ll en Portret .nl Na een bezoek aan de sportschool, in december 2010, had ik spier pijn. Iets te intensief meegedaan, dacht ik nog. Het leek wel of ik een spier had verrekt. Ik ben toch naar de huisarts gegaan. Die stuurde me gelijk door voor foto's, toen ik vertelde dat het 's nachts leek alsof ik stuwing had: mijn nachthemd zat aan mijn lijf vastgeplakt. Het kon een borstontsteking zijn... We zijn samen naar het ziekenhuis gegaan voor de uitslag. De arts was duidelijk: borst kanker. We hebben het even laten bezinken, maar niet te lang. Ik ben direct de 'zieken huismolen' ingegaan. Ik wilde alles aanpak ken wat me geboden werd aan behandelmo- gelijkheden en liefst zo snel mogelijk. In januari 2011 ging ik onder het mes. Een borstbesparende operatie was niet riiogelijk. Ik had een tumor met een doorsnee van zes centimeter en uitzaaiingen. Mijn man en ik zijn er heel open over ge weest. We moesten de kinderen en mijn moeder op de hoogte brengen. Het was een schok voor iedereen. Twee weken daarna bleek er een inwendige ontsteking te zitten. Die werd behandeld en daarna kon ik aan de chemo en bestralingen beginnen. Met alles wat daarbij hoort. Ik werd kaal, kreeg een pruik. Met die themo's heb ik alle kanten van de wereld gezien. Een vreselijke tijd volgde, toen later dat jaar mijn schoonmoeder en onze dochter overle den. En in 2012 mijn schoonvader. De emo ties die je dan in je lijf hebt... Door de chemo's kreeg ik allerlei andere din gen: eetproblemen, ontstoken darmen, vocht achter mijn longen. En er ontstond lymfe-oe- deem. Daar kom ik ook nooit meer vanaf. Er is longvocht afgenomen en daar zaten weer kankercellen in. Ik blijk Triple Negatieve kanker te hebben. Dat houdt in dat het regelmatig terugkomt ondanks de behandelingen. Er kan eens een tijdje niets aan de hand zijn, maar het komt terug. Het is chronisch. Nu voel ik me goed, maar dat kan morgen weer anders zijn. De ziekte zit als een tijdbom in mijn lijf. Ik ben 58 jaar en haal alles uit het leven wat het mij biedt. Ik geniet zoveel mogelijk van mijn man, kinderen en kleinkinderen. Ik geef de moed nog lang niet op. Ik ga het gevecht weer aan zodra de kanker zijn kop op steekt. En ik geniet van het leven!" llona de Bie heeft kanker. 'De ziekte zit als een tijdbom in mijn lijf. foto Ingrid Borger Vechten voor het leven door Conny den Heijer

de Faam | 2015 | | pagina 33