komt, is lekker k Stadsloop Middelburg staat voor vijftiende editie 250 gr 2,25 Wat maakt Zeeuwse Bloem Zeeuws? Per Kg 5,98 20 St 3,00 Nieuwe bundel Robbert Jan Swiers Asperges AA Lamsoren Hand 8 Pers Sinaasappels Actueel: - Nectarines - Wilde perziken - Kersen - Abrikozen uekkjbe: ubkkb sam «kj awkihe IN "WEN oLv/e STMVeR. LET OP: LAATSTE WEKEN VOORVERKOOPKORTING FtST'M CULTÜÜRCSa tickets: festivalonderstroom.ni Behalve allerhande soorten Zeeuwse snoepjes, koekjes, souvenirs, prachtige wijnen en likeuren uit de regio be staat er zelfs whisky, mos terd of ketchup van Zeeuwse bodem. Deze laatstgenoem de wordt geproduceerd in Graauw. De ketchup wordt gemaakt van verse, voor namelijk Zeeuwse ingredi-» enten en bevat geen kunst matige toevoegingen. Dat zorgt ervoor dat de ketchup beperkt houdbaar is, maar daar staat wel een unieke smaak tegenover. En dat lijkt precies hetgeen te zijn waar we steeds vaker naar op zoek gaan. Liever zelf aan de slag om iets leuks te maken? Met Zeeuws schortenbont kun nen talloze leuke accessoires gemaakt worden, variërend van een schort tot een spel denkussen met een Zeeuws tintje. "Er is best wel veel vraag naar deze stoffen", zegt Bianca de Koeijer van de Quilterie in Heinkens- zand, waar deze Zeeuwse stoffen en bijpassende pa tronen verkocht worden. "Er komen regelmatig toeristen, maar toch ook veel klanten uit de regio die het leuk vin den om iets mee te nemen Het Zeeuwse klimaat en de eigenschappen van de Zeeuwse akkerbouwgrond zorgen ervoor dat Zeeuwse bloem wezenlijk anders is dan 'reguliere' bloem. Zeeland heeft een zeeklimaat, en dit zorgt ervoor dat de temperatuurschommelingen, door het minder snel opwarmen en afkoelen van het zeewater, kleiner zijn en rustiger verlopen. Hierdoor kan de tarwe rustiger groeien en rijpen, wat de kwaliteit ten goede komt. Daarnaast is het ook positief dat er bij een zeeklimaat meer waterdamp in de lucht zit, dat de groei en de kwaliteit ook bevordert. Als de molenaar deze Zeeuwse baktarwe op ambachtelijke wijze maalt en vervolgens de zemelen en het gries eruit zeeft, heb je Zeeuwse bloem. Zeeuwse bloem is een fijne tarwebloem, die in vergelijking tot andere bloemsoorten minder glutenvor- mende eiwitten, meer zetmeel, en minder bindkracht heeft. Dit geeft luchtiger deeg en is een prima basis voor het bakken van heerlijk banket. "Rechtstreeks van de teler" Langeviele 14 0118 - 767279 www.groentehal-mlddefburg.nl groentehaf@iive.n! aanbiedingen geldig van wo. 19-05 t/m dl 26-05 MIDDELBURG - De laatste vrij dag voor Pinksteren vindt in Middelburg traditioneel de Stadsloop plaats. En dit jaar is het een jubileumedi tie, want de Stadsloop wordt voor de vijftiende maal gelo pen. Deze vrijdag (22 mei) zul len honderden lopers aan de start staan op de Markt in Middelburg. Om 20.00 uur wordt het startschot gegeven door de directeur van spon sor ZLM. De wedstrijd gaat over 7500 meter waarna de finish ook op de Markt is. In drie ronden van 2500 meter, dwars door de binnenstad, wordt bepaald wie de win naar wordt. En misschien gaat het parcoursrecord er aan, want vanwege aanpas singen bij de bouwput op de Zuidsingel hoeven er vier bochten minder te worden gelopen. Het parcoursrecord stamt van de eerste editie, in 2001, en staat met 22 minuten en 36 seconden op naam van Steve Brooks. Bij de dames staat het record op 26 minu ten en 27 seconden en is in handen van Kamille Soud. De ZLM Don Stadsloop ontstond in 2001 vanwege het vijftigjarig bestaan van verzekeraar ZLM. Initiatief nemer Adri Koole bedacht toen de Stadsloop, die aan vankelijk maar eenmalig georganiseerd zou worden, maar de wedstrijd is niet meer weg te denken van de Zeeuwse loopkalender. De officiële inschrijving voor deelname is gesloten, maar via de na-inschrijving kan deelnemen alsnog. Dat kost tien euro, betalen bij één van de kramen bij het voormalige stadhuis van Middelburg. Alle deelnemers krijgen vanwege het vijftienjarig be staan een gratis hardloop- shirt. VLISSINGEN - Zeeuws schrij ver, theatermaker, singer- songwriter en filmmaker Robbert Jan Swiers heeft onlangs een nieuwe ver halenbundel gepubliceerd. Deze heet Het Achteloze Universum en telt 25 ver halen. Swiers kiest in de bundel voor vertellingen, science fiction en verontrustende vergezichten. Nieuwe ver halen van Charles de la Croix zijn opgenomen, evenals een afgerond aantal verhalen rond het Achte loze Universum. Verhalen over kolonisatie op exopla- neten zijn te vinden in de serie Wie op de deur klopt. Door de bundel heen is een aantal vervreemdende ver halen opgenomen, zoals Nieuwe oogst en Een in schattingsfout. hamentart.com facebook.com/hamentart wat typisch Zeeuws is." De vroeger zo geliefde uit drukking 'Wat van ver komt is lekker', lijkt niet meer van deze tijd, want alles van eigen bodem is toch 'vee mooier en vee lekkerder'? t/m 31 mei tickets €18,50 i.p.v.C 21,50 Z www.de-faam.nl De Faam woensdag 20 rriei 2015 3 Typisch 112 Spanjaardstraat 18 0118 - 612229 door Mark Lobbezoo Het Achteloze Universum, isbn 9789461536921,262 pagina's, 16,95 euro. Kleine Schorre in Dreischor: "Onze Zeeuwse wijn kunnen we echt meten met de kwaliteitswijnen uit een Foto: Marieke Mandemaker (pufftp&jiterfefi Él Y[»$$lNGlN

de Faam | 2015 | | pagina 3