l r Middelburg gaat voor 'nul-op-de-meter' woningen r Herdenken in Middelburg f Geen stempas? Vraag snel een duplicaat aan Start werkzaamheden Plein 1940 Een kijkje in de keuken van de brandweer Warenmarkt verplaatst naar Damplein f GEMEENTE MIDDELBURG Op woensdag 18 maart zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Waterschappen. U heeft een stempas ontvangen waarmee u in heel Middelburg elk stembureau kunt binnenlopen om te stemmen. Mocht u geen stempas hebben ontvangen, dan kunt u contact opnemen met de afdeling Publiekszaken van de gemeente Middelburg, telefoon 14 0118. U krijgt, als u kiesgerechtigd bent voor de betreffende verkiezing, alsnog een vervangende stempas. U kunt tot en met dinsdag 17 maart 12.00 uur een vervangende stempas aanvragen. Afgelopen week zijn de kandidatenlijsten huis aan huis bezorgd. Deze lijst vermeldt alle partijen van beide verkiezingen en de kandidaten per partij. Ook staan er alle stembureaus van Middelburg op vermeld. In de week van 16 maart start aannemingsbedrijf JD Infra BV uit Melis- kerke met werkzaamheden voor de herinrichting van Plein 1940. De werkzaamheden zijn eind mei klaar. De route van de bevoorrading van winkels loopt via de Markt, Lange Noordstraat en Stadhuisstraat (niet op donderdag) of via Plein 1940, Korte Geere, Papenstraat en Beenhouwers singel. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer P. Maas van de afdeling Ingenieursbureau, tel. (0118) 67 52 11. Op zaterdag 14 maart organiseert brandweer Arnemuiden de eerste provinciale brandweerwedstrijd van 2015. Voor toeschou wers een leuke gelegenheid de brandweer uit de regio aan het werk te zien. Post Arnemuiden is bovendien op zoek naar collega brandweervrijwilligers. Tijdens deze brandweervaardigheidstoets moeten deelnemende ploegen een realistisch scenario zo goed mogelijk oplossen. Zo kan er binnen- brandbestrijding, een ongeval met een slachtoffer dat bekneld is geraakt of bijvoorbeeld een incident met gevaarlijke stoffen worden geoefend. Dit levert uiteindelijk drie winnaars op, die doorgaan naar de gewestelijke Vaardigheidstoets, op 23 mei in Oostkapelle. ledereen is welkom De exacte locatie en het scenario worden vooraf geheim gehouden, maar als je je meldt bij de brandweerkazerne (Arnestraat 18) word je doorverwezen naar de juiste locatie. De wedstrijd vindt plaats tussen 8.00 en 12.00 uur en tussen 13.00 en 17.00 uur. Iedere deelnemende ploeg krijgt 35 minuten om het scenario op te lossen. Om 18.30 uur wordt de uitslag bekend gemaakt en reikt burgemeester Harald Bergmann de prijzen uit. Vrijwilliger worden? Brandweer Arnemuiden is op zoek naar enthousiaste leden die de post komen versterken. Naar mannen en vrouwen die iets willen betekenen voor de gemeenschap en een uitdaging aan durven gaan. Voorwaarden: - Je bent tussen de 18 en de 40 - Je woont en werkt in Arnemuiden (eventueel in ploegendienst) - Je bent overdag inzetbaar - Je hebt een goede conditie Kom eens vrijblijvend langs op de vaste oefenavond, dinsdagavond om 19.30 uur, neem contact op met de ploegleider, Joost Joosse, via ploegleider.arnemuiden@vrzeeland.nl, of kijk op de website, www.brandweerpost-arnemuiden.nl of www.brandweerzeeland.nl. Gerieflijk wonen en tegelijkertijd enorm op energie besparen; in huizen met gegarandeerd nul-op- de(energie)-meter, dankzij een degelijke woningschil en bijvoor beeld zonnepanelen. Dat is de ambitie van de Stroomversnel ling. In 2050 wil de vereniging Stroomversnelling 4,5 miljoen naoorlogse woningen energie- neutraal hebben gemaakt. Om dat te bereiken, is de medewer king van gemeenten en vergunning verleners hard nodig. Op donderdag 5 maart kreeg wethouder Chris Dekker (links op de foto) hiertoe een boekwerkje van de Taskforce Vergun ningen uitgereikt dat gemeenten kort en krachtig duidelijk maakt hoe zij eenvoudig kunnen bijdragen aan deze Stroomversnelling in Nederland. "Een even prachtig als ambitieus initiatief," afdus wethouder Dekker. De Stroomversnelling, begonnen als een initiatief van vier bouwers, zes woningcorporaties en ondertussen ondersteund door vele gemeenten, provincies en andere maatschappe lijke partners, is hard bezig om een industriële aanpak te ontwikkelen die het veel goedkoper maakt om woningen grondig te renoveren. De Stroomversnelling wil de energiere kening in Nederlandse huur- en koop woningen terugdringen naar nul. Te beginnen met 111.000 woningen in 2020. Minister Blok zei hier eerder over: "Dit kabinet steunt Stroomver snelling dan ook van harte. Bijvoor beeld door belemmerende regels te schrappen en het Besluit omge- vingsrecht aan te passen," aldus de minister, die de gemeenten oproept "een belangrijke bijdrage te leveren aan het succes van het project Stroomversnelling, in het belang van de huurder, van de koper, van de bouw en van het milieu". Daadwerkelijk verschil Het afgelopen jaar is door de Taskforce Vergunningen - een samenwerking van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Infrastructuur en Milieu en Economische Zaken en een tiental gemeenten - gewerkt aan een aanpak die de vergunningenproce dure eenvoudiger én beter maakt. In de uitgave, die wordt gestuurd aan alle colleges van B&W in Nederland, komt onder meer de Omgevingsver gunning (Procedu res bestemmings plan, Bouwbesluit, welstand/ruim telijke kwaliteit) en de Ontheffing Flora- en faunawet aan bod. Ook staan er best practices omschreven uit Heerhugowaard, 's-Hertogenbosch, Soest en Zoeter- meer. "Waar we naar toe willen," zegt Leen van Dijke, voorzitter van de Taskforce Vergunningen (rechts op de foto), "is dat de gemeenten bij het zien van het Stroomversnellingskeurmerk op een vergunningenaanvraag meteen een stempel van goedkeuring kunnen zetten. Wij vragen elke gemeente om enthousiasme en steun om juist nu, in deze tijd, mee te werken aan dit duurzame initiatief dat daadwerkelijk een verschil maakt." Het boekwerkje is te downloaden via www.stroomversnelling.net/ gemeenten Foto: Marco de Swart Vanwege werkzaamheden op de Markt wijkt de donderdagse warenmarkt van 12, 19 en 26 maart uit naar het Damplein. De zaterdagmarkt wordt wel nog op de Markt gehouden. Op 5 mei herdenken we in Ne derland 70 jaar sinds het einde van de oorlog en vieren we 70 jaar bevrijding. En op 17 mei is het 75 jaar geleden dat Mid delburg beschoten werd. In de aanloop is er een aantal momen ten waarop we hier bij stil staan. Zeeland wercf in het najaar van 1944 bevrijd van de Duitse bezetter. Dat is in oktober en november vorig jaar herdacht bij de monumenten op de Sloedam en herdacht en gevierd op het Damplein en de Markt in Mid delburg. Maar ook dit voorjaar staan we daar natuurlijk bij stil. Zo is er bijvoorbeeld een programma over de wederopbouw van Middelburg, een ten toonstelling en een uitvoering van het bijzondere Requiem voor Auschwitz. Berookte beelden Van 20 maart tot en met 26 april is in de Nieuwe Kerk en de Wandelkerk de expositie Berookte Beelden van kunstenaar Ron Glasbeek te zien. De schilderijen vertellen een verhaal waarin de reislust en vrijheidsbehoefte van Sinti en Roma worden doorkruist door registratie, razzia's en deportatie in de Tweede Wereldoorlog. De ex positie geeft zicht op het leven in een woonwagenkamp in de jaren vijftig en zestig. De kunstenaar maakte tevens drie portretten van overlevenden van de zigeunerholocaust. Dodenherdenking en Requiem Maandag 4 mei is op het Abdijplein in Middelburg en op de begraaf plaats in Arnemuiden de jaarlijkse dodenherdenking. Aansluitend aan de herdenking in Middelburg, wordt in de Nieuwe Kerk het indrukwekkende Requiem voor Auschwitz opgevoerd door Koninklijke Oratoriumvereniging Tot oefening en uitspanning' en TY Zeeuws Kamerorkest. Het Requiem voor Auschwitz is een prachtige en weemoedige compositie van Sinto- componist Roger 'Moreno' Rathgeb ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog, met name die van de Roma en Sinti in Auschwitz. Bevrijding Dit jaar is Zeeland bevrijdingsprovin cie. Samen met de gemeente Vlis- singen is Provincie Zeeland gastheer van de Nationale Viering van de Be vrijding 2015. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei organiseert Bevrijdings dag, de Dag van de Vrijheid, ieder jaar in samenwerking met een andere provincie. Het Nationaal Comité, de Provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen organiseren samen het ochtendprogramma van deze dag. Televisie-uitzending bombarde ment 75 jaar geleden Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog in Nederland werd op 17 mei 1940 een groot deel van de Middelburgse binnenstad verwoest. Dat is dit jaar dus 75 jaar geleden. Onlangs is er een Duits filmpje uit 1940 opgedoken met beelden van die oorlogsverwoestingen in Rotter dam en Middelburg. Op donderdag avond 12 maart om 19.20 uur wordt in het NTR programma Landinwaarts op NPO 2 aandacht besteed aan de Wederopbouw van Middelburg na de verwoestingen van 17 mei 1940. De opnamen vonden plaats op 24 februari. Te zien zijn onder meer: het stadhuis, de Markt, de Lange Delft en de Sint Janstraat. Gids is Péter Sijnke van het Zeeuws Archief. Ook wordt ooggetuige Evert Blaas geïnterviewd. Gezamenlijke herdenkingsdienst bombardement 75 jaar geleden Op zondagavond 17 mei wordt in de Nieuwe Kerk door verschillende kerkelijke gemeenten een gezamen lijke herdenkingsdienst gehouden. De dienst wordt in de Nieuwe Kerk ge houden omdat daar het spijkerkruis uit Coventry hangt, dat herdenkt aan de verwoesting en wederopbouw van de kérk. Het Coventry Beraad in Middelburg houdt iedere vrijdag om 13.00 uur het gebed om vrede en verzoening in de Nieuwe Kerk. Tentoonstelling Vanaf 21 maart is in het Zeeuws Museum een tentoonstelling over fotografie in Zeeland in de Tweede Wereldoorlog te bezichtigen. In Schieten tegen het vergeten staan de foto's van een aantal Zeeuwen centraal. Ondanks de risico's, hebben zij ieder op eigen wijze hun omgeving ten tijde van de bezetting vastgelegd. Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur

de Faam | 2015 | | pagina 9