Slag om de Schelde wordt langzaamaan gewist uit het collectieve geheugen BEVRIJDINGSDAG Jiiti Een van de allerbelangrijkste veldslagen in de Tweede Wereldoorlog werd uitgevochten rondom onze Westerschelde Even mezelf checken. De belangrijkste gevechten van de Tweede Wereldoorlog waren in West-Europa de invasie in Normandië, het Ardennenoffensief en de luchtlandingen van operatie Market Garden rondom Arnhem en Nijmegen. Hoe komt het dat ik als ge boren en getogen Zeeuw niet weet dat de slag in en rondom mijn eigen provin cie niet alleen doorslagge vend voor de uitkomst van de Tweede Wereldoorlog is geweest, maar. bovendien de langdurigste veldslag op Ne derlands grondgebied? De films 'The Longest Day' over de invasie, 'Battle of the Bulge' over het Ardennenof fensief en 'A Bridge Too Far' over operatie Market Gar den staan als het ware op mijn netvlies geprojecteerd. Een Hollywoodfilm over de slag om de Schelde is er niet. Bovendien, als je het de gemiddelde Nederlander gaat vragen zal die niet veel meer weten dan dat het zui den van Nederland al voor vijf mei 1945 bevrijd was. Zo belangrijk en grootscha lig kan die slag dan niet ge weest zijn. Niets is minder waar. Na de landing in Norman dië stoten de geallieerden snel door Frankrijk en België. Omdat de bevoor rading nog altijd vanuit de provisorische* havens in Normandië verliep werden de aanvoerlijnen te lang en begon de opmars haar vaart te verliezen. De Britse veld maarschalk Montgomery wilde de oorlog nog voor de kerst van 1944 beëindigen met een snelle doorstoot naar het hart van Duitsland en kwam met het plan van operatie Market Garden. "Dat was een gok, terwijl Montgomery de meest voor zichtige bevelhebber was. De Amerikanen hadden ook enorme kritiek op het plan. Generaal Bradley noemde het de grootste blunder van '44 en dreigde met ontslag, terwijl generaal Patton er de pressief van werd, maar Ei- senhower keurde het goed", zegt Sakkers. De slag werd een mislukking en de Duit sers wisten zich te hergroe- NERGENS IS DOLLE DINSDAG ZO BLOEDIG DE KOP INGEDRUKT DAN IN ZEELAND peren. Hitier gaf persoonlijk opdracht om van Walcheren een vesting te maken omdat hij inzag dat vrije toegang tot de haven van Antwerpen het einde van zijn rijk zou betekenen. "Dat hebben ze geweten. Begin september 1944 was Zeeland haast vrij van Duitsers, als Montgo mery toen de Schelde had vrijgemaakt dan had de oorlog in '44 kunnen aflo pen". Nu kostte het de ge allieerden drie weken en 12.873 doden en gewonden en honderden burgerlevens voordat uiteindelijk op 28 november 1944 het eerste konvooi in Antwerpen kon aankomen. Tel je vermisten en ont heemden uit het gebied van handeling (Vlaanderen, West-Brabant en Zeeland) mee, dan kom je op zo'n 45.000 slachtoffers. "Als je ziet wat er hier allemaal ge beurd is. Nergens is dolle dinsdag zo bloedig de kop ingedrukt dan in Zeeland, in Terneuzen waren er vijf executies. Er zijn 84.000 Duitsers de Schelde overgestoken die een dag daarvoor nog schilderijen in Brugge heb ben gejat. Er werden vanuit Seroosker- ke V2's afgeschoten, Duitsers probeerden met speedboten voorzien van een springla- ding Duinkerke te bereiken, de inundatie van Walcheren met bombardementen was een nieuw fenomeen, Duitse Arado straaljagers kwamen over om foto's te maken en dan heb je nog de landingen en de bloedige gevechten waarbij met name de Cana dezen de klos waren. Als het Amerikanen waren geweest dan was er al lang een film geweest", vertelt Sakkers. Waarom is de slag om de Schelde dan vergeten? Sakkers: "De Zeeuwen zelf wilden de oorlog vergeten, niet klagen maar dragen. In Nederland hadden ze ge noeg aan zichzelf en kregen ze nauwelijks' iets te horen, daar kwam de Hongerwin ter nog overheen. Internati onaal komt erbij dat het met name de Canadezen waren, de Cinderella Army, of het vergeten leger en zoals mijn collega Tobias van Gent zegt, een slag om de bevoorrading is niet sexy." Daarnaast was de slag om de Schelde het gevolg van zo ongeveer de grootste blun der van de bevrijders. Bo vendien waren de Amerika nen en Britten het oneens en was de vernietiging enorm. Geen zaken die j& graag uit draagt. "Er is geen gebied zo verwoest uit de oorlog geko men als het Scheldegebied, er was gewoon geen ruimte voor oorlogsgraven, die lig gen bij Bergen op Zoom." Het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp is de enige plaats waar de slag om de Schelde uitgebreid aan bod komt. Om de slag de aandacht te geven die het verdient wordt er gewerkt aan een themapark van drie hectare, inclusief het landschap en bijbehorend groot materieel zoals landingsvoertuigen. 'jtiewny W*lriwr»n Flooded rn|w!ii»r. >ll*Mvnbork Itnberk (pM tmtrh' liHï'iirn w www.de-faam.nl De Faam - woensdag 29 april 2015 19 door John de Kok NIEUWDORP - "In 1944 zijn er twee belangrijke slagen geweest. De invasie in Nor mandië met de daarop vol gende doorstoot en de slag om de Schelde. Het Arden nenoffensief en operatie Market Garden hebben uit eindelijk geen invloed ge had", vertelt historicus en auteur van meerdere goed gedocumenteerde boeken over Zeeland tijdens de oor log, Hans Sakkers. Dan heb ik er één van de drie goed. Onbekend Amerikaans Doorstoten "Kees en Stef Traas gaan met de aanleg van het Bevrijdingspark Zeeland de situatie van 1944 visualiseren en de slag om de Schelde de aandacht geven die het verdient". Foto:Johan van der Heijden Executies Jatwerk Volop oorlog SOUTH BEVEI *SS®5' Dragen Blunder O deslagomdeschelde.nl Een historisch beeld van de landing van geallieerde troepen op de kust van Zuid-Beveland. Monumenten op de dijk herinneren ons nu nog aan deze slag. Foto: Bevrijdingsmuseum Zeeland Bevrijdingsmuseum

de Faam | 2015 | | pagina 31