Unieke oorlogsbeelden in Zeeuws IV/luseum De Faam Uitvoering pianiste Sharon Niessen NLdoet ook in Veere Sensoor zoekt vrijwilligers MIDDELBURG - Volgens direc teur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum wordt spe cifiek in deze expositie af gerekend met het eenzijdige en vaak door zelfcensuur be paalde beeld dat we hebben van de Tweede Wereldoor log. "Er zijn in die periode veel foto's en films gemaakt door particulieren", zegt Marjan Ruiter. "Die geven vaak toch een andere kijk op gebeurtenissen dan het materiaal dat destijds werd gemaakt door militaire fo tografen en persbureaus. Ze legden bewust of onbewust KORT NIEUWS Bachconcert Bram Beekman MIDDELBURG - Organist Bram Beekman geeft zaterdagmiddag 21 maart zijn jaarlijkse Bachcon cert op het de Rijckere- orgel van de Oostkerk in Middelburg. Een belangrijk gedeelte van het programma wordt ingenomen door de bekende - op de Lijdens tij d betrekking hebbende - Partita 'O Jesu, du edle Gabe', BWV 768. Op het programma staan verder onder andere het Con certo d-moll, BWV 596 en de Fuga g-moll, BWV 542(2). Het concert begint om 16.30 uur. Jongerentrainmg 'Strak van de Stress' VLISSINGEN - Op dinsdag 17 maart van 19.30 tot 21.00u is er een informa tie avond over jongeren- training 'Strak van de Stress' bij het Kinderkom pas aan de Stroomweg 22 in Vlissingen. In 2015 gaat jongerentrai nmg 'Strak van de stress' van start. Deze training wordt twee keer per jaar gegeven voor twaalf jongeren onder leiding van twee trai ners. De eerste training die jongeren de kans biedt om gericht te leren handelen voor stressver mindering. vast, wat een unieke kijk geeft op het beeld van de oorlog." Ze vervolgt: "Soms met gevaar voor eigen le ven, want vaak moest men beelden in het geheim op de gevoelige plaat vastleggen. Het leverde plaatjes op van momenten als razzia's, maar ook beelden van het verzet. We hebben in onze collectie ook bijvoorbeeld foto's van een in de oorlog zeventien jarig meisje dat rolletjes.vol foto's maakte voor het ver zet. Amateurfotografie dat een authentiek beeld geeft van de bange bezettingsja ren." Maar naast vele foto's zijn ook bewegende beelden des tijds vastgelegd en te zien op de expositie. Verder worden twee belangrijke gebeurte nissen in Zeeland uit die periode extra belicht. Dat zijn de stadsbrand van Mid delburg naar aanleiding van het bombardement van 17 mei 1940, ook wel bekend als 'Het Vergeten -Bombar dement' en de Slag om De Schelde (2 oktober - 8 no vember 1944). Marjan Ruiter: "De expo sitie bestaat voor een groot deel uit kleine samenhan gende ouevre presentaties geëtaleerd in zes groepen met fotomateriaal van ver schillende Zeeuwen. Onder andere Cornelis Pieter Snij ders. de eerdergenoemde Neeltje Flipse-Roelse, Jo Vissers, Rykel ten Kate en Jos de Ligny. Maar ook foto's van de bekende Vlissingse firma Dert zijn in de exposi tieruimte te vinden." Het zijn vaak snapshots van bijvoorbeeld razzia's voor de Arbeitseinsatz, een V2 transport dat stiekem van uit een portiek of vanachter het raam van een woning snel op de gevoelige plaat werden vastgelegd. Met het kijken naar die oude foto- of filmbeelden waant de be zoeker zich in een soort rol als voyeur die getuige is van een voorval dat niet gezien mocht worden. Verschillen de foto's komen uit diverse archieven of uit persoonlij ke collecties. Velen daarvan zijn nooit gepubliceerd. MIDDELBURG - Pianiste Sharon Niessen geeft 15 maart een recital in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat te Mid delburg. Op-het programma staat onder meer het imposante Carnaval opus 9 van de ro mantische componist Ro- bert Schumann. Carnaval is een cyclus van 21 korte stukken, waarvan de titels verwijzen naar een feeste lijk gemaskerd bal met alle maal verschillende types en bezigheden. De in Amsterdam wonende pianiste werd op veertienja rige leeftijd toegelaten tot de Talentenklas van het con servatorium te Tilburg. Het programma van het concert vermeldt naast Car naval van Schumann de Sonate in D groot van Beet hoven en twee Preludes van Rachmaninov. VEERE - In het weekend van 20 en 21 maart steken vele maatschappelijk betrokken Nederlanders de handen uit de mouwen tijdens NLdoet. Dit is de grootste vrijwilli- gersactie van Nederland, ge organiseerd door het Oranje Fonds. Stichting Welzijn Veere vindt het belangrijk dat ook in de gemeente Veere zo veel mogelijk mensen zich inzetten als vrijwilliger en daarom steunt de Stichting NL doet. Er zijn nu negen klussen aangemeld vanuit diverse organisaties en verenigin gen verdeeld over de hele gemeente. Bijvoorbeeld het MIDDELBURG - Nu bekend is dat Sensoor voor de Vereni ging Nederlandse Gemeen ten landelijk anonieme tele fonische hulp gaat verlenen, zoekt Sensoor met spoed vrijwilligers die een luiste rend oor willen bieden. Goed kunnen luisteren is een belangrijke kwaliteit waarmee je voor een an der veel kan betekenen. Iedereen heeft wel eens behoefte om echt gehoord te worden. Dan is het van onschatbare waarde als er iemand is die naar jou wil luisteren met aandacht en respect. Iemand die een ogenblik helemaal beschik baar is voor jou, anoniem en vertrouwelijk. Voordat je als vrijwilliger aan de slag gaat krijg je een intensieve, gecertificeerde training. Naar verwachting zal deze half april starten. Na de opleiding wordt gezorgd voor voldoende coaching. De training wordt gegeven in Middelburg. Wil je meer informatie over het werken als vrijwilliger bij Sensoor? E-mail naar zeeland@sens- oor.nl. Sensoor heeft locaties door het hele land. Met ruim 250.000 gesprekken per jaar is Sensoor de grootste or ganisatie in Nederland die emotionele ondersteuning op afstand biedt. COLOFON weoeNeR Media bouwen van een kippen hok in de binnentuin van zorgcentrum Nieuw-San- denburgh in Veere of het opknappen van het 'Laoge Diekje' in Oostkapelle. Lie ver iets anders dan prakti sche klussen? Aanmelden kan ook als vrijwilliger voor de high tea die georgani seerd wordt in zorgcentrum Nieuw-SandenBurgh in Veere. Vorig jaar waren al 325.000 Nederlanders actief tijdens NLdoet, een recordaantal. In 2015 wil het Oranje Fonds nog veel meer mensen op de been brengen. Themamiddag in Ter Reede VLISSINGEN - Ouderenbond Anbo houdt op 23 maart een themamiddag met als onderwerp: alpacaboerde rij Het Hoefje. Er wordt een film vertoond van tien mi nuten over de Alpaca, een lama-achtig dier met fijne zachte wol. Bezoekers kun nen de wol bekijken en er is mondelinge toelichting van Marian van de Hoest van de alpacaboerderij. Z www.de-faam.nl De Faam woensdag 11 maart 2015 5 Een unieke tentoonstelling is ingericht in het Zeeuws Museum onder de naam 'Schieten tegen het vergeten' (Fotografie in Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog). De titel is een verwijzing naar het credo van Neeltje Flipse-Roelse uit Westkapelle, één van de Zeeuwse fotografen/filmers is, die een bijdrage hebben geleverd. Gewapend met een camera probeerden zij daarmee het vergeten tegen te gaan. door Gerard van der Hoeven C Aanmelden kan via info@hetkinderkompas. nl of 06-39579506. Razzia in Goes. In de expositie staan juist foto's centraal die niet door professionele fotografen zijn gemaakt. Foto's die> ondanks de risico's, zijn gemaakt vanuit een portiek of vanachter het raam van een woning. Foto-.Jo Vissers Stiekem O De tentoonstelling 'Schieten tegen het vergeten' is vanaf 21 maart tot 1 november te bekijken in het Zeeuws Museum (Abdijplein) in Middelburg. Deze loopt synchroon met het 75ste jubileumherdenkingsjaar sinds de start van de Tweede Wereldoorlog in 1940. De expositie is te bezoeken van dinsdag tot zondag van 11.00-17.00 uur. www.zeeuwsmuseum.nl Sharon Niessen speelt zondag 15 maart in de Doopsgezinde kerk in Middelburg. Foto: PR Het concert wordt georganiseerd door Stichting Kerk biedt Podium en begint om 15.00 uur. Toegang is gratis. Kippenhok Onschatbaar Adwert» ntieverkoo p en media-ad vies Pieter Karman E adverteren^eeiand@ wegenermedia.nl T 06-54267116 Familieberichten E familieberichten@wegenerrnedia.nl T (088)0137268 Zelf een familiebericht opgeven kan via wwwfemilieberichtenonline.nl Rubrieks advsr te nties E telesales.aibrieks@wegenermedia.nl T (088) 0139999 Kantooradres Edisonweg37E, 4382 NV Vlissingen Website wwwde-feam.nl Commercieel directeur Ivo van derVelde Druk Wegener Nieuwsdruk Redactie en persberichten Michiel Bouwman E redactie Jaam@ wegenermedia.nl T {088) 013 09 20 Redactie Michiel Bouwman (foto), Harmke Kik, Frank Husslage, Marina Meijers, Oennis Rijsbergen (redactiechef) Bezorgklachten www.deweekkrant.nl/verspreidklachteri T{0900)424 5726 Algemene voorwaarden en overige informatie (zoals advertentie-tarieven en oplage) www.wegenermedia.nl 0» Faam is een uitgave van Wegener Media BV Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van Wegener Media BV Wegener Media BV Aanmelden voor een klus kan via internet: www.nldoet.nl C Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. Ook niet- leden zijn welkom. Na de pauze is er bingo. De themamiddag is in zaal 't Speelhuus van Ter Reede, Vredehoflaan 370.

de Faam | 2015 | | pagina 5