Marcel Vaarmeijer 'kan ook niks' k =-*5sl Tussen emoties en vermaak Terug 41 at naar roerige jaren Roman leest als non-fictie Waanzin De Boekenweek 2015 vindt plaats van 7 tot en met 15 maart en heeft als motto Te gek voor woorden, Waanzin in de Letteren'. De Boeken week vindt voor het tweede jaar gezamenlijk in Neder land en Vlaanderen plaats. Voor deze tachtigste editie van de Boekenweek is het Boekenweekgeschenk ge schreven door de Vlaming Dimitri Verhulst. Wie tij dens de Boekenweek voor tenminste 12,50 aan Ne derlandstalige boeken aan schaft, ontvangt Verhulsts boek De zomer hou je ook niet tegen cadeau. Het boekenweekessay Waan zin in de wereldliteratuur is geschreven door Pieter Steinz. Tijdens de boeken week te koop voor 2,50. De traditionele gratis reis dag van NS vindt plaats op 15 maart, de laatste zondag van de Boekenweek 2015. Meepraten over boeken op Dizzie.nl Een boek lezen doe je meestal alleen. Maar daarna wil je wel eens je mening geven over dat boek. En weten wat een ander daar over vindt. Ga daarvoor naar Zo ongeveer alles wat hij had geleerd zette Marcel Vaarmeijer bij het schrijven van zijn nieuwe boek overboord. Geen complete schema's maar gevoelsmatig aan de slag. En met ideeën. "Maar daarmee zit het wel goed. Net als Walter Gom kan ik niks maar heb ik wel veel ideeën." Vaarmeijer was nog maar een peuter toen zijn vader overleed. Net als de hoofd persoon uit zijn roman, werd hij alleen door zijn moeder opgevoed en groei de hij in een groot stil huis op. "Ik kwam ook wel bui ten om te voetballen hoor, maar het liefste zat ik toch in de bibliotheek. Daar kon je me gerust neerzetten en dan moest je me er ook weer ophalen. Ik dacht er geen moment over eerder weg te gaan." Marcel werd een jongen die vooral luisterde, van taal en van dialogen kon genieten. De Oudejaarsconferences van Wim Kan kende hij na enkele weken uit zijn hoofd, van schoolwerk bracht hij een stuk minder terecht. En dus vond hij zichzelf op enig moment terug op een marineschip. "Daar kwam ik er na zes jaar varen ach ter dat er een bibliotheek aan boord was. Ja, met lichte kost. Het was nog de tijd dat je geen e-mail en geen skype had. Zes maanden weg be tekende toen nog écht zes maanden weg. Dan moeten mensen geert boeken gaan lezen waar ze somber van worden. Zittend in de radio- centrale, las ik boeken uit die bibliotheek en besloot ik op enig moment het ook eens zelf te proberen." Het leven op zee had Vaar meijer na al die jaren wel gezien. Het schrijven niet. "Dom genoeg was ik nooit verder gekomen dan een mavo-diploma. Dat maakte het niet makkelijk om een baan te vinden. Daar komt bij dat ik eigenlijk ook he lemaal niks kan. Behalve dan schrijven, ook als het gaat om sollicitatiebrieven. Ik werd vaak genoeg uitge nodigd voor een gesprek, want wat ik schreef bleek wel over te komen. Alleen bleken de baantjes steeds niks voor mij te zijn. Ik was volkomen stuurloos. Zelfs het gedroomde baantje in de bibliotheek was echt niets voor mij." Met dank aan zijn vrouw en hun lage woonlasten, slaagde Vaarmeijer erin zich op het schrijven toe te leg gen. "Veel lezen, veel fouten maken, een beetje talent en heel veel doorzettingesver mogen," omschrijft hij. In middels tien boeken en zes uitgevers verder, heeft hij nu pas het gevoel het gevonden te hebben. "Ik ben een echte planner maar ik ben gestopt met schema's en briefjes. De eerste versies van Walter Gom schreef ik nog in een internetcafé met oordopjes in, maar ondertussen gaat het ook weer thuis." In De gloriedagen van Wal ter Gom komen zijn eigen ideeën en zijn eigen leven bij elkaar. "Net als ik, kan Walter iedereen helpen, be halve zichzelf. En het idee enbureau uit de roman had ik zelf 22 jaar geleden al willen beginnen. Maar ja, zo dacht ik, wie zit daar nou op te wachten...?" Marcel Vaarmeijer, De glorie dagen van Walter Gom Luitingh-Sijthoff 17,99 (e-book 12,99) GlOKlg BAGEN VAM Eileen Tumulty wil het in We zijn onszelf niet van Mat- thew Thomas beter doen dan haar Ierse ouders die in New York vooral de fles hebben omarmd. Dat lijkt snel succesvol: een studie geneeskunde, een huwelijk met een leraar neuropsy chologie en een mooie zoon. Hoewel de ambities van Ei- leen anders zijn dan die van haar man Edmund Leary, wordt het pas echt proble matisch als Ed voor het eerst ziek thuis blijft. Hij wordt vergeetachtig en krijgt woe deaanvallen. Op jonge leef tijd wordt het brein van de ooit briljante onderzoeker afgebroken door de ziekte van Alzheimer. Indringend en aangrijpend. (De Bezige Bij, 24,90, e-book 14,99) Humoristisch en ontroe rend, zonder geforceerd aan te doen. De relatie tus sen Douglas Petersen en zijn vrouw Connie staat in Wij van David Nicholls op springen. En ook de relatie met hun zoon Albie is niet al te best. De oplossing kan wellicht gevonden worden in de geplande grote rond reis door Europa, zo hoopt Douglas. Al direct aan het begin daarvan wordt ech ter duidelijk dat Albie heel andere ideeën heeft. Terwijl zoonlief, onderweg langs de culturele hoogtepunten van Europa vooral aan seks, drank en drugs denkt, pro beert zijn vader hem in het gareel te houden. (Boekerij, 19,95, e-book 12,99) I ÖOODSKJ.OK Als vijftienjarige beweegt Ignacio Canas zich in de zo mer van 1978 min of meer bij toeval in gezelschap van 'de Blauwe' en de mooie Tere. Verliefd op dit meisje, sluit Ignacio zich aan bij de ben de van de Blauwe, die zich autokraken en bankoverval len bezig blijkt te houden. Na deze zomer trekt Ignacio zich terug om zich in de ja ren die volgen tot een be kend strafpleiter te ontwik kelen. Zijn verleden blijft geheim tot Tere zijn kantoor binnen stapt. Zij vraagt hem de gevangengenomen Blau we te verdedigen. De lezer gaat onder andere naar het verleden van Canas via een interview met een schrijver die bezig is met een boek over de Blauwe. Daarnaast zijn er ook interviews met een politieinspecteur en een gevangenisdirecteur. Javier Cercas, Outlaws, De Geus, 24,95 (e-book 19,99). In Het huis achter de wilgen brengt Mariëtte Haveman de negentiende eeuw in het Drentse Werwolda tot leven. Daar neemt Roeland te Wol- de zijn mooie Engelse bruid Virginia Wyndham mee naartoe. Het geboortedorp van haar man sluit echter niet aan bij de belevingswe reld van de jonge bruid. Er moet strijd gevoerd worden voor het leven dat zij in ge dachten heeft voor zichzelf en anderen. Tegelijkertijd is er het verhaal van Marijn, een ook al niet zo aangepaste jongedame, die in de moder ne tijd een bungalowpark in datzelfde Werwolda wil bouwen. Zij bijt zich vast in de geschiedenis van het dorp. (Cossee, 19,90) Voor boeken waarin de sfeer en de zinnen net zo mooi zijn, moet je bij Jón Kalman Stefansson zijn. In Vissen hebben geen voeten, zijn we getuige van de terugkeer van Ari naar zijn geboorte stadje Keflavik op IJsland. Na twee jaar in Denemar ken, doet een pakket van zijn stervende vader hem besluiten terug te keren naar het stadje dat veeleer een dorp genoemd zou moeten worden. De foto's in het pak ket brengen Ari niet alleen terug naar het onherbergza me zuidoosten van IJsland, maar vormen ook het begin van het familieverhaal van Ari, dat begint bij zijn groot ouders. (AmbolAnthos, 21,99, e-book 12,99) Tot slot een thriller om het geheel luchtig af te sluiten. Maar dan wel een thriller uit de Champions League van het spannende boek. Met Doodsklok neemt Peter James de lezer mee op reis tussen het Brighton van 2012 en het New York aan het begin van de twintigste eeuw. Een brute overval op het huis van de hoogbejaar de Aileen McWirther brengt inspecteur Roy Grace en zijn team vooral op het spoor van een honderd jaar oud en kapot maar toch uiterst kostbaar horloge van Patek Philippe. Hét gaat echter niet iedereen om de miljoe nen die het horloge op kan leveren. James laat alle klop pen. (De Fontein, 19,99) Met haar Amerikaanse echt genoot Michael en hun jon ge zoontje Christophe is Mi reille Jameson terug in Haïti voor een familiebezoek. Wat een uitstapje naar de oceaan moest worden, is echter het begin van een nachtmerrie. Hun auto wordt ingesloten door drie zwarte Land Crui- sers en Mireille wordt uit de auto gesleurd. Als dochter van de rijke Haïtiaan Sebas- tien Duval is Mireille een gewild slachtoffer. Maar op het moment dat 'de com mandant' zijn eis voor een losgeld van een miljoen dol lar doorbelt houdt Sebastien voet bij stuk. Uit angst alles kwijt te raken weigert hij over de brug te komen. Dat is het sein voor de ontvoerders om zich niet meer als 'za kenlui' te gedragen en hun woede op Mireille te botvie ren. Dat wordt een ervaring die zij daarna geen dag meer uit haar hoofd zal kunnen zetten. De lichamelijke en geestelijke vernedering gaan gepaard met het gevoel door alles en iedereen in de steek gelaten te zijn. Vooral door haar vader... Roxane Gay is erin geslaagd een roman te schrijven die leest als non-fictie. Eigenlijk te gruwelijk voor woorden maar ondanks alles levens echt. ROXANÉ gay qNGZiT^lDE stAat Roxane Gay, In onge temde staat Cargo 19,90 (e-book 14,99) O www.de-faam.nl De Faam woensdag 11 maart 2015 29 Door Dick Snijders F Marcel Vaarmeijer: 'Ideeën genoeg als je zelf Walter Gom bent.' Kijk voor een recensie en meer informatie over dit boek op -'4i MARCEL VAARMtUf.R 'r- Mariene Haveman asA Het huis achter de wilgen Boeken kunnen aansluiten bij alle mogelijke stemmingen. Geef je mening over dit boek op

de Faam | 2015 | | pagina 37