Nog niet zo lang geleden zei wethouder John de Jonge dat men in Vlissingen vaak te voorzichtig is in ambities. "We moeten meer durven", sprak hij, en riep onderne mers op om te komen met verfrissende en ambitieuze plannen voor de boulevard. Die is tenslotte het pronk stuk van de stad. Historie De wethouder trad in de voetsporen van Scheldeoprichter en latere burge meester Arie Smit, die ruim 150 jaar geleden ook al zijn nek uitstak om van Vlissingen een mondaine badplaats te maken. Tot 1867 was Vlissingen een vesting stad. Maar door de industriële revolutie kreeg de stad een economische impuls. Daardoor kon de stad groeien, onder andere door de oprichting van scheepswerf De Schelde. Ook kon men zich meer oriënteren op uitbreiding van toe risme. Tot die tijd was er nauwelijks bebouwing aan de zeedijk en het duingebied aan de stadsrand. Rond 1869 konden strandgangers zich in anonimiteit omkleden in het aangelegde Bad Paviljoen, waar ook een uitspanning voor 'ververschingen' was ondergebracht. Rond de eeuw wisseling heette het Bureau des Bains de Mer, een strand tent met restaurant. Het zou later behoren tot het Bad- strand waar - tegen betaling - mensen konden zonneba den en een frisse duik konden nemen. Op oude foto's staan daar tientallen badkoetsen, voortgetrokken door een paard, en badstoelen die men kon huren. Maar het is nau- welijks voor te stellen dat het huidige Badstrand in de vijf tiende eeuw een binnendijks bouw- en weiland was en door een dijkdoorbraak in 1439 de kustlijn totaal verander de. Het werd een jarenlang gevecht tegen de zee, maar nie mand zal er nu rouwig om zijn, want het Badstrand werd het exclusieve strandplezier voor menig zonaanbidder. Een eerste aanzet om Vlissingen als badplaats op de kaart te zetten kreeg vorm door de bouw van een groots luxueus hotel in het duingebied in 1886: Grand Hotel des Bains, het latere Britannia. Later kwamen er rond het ho tel villa's en voorzieningen. In 1910 werd in de nabijheid op Boulevard Evertsen het Strandhotel geopend en kwam er door de aanleg van de Leeuwentrap een betere toegang naar de hotels en stranden. In 1909 werd de Zeevaart school geopend en kreeg de boulevard steeds meer vorm van een twee kilometer lange wandelpromenade. 'Een boulevardje pikken' was een feit. Bij het Strandpaviljoen kwamen bij de Leeuwentrap kiosken en een muziektent en een tweede Badpaviljoen 'Wilhelmina'. De enige zuide lijk gelegen boulevard van Nederland kreeg in de jaren der tig nog een aantal in het oog springende attracties, zoals het Wooldhuis (1932) vlakbij de Nolle. Het was het woon huis van burgemeester Van Woelderen. Een monumenta le villa, een combinatie van expressionisme, Engelse land huisstijl en functionalisme. Van Woelderen kon dit huis la ten bouwen nadat zijn echtgenote een flinke erfenis had opgestreken. En er kwam een heuse wandelpier. Die lag ter hoogte van Boulevard Bankert en werd geopend in 1936. In de vooroor logse jaren was Vlissingen een mondaine badplaats gewor den met een sfeervolle ambiance, waar men langs de kust lijn kon flaneren. Een wandeling over de boulevard was een feest, langs fraaie gebouwen met zicht op de Wester- schelde. Nergens anders ter wereld voer het scheepvaart- Middelburgers door Cerard van der Hoeven fotobewerking Edwin Tilroe De boulevard tijdens de oorlog en anno 2015,

de Faam | 2015 | | pagina 30