6iS& U hoort goed, maar u verstaat slecht? Over Twaalf Apostelen en Tachtig Plagen... Lino Lux BLAUWGERUITE ZX! Heren pyjama's shortama's LOKAAL NIPUWS Hoorsensatie Connect Hearing SCHIESSER ■ssmtr T NIET 1 DE VLIJT LINNEN DE TWAALF APOSTELEN ZOU HEBBEN BESTAAN INVLOEDRIJKE ONDERNEMERS Uw gehoor, onze zorg Zwitserse wetenschappers: „De nieuwe Audéo V helpt vooral in gezelschap" goes@connecthearing.nl Connect Hearing Middelburg, Korte Delft 4 middelburg@connecthearing.nl www.connecthearing.nl/ventureofbeigratis0800-665 59 99 ADVERTENTIE Steeds meer mensen kunnen wel iswaar goed horen, maar niet meer alles verstaan. Dat valt vooral op in gezelschap of bij het televisiekijken. Een nieuwe gehoorchip zorgt ervoor dat gesprekken weer beter zijn te volgen, zonder dat het opvalt. Veel mensen verstaan slecht, hoewel ze op zich nog goed kunnen horen. In gezelschap, zoals bijvoorbeeld bij fa milie valt het op dat ze vaak iets moe ten laten herhalen. Dit kan komen doordat ze hoge tonen niet goed ho ren. Vaak heeft de betrokkene dit zelf niet in de gaten. De oorzaak ligt in een beschadiging van de zenuwcellen in het binnenoor (het slakkenhuis). Bij hoge-tonenverlies klinken spraakge luiden onduidelijk en dof. Medeklin- Ginette van Wijngaarden adviseert bij Connect Hearing betrokkenen over de nieuwe gehoorchips. kers als s, f, t, k, h en g kunnen niet meer goed worden verstaan of wor den verwisseld. Veel mensen hebben moeite om een dergelijk gehoorverlies te onderkennen, omdat ze lage tonen wel goed horen. Hierdoor lijkt het dat de spreker onduidelijk spreekt. En dat zorgt al snel voor irritatie. Nieuwe gehoorchip ontwikkeld Zwitserse wetenschappers hebben een nieuwe gehoorchip ontwikkeld. De chip helpt om spraak weer te verstaan. Belangstellenden kunnen zich nu aan melden om de nieuwe Audéo V-sys temen van Phonak vrijblijvend uit te proberen. Eerst wordt een gehoortest gedaan en wordt de spraakverstaan-1 baarheid gemeten. Bij beschadigingen van het binnenoor analyseert speciale software het verschil met een goed- horende. Deze waarden worden in de nieuwe Venture-gehoorchip in de Audéo V overgedragen. Vervolgens wordt de chip precies zo afgesteld dat hij het hoge-tonenverlies compen seert. De proefperiode, die daarop volgt, moet met name duidelijk ma ken op welke manier het spraakver- staan in verschillende situaties ver beterd kan worden. De chip herkent waar de gesprekspartner zich bevindt en versterkt alleen deze stem. De ove rige omgevingsgeluiden worden juist onderdrukt. Door verschillende rich- tingsgevoelige microfoons kan het hoortoestel in alle richtingen horen en in een fractie van een seconde bepa len uit welke richting het spraakgeluid komt. Volgens de Zwitserse weten schappers wordt het spraakverstaan in gezelschap hierdoor sterk verbeterd. Belangstellenden kunnen zich telefo nisch op 0800 - 66 55 999 aanmelden voor een vrijblijvende test of een in formatief gesprek. O www.de-faam.nl De Faam woensdag 18 maart 2015 7 Toen in 1875 scheepswerf De Schelde werd opgericht, betekende dat een economische impuls voor Vlissingen. Maar vriend en vijand zijn het er over eens dat de latere expansie drang van die werf ten koste ging van het aanzien van de Vlissingse binnenstad. door Gerard van der Hoeven De groei van de scheeps- bouwindustrie leidde er toe dat woonwijken, straten en historische gebouwen wer den opgeslokt binnen het grondgebied van De Schel de. Toen ook WOU en latere stadssanering plaatsvonden was het kwaad geschied. Piet Quite, Vlissings auteur, werd in 1996 geïnterviewd door de PZC en zei toen: 'Geleidelijk, maar achteraf in een moord- tempo, offerde de gemeente steeds meer stukken grond gebied aan die ene onderne ming (de Schelde) die de maat dicteerde'. Quite keek met weemoed en boosheid terug naar de Dokkade, de Fran- sche Kerkstraat, de Peperdijk fen andere straten die werden geofferd voor uitbreiding van het Scheldeterrein en verboden voor publiek wer den. Ook Vlissings erfgoed als de Tonnenbrug, het Van Dishoeckhuis en het Dok van Perry vielen ten prooi en wer den afgebroken of gesloopt. Een hele arbeiderswijk op de westelijke hoek van Het Ei land, bekend onder de naam 'De Tachtig Plagen' (1882- 1927), werd afgebroken. De wijk met iets meer dan tach tig huizen dankte zijn naam volgens het boek 'Vlissingen Bijzonder Wonen' (1999) aan het feit dat het 'een plek voor het uitschot en minderbe deelden' was. De macht van De Schelde was groot en economische voorspoed ging ten koste van de stadshistorie. In een epos 'Het Dok Memoriaal' dat Quite schreef, maar dat nooit is gepubliceerd, zou hij daar over onthullen. Quite was er destijds van overtuigd dat enkele hoogwaardigheids bekleders verenigd als De Twaalf Apostelen generaties lang hun gang konden gaan als een schimmig collectief MIDDELBURG GRAVENSTRAAT 3 T. 0118-633830 dat achterkamertjespolitiek burgemeester Arie Smit. Een bedreef. De Twaalf Aposte- geheim genootschap dat on- len, genoemd naar de disci- democratische beslissingen pelen, zou hebben bestaan 'onder de pet' hield. Blijkbaar uit hooggeplaatste invloed- zo geheim, dat documentatie rijke Vlissingse ondernemers of bewijs ontbreekt of deze en politici, waaronder ook onfrisse club daadwerkelijk Schededirecteur en latere heeft bestaan. Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen NATÜRLICÏI. -ZEJTGEIST. SEIT 1875 De Dokhaven met de mailboat Equador. Op de achtergrond het Groot Arsenaal en links daarvan De Tachtig Plagen (1915). Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen.

de Faam | 2015 | | pagina 7