang voor de auto po pulair werd. De eerste par ticuliere auto is jarenlang toegeschreven aan notaris Backx te Wieringerwaard in 1896. Later bleek dat al in 1895 Jos Bogaers, gemeente raadslid en stoffenfabrikant uit Tilburg de trotse bezitter was van een 'automobile', die twintig kilometer per uur haalde. De auto werd gezien als een lawaaierig ronkend speeltje voor excentrieke welgestel- den. Reden om ze in sommi ge gemeenten te verbieden op de openbare weg. Paar den sloegen op hol, koetsen vielen om en dat leidde tot ongelukken. In naam der wet werd bepaald dat de auto binnen de bebouwde kom niet harder mocht rij den dan acht kilometer per uur. Wanneer vee of spelen de kinderen zich op straat bevonden, moest er worden gestopt en met een hoorn- signaal een waarschuwing worden gegeven. Rond 1910 was het wagen park in Nederland uitge breid tot zesduizend auto's. Reden voor de Nederland- sche Automobiel Club ook Walcheren te laten kennis- DE EERSTE AUTO HAALDE ZO'N TWINTIG KILOMETER PER UUR maken met dit verschijnsel, met een promotietocht. Dat was nog niet eenvoudig. Weliswaar lag er een dam vanaf Brabant naar onze provincie, maar dat was een spoordam zonder weg. Maar de Spoorwegen gaf toestem ming om de kolonne auto's over de onverharde dammen via een geïmproviseerde weg over de Kreekdam Zeeland binnen te rijden. Pas in 1916 kwam er een weg en werd de provincie voor auto's bereik baar. De eerste 'Heilige Koe' was echter al veel eerder in Vlissingen gesignaleerd. Op 7 april 1898 schreef de Vlissingsche Courant: 'He denmorgen reed door deze gemeente een z.g. automo bile. 't Behoeft natuurlijk geen betoog dat het rijtuig zonder paarden, doch door motor gedreven veel bekijks had. Naar wij vernemen was het een proefneming van een onzer ingezetenen'. Dat zal ongetwijfeld het vehikel van aannemer Pieter van Beers zijn geweest. Hij was de eerste Vlissinger (en de vijfde Zeeuw) die een auto had aangeschaft: een Stoe- wer van Duitse makelij met het kenteken K5. Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. Het bedrijf Go-Tan, producent van Aziatische specia liteiten, voert haar motto 'A very foodloving family' door in alles wat ze doet. Dit komt voort uit liefde voor eten, maar maakt het 2e-generatie familiebedrijf ook onderscheidend van de grootschalige concurrentie in het supermarktschap. Want het zijn niet alléén producten als chilisaus, woksauzen, Indische kruidenmixen of kroepoek die de fabriekspoort in Kesteren verlaten. Dit jaar 'produceert' Go-Tan ook een prachtig Indisch kookboek en vraagt daarbij om verhalen uit het publiek. Creatief directeur Han Go: "We hadden natuurlijk een kookboek kunnen vullen met onze eigen 'geheime' familierecepten, maar zien het als onze plicht om Indische recepten vanuit families in heel Nederland in een mooi boek te bewaren. Ter ere van alle tantes, oma's, ooms of buurvrouwen met een Indische achter grond. Zo wordt het een echt 'Hollands' kookboek met Indische kook- en eetherinneringen. En alle verhalen zijn welkom!" Daarvoor is wel nog echt hulp nodig van de 'crowd'. Via de website www.degeurvanwittterijst.nl kan men een familieanekdote én -recept insturen tot 1 juli. Sinds het bedrijf (55 personeelsleden) 4 jaar geleden besloot om TV commercials met Han Go als verteller te maken, weten steeds meer mensen de producten in de supermarkt te vinden. Verse bereiding, familiere cepten en veel liefde voor eten blijken de juiste ingre diënten voor bijvoorbeeld hun populaire 'Original Chilli Sauce'. "Zó lekker kan het zijn!" roept Han Go er lachend achteraan. Han Go - Directeur Go-Tan I www.go-tan.nl WOONPLAZA O www.de-faam.nl De Faam woensdag 3 juni 2015 7 De auto, niet meer weg te denken uit het huidige straatbeeld. Maar aan het eind van de negentiende eeuw tot ver in de twintigste eeuw was het een beziens waar digheid. door Gerard van der Hoeven Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 5614 82 binnenuit.nl Pieter van Beers, woonachtig op het Prinschenhofje, was de trotse bezitter van de eerste auto in Vlissingen. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen De Leolux collectie is een onuitputtelijke bron van inspiratie voor iedereen die alledaagse P L, seriemeubelen geen optie vindt. Soms eigenwijs, royaal of gestileerd, maar altijd t r/\T t j*r comfortabel en hoogwaardig. Ontdek de nieuwste modellen bij BinnenUit Meubelen; de grootste select Leolux studio van Zuid-West Nederland. >100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

de Faam | 2015 | | pagina 7