Gezond op de trappers èSèeg dis vrii'En Fietsen als medicijn Fietsen is gezond. Gezonder dan gedacht zelfs. Want als je regelmatig op de trap pers staat, werk je aan meer dan alleen je conditie. Nu het voorjaar is aangebroken is er dus alle reden om lekker te gaan fietsen. Op zoek naar een nieuwe fiets? Wellicht een uitgelezen kans om de Fiets van het Jaar aan te schaffen. Vorige maand zijn namelijk tijdens de Fiets Award Show op de Nationale E-bike Testdagen de Fiets van het Jaar 2015 en E-Bike van het Jaar '2015 gekozen. Natuurlijk weten we dat veel bewegen - en dus fietsen - goed voor je is. Cijfers laten het ook zien. Zo neemt het ziekteverzuim af bij bedrijven die fietsen naar het werk promoten. En er zijn onderzoeken dat fietsen diabetes tegengaat en hart- en vaatziekten. Reden voor de Fietsersbond om het boekje 'Fietsen als Medicijn' uit te brengen. Maar waarom is fietsen zo gezond? We zetten het, met behulp van het boekje, op een rijtje. De eerste reden is vrij logisch: fietsen vermindert stress. Chro nische stress is slecht voor de gezondheid want het lichaam maakt hormonen zoals adrenaline en cortisol aan. Bij langdurige stress leidt dat tot klachten en zelfs tot dezelfde soort ontstekingsreacties in de .bloedvaten als bij te veel vet. Langdurige stress is ook slecht voor de hersenen. Regelmatig fietsen helpt je lichaam en je geest goed te ontspannen. Door te fietsen verbrandt je vet. Een half uur per dag fietsen is al genoeg om de vetverbranding aan de gang te houden. Goed voor je hart en vaten dus. Bovendien kan te veel vet diabetes en kanker veroor zaken. Fietsen houdt dus ook diabetes op afstand. Door overgewicht en weinig beweging is diabetes type 2 een groeiend probleem. Als je meer eet dan nodig, wordt de overtollige energie opgeslagen als vet. De rest blijft aanwezig als glucose in het bloed. Door de overvloed aan glucose worden lichaamscel len er minder gevoelig voor en stijgt ook het insuline- gehalte. Wie goed beweegt, kan die foute energie huishouding weer herstellen. Daarnaast verbetert regelmatig fietsen de samen stelling van het bloed en de stroming ervan. Door beweging worden afvalstoffen beter afgevoerd en neemt de kans op dichtslibbende vaten af. Een half uur fietsen per dag is voldoende. En dan heeft fietsen ook nog effect op je hersenen. Bewegen gaat namelijk het verval van ouder worden de hersenen tegen, blijkt uit onderzoek. Fietsen is verder gunstig voor het geheugen en het vermogen om te plannen. Het heeft ook effect op je stemming. Door lekker te bewegen komen neu- rotransmit- iÊ/"CQ ters zoa,s endorfinen Fietsen als medicijn' gaat over de relatie tussen fiets en gezondheid. Overgewicht, hart- en vaat ziekten. diabetes en depressie staan bovenaan de lijst van meest voorkomende aandoeningen. Ze veroorzaken veel persoonlijk ieed en zorgen voor hoge kosten in de gezondheidszorg. Maar er is een eenvoudig huis-tuin-en-keuken medicijn: de fiets. In het boek vertellen gewone mensen hoe fietsen hen weer gezonder maakte. Deskundigen leggen in klare taal de medische waarde van het fietsen uit, zowel bij preventie als bij herstel. Cannondale Contro-E Headshok Elektrische fietsen zijn de laatste jaren razend populair. Vandaar dat ook de e-Bike van het Jaar wordt gekozen. De Cannon- ten, comfort en wendbaarheid is perfect voor stedelijke ritten, stelt de jury. De vork zorgt voor vloeiende veerweg en de hydrau lische demping. De jury noemt de Can- dale Contro-E Headshok komt dit jaar als winnaar uit de bus. De Cannondale Contro- E Headshok is als één geheel ontworpen; van het frame, display, bagagedrager, standaard tot de spatborden. De e-bike is afgewerkt met gladde lasnaden en elegante buisvormen. De Cannondale Contro maakt gebruik van kleinere diameter wielen met grotere volume banden. De combinatie van grip in de boch- nondale Contro-E Headshok zeer compleet met fantastische rij-eigenschappen. De fiets kent een sportief uiterlijk door het gebruik van een aluminium frame dat lijkt op dat van een mountainbike. De stabiliteit is noemens waardig, net als de ergonomie, het integre ren van de onderdelen en de aandacht voor zelfs het allerkleinste detail. De Cannondale Contro-E Headshok heeft een prijskaartje van 3.399 euro. als licht is. Het frame, de carbon voorvork, de uitlopende bovenhuis en de hogere velgen zorgen voor een snelle en sportieve look. De jury heeft met name de combinatie van sportiviteit, gebruikersgemak en rijei- genschappen als zeer goed beoordeeld. De fiets is licht en zeer compleet. De ad viesprijs van de Batavus Zonar is 749 euro. Batavus Zonar Batavus De Zonar mag zich dit jaar Fiets van het Jaar noemen. Een sportieve fiets die geschikt is voor alle recreatieve ritten, maar ook voor dagelijks gebruik. Het lage gewicht van de fiets zorgt voor een sportief stuurgedrag, vindt de jury. Voor de Zonar is een uniek frame ontworpen, dat zowel strak

de Faam | 2015 | | pagina 49