Pure en ambachtelijke garnalenkroketten Zeeslag tussen topkoks KREEFT IN DE WIJNGAARD PROEF EN BELEEF DE STREE Zeeuwse Bolusdag komt eraan www.lekker-zeeland.nl Hommage d'homard Open dag bij Caisson PROEF EN BELEEF DE STREEK Je hebt kroketten en je hebt kroketten. Die van Smaak IJzendijke zijn wel heel bijzonder. Ambachte lijk bereid, handgerold en boordevol pure en eerlijke ingrediënten. "Het begon allemaal thuis in mijn eigen keuken. Ik maak te voor familie en vrienden regelmatig kroketten", ver telt de 29-jarige Dennis Cop pens. "Van mijn toenmalige chef leerde ik de kunst van het kroketten rollen." Zijn liefhebberij groeide uit tot een serieuze en goedlopende onderneming. Hij verhuisde het rollen en bakken van zijn eigen keuken naar een grotere en professionelere keuken in een bedrijfspand in Oostburg. Inmiddels zijn de kroketten van Dennis niet meer weg te denken uit de Zeeuws Vlaamse horeca. En ook aan de andere kant van de Westerschelde wint de ambachtelijk gemaakte snack langzaam terrein. "Alle kroketten worden met de hand gerold. Een machine komt er niet aan te pas." Dit is intensief vakmanschap. Zeker als je je bedenkt dat de jonge ondernemer wekelijks zo'n 5000 kroketten rolt. Dennis gebruikt enkel verse ingrediënten en maakt alles zelf. De basis voor de garna lenkroketten is een bouillon getrokken van garnalendop- pen. Hier maakt Dennis een goedgevulde ragout, vol met Hollandse garnalen, van. "Voor het paneren gebruik ik het Japanse broodkruim panko. Dit zorgt voor een dun en knapperig korstje." Ook liefhebbers van een an dere smaak kroketten of juist van bitterballen kunnen bij Smaak IJzendijke terecht. De traditionele rundvlees- kroket wordt gemaakt van een prachtig stuk sukade en verwerkt in een stevige ragout. Dennis biedt ook seizoensgebonden snacks aan. Het aspergeseizoen is inmiddels in alle hevig heid losgebarsten. Daarom verkoopt de ambachtelijke krokettenbakker nu een va riant met witte asperges en Hollandse garnaaltjes. GOES - Het aftellen naar de Zeeuwse Bolusdag op 30 mei in Goes is begonnen. Achter de schermen werken de Zeeuwse ambachtelijke bakkers hard aan de voor bereidingen. Aan deze dag werkt ook Meester Bou lan ger en Patissier Robèrt van Beekhoven (bekend van 'Heel Holland bakt') mee met 'smaak'-demonstraties. Onder het motto 'Zeeland bakt.Bolussen' besteedt de Bolusdag aandacht aan alle facetten van dit Zeeuw se product. De dag bestaat uit een bolus-bakwedstrijd voor Zeeuwse thuisbakkers en een open (mid)dag waar consumenten zelf bolussen kunnen maken en proeven tijdens speciale workshops. Bovendien kunnen alle be zoekers kennis maken met de ambachtelijke bakkerij via presentaties en demon straties over het' bakkers vak. Robèrt van Beekhoven is niet alleen juryvoorzit ter van de boluswedstrijd, maar verzorgt tevens de monstraties 'Puur en echt' over de smaakbeleving van ambachtelijke bakkerijpro ducten. De Bolusdag vindt plaats tussen 12.00 en 17.00 uur op de nieuwe locatie van Bak kerij Boer, Columbusweg 60 in Goes. Aanmelden als bezoeker aan de Zeeuwse Bolusdag of als deelnemer aan de boluswedstrijd is mogelijk via www.omroep- zeeland.nl/bolusdag. Enthousiaste Zeeuwse thuisbakkers kunnen zich met een eigen bolusrecept (of bolus-variant) en foto hiervan aanmelden voor de bolus-bakwedstrijd. Dit is mogelijk via de website en v Facebookpagina van Om roep Zeeland. De aanmeld- periode is verlengd tot 15 mei. Maximaal 10 thuisbakkers met het meest originele re cept worden geselecteerd voor de grote finale die plaatsvindt in de ochtend van 30 mei tussen 9.00 en 12.00 uur tijdens de Zeeuw se Bolusdag. Hiervan wordt live verslag gedaan door Omroep Zeeland. De se- lectie van finalisten vindt plaats via een beoordeling door een jury van Zeeuwse ambachtelijke bakkers. De jury tijdens de finale bestaat uit Zeeuwse bakkers, Robèrt van Beekhoven en Corina Schoone (Zeeuwse deel neemster aan seizoen 2 van 'Heel Holland bakt'). Geen onderwerp wordt zo uitvoe rig en bloemrijk besproken als de Oos- terscheldekreeft. Elke kreeftenvisser, vishan del of visrestaurant zal u vol trots vertellen over deze Homarus gammajrus. En met reden. Wist u bijvoorbeeld dat onze Oosterscheldekreeft een afwijkende DNA-structuur heeft ten opzichte van de zoutwaterkreeften in de rest van de wereld? En dat onze kreeft daardoor verfijnder en zachter is van smaak? Niet voor niets komen mensen elk jaar weer van heinde en verre naar Zeeland om te genieten van deze delicate Zeeuwse Zilte Zaligheid. Maar de weg van de Rolls Royce onder de kreeften naar uw mooi opgemaakte bord is lang en speelt zich voor namelijk af onder water. Bovendien is zijn reis, van larve tot volwassene, niet zonder gevaren. Een paar maal in een kreeftenleven verschaalt de kreeft. Dan werkt het dier zijn zachte lichaam uit het harde blauwzwarte pantser. Omdat het een paar dagen duurt voordat het zachte pantser weer is uitgehard, is hij in die periodes heel kwetsbaar. En dat is niet de enige uitdaging die de kreeft voor zijn kiezen krijgt. De kreeftenpopulatie in de Oosterschelde heeft in de loop der jaren al regelma tig onder druk gestaan. Maar als een echte Zeeuw worstelt deze immigrant zich steeds weer naar boven. Daarom geven wij onze kreeft de vorstelijke behan deling die hij verdient. Het is een eer om ook dit seizoen de Oosterscheldekreeft te mogen serveren in de wijngaarden van De Kleine Schorre, natuur lijk vergezeld van de mooiste Zeeuwse wijnen, en hem te laten schitteren tussen al die andere Zeeuw se Zilte Zaligheden die ons eiland rijk is. Na negen jaar Asperge Amu se Wedstrijd was het tijd voor iets nieuws. Maandag 18 mei is dan ook de eerste editie van Slag op de Schel de. Chefs en sous-chefs uit heel Nederland gaan met elkaar de strijd aan. Het de cor voor deze wedstrijd is er niet zomaar één, maar aan boord van een schip op de Oosterschelde. De wedstrijd is een initiatief van Restaurant Katseveer en Koksgilde Zeeland. "Toen de organisatoren van de As perge Amuse Wedstrijd mij vroegen om het stokje over te nemen, wilde ik dat doen, maar met mijn eigen draai", KAPELLE - De Caisson in Ka- pelle houdt zaterdag 16 mei van 15.00 tot 17.00 uur een open middag. De crew van het bekende motel-restau rant heet de bezoekers dan welkom met een hapje en een drankje. Kim van der Hiele, die nieuwe chefkok, creëert samen met de keukenbri gade mooie culinaire hoog standjes op het bord. De nieuwe kaart combineert uitdagende gerechten met hier en daar wat klassiekers, waaronder een heerlijke Bouillabaisse, maar ook de dagvangst rechtstreeks van de visafslag. Info: www.de- caisson.nl. vertelt Hans Everse van Koksgilde Zeeland. "Ik heb nagedacht over wat dan pre cies. Asperges zijn een vast onderdeel van de wedstrijd maar niet typisch Zeeuws. Eigenlijk was er maar één logische aanvulling, name lijk een mooi Zeeuws pro duct uit de Oosterschelde." Everse benaderde Rutger van der Weel, chef-kok van restaurant Katseveer, om deze wedstrijd samen te or ganiseren. "Hij was direct enthousiast." De heren gingen op zoek naar een mooie lokatie. Al snel werd duidelijk dat die lokatie op zee was. Op de Adriana, een schip com pleet met keuken. "Het is uniek zo'n kookwedstrijd op zee." "Het eerste jaar is altijd even afwachten of er voldoende inschrijvingen komen. De wedstrijd is nog onbekend. Toch hadden we negentien geïnteresseerde koks. Ik en Rutger hebben de recepten blind bekeken en daaruit onze zes favorieten geko zen." Deze zes talenten staan nu tegenover elkaar tijdens de Slag op de Schelde. Jimmy Verboom van restaurant De Wig uit Renesse is de enige Zeeuwse deelnemer. Hij strijdt tegen onder andere Jelle Conijn van Ciel Bleu uit Amsterdam. De koks serve ren alle zes, twintig kleine gerechtjes voor VIP-gasten met in de hoofdrol asperges en een Zeeuws product uit de Oosterschelde. In com binatie met een bijpassend glas wijn, maar een spijs en cocktail combinatie mag ook. De kok van het win nende gerecht krijgt een cu linair arrangement bij een sterrenrestaurant. Ook voor de verliezers zijn er mooie cadeaus. Culinaire liefhebbers kon den een plekje aan boord bemachtigen. Er was zoveel animo dat het schip voor de eefste editie van de kook wedstrijd al helemaal vol zit. "wssmr. Met JL J'ye?Mek Dennis Coppens rolt wekelijks zo'n 5000 kroketten. Foto: Smaak IJzendijke door Stefanie van der Maas O www.smaakijzendijke.nl O www.omroepzeeland. nl/bolusdag Paul Muller De Kleine Schorre door Stefanie van der Maas O www.slagopdeschelde.com De wijngaarddiners op Wijnhoeve De Kleine Schorre zijn inmiddels een beproefd recept. Geniet onder de Zeeuwse avondzon van een verrukkelijk 4-gangen diner met als hoofdingrediënt: Oosterschelde kreeft. Geserveerd met onze eigen Zeeuwse wijnen. Zaterdag Ife rvwi orrfvanget IftftO uur Locatie: Wijnhoeve De Kleine Schorre, Dreischor Prijs: Prijs: 99,- p.p. (all-in) Meer info en reserveren: Paul Muller (06) 22 45 57 92 of paul@dekleineschorre.nl

de Faam | 2015 | | pagina 23