Portret ijn vader was badman op het badstrand. Als vijfjarige ging ik al met hem mee. Hij over leed in 1990. Ik werd coördi nator bij de strand wachten. Nu zijn we niet meer weg te denken van het strand. Naast het bewaken van de stranden en het waken over de badgasten zet ik me in voor de zeehonden die langs de kust zwemmen en daar in de problemen ko men. Er zijn er ongeveer dertienhonderd in de Deltawateren. En dan de exoten die we steeds vaker tegenkomen: dolfijnen. Walvissen. Bruinvissen. Grienden. Bui truggen. Witsnuitdolfijnen. Prachtig! Ik kom nogal eens een zieke of gewonde zeehond tegen. Die probeer ik te helpen. Soms draait dat uit op een gevecht. Ver geet niet dat een zeehond een roofdier is. Een volwassen exemplaar kan tot 300 kilo kan wegen. Die laat zich niet gemakkelijk bevrijden van een net om zijn nek of plas tic in zijn maag. Maar ik kan het niet aan zien dat deze dieren de dupe worden van onze milieuvervuiling. Zeehond Happie zwom vorig jaar bij de Bergse Diepsluis. Hij werd een beziens waardigheid. Hij was zo tam dat mensen er mee konden zwemmen. We hebben hem gevangen en ergens anders uitgezet. Al die aandacht en het contact dat men sen met hem hadden, is niet goed voor zo'n beestje. Het begon op dierenmishan deling te lijken. Hij zwemt hier in de buurt en ik zie hem regelmatig. Dieren die door ons zijn opgevangen en uitgezet, krijgen een merkje. Zo herkennen we Hap pie. Zo vriendelijk als hij was, is hijniet meer. Een verblijf van een jaar onder soortgenoten heeft hem gemaakt tot wat hij is: een roofdier. Maar het gaat goed met hem en dat geeft voldoening. Ik ben pas terug uit Ierland. Daar leveren mijn collega's nog steeds een gevecht met vissers die de zeehond als bedreiging zien voor hun vangsten. We moeten zo goed mogelijk samenwerken om te vechten voor het behoud van deze prachtige zoog dieren in onze wateren." Albert Dijkstra is coördinator bij de strandwacht 'Gewonde zeehonden help ik. Soms draait dat uit op een gevecht', foto Ingrid Borger Vechten om te redden door Conny den Heijer

de Faam | 2015 | | pagina 34