A/lanoj Kamps: 'Ik denk dat ik ver gekomen ben door oprecht te blijven' Ver geschopt 'ie bent normaal gesproken óf koordirigent óf orkestdirigent. Ik heb daar maling aan en doe het allebei.' VLISSINGEN - Zijn voornaam doet vermoeden dat we hier niet te maken hebben met een geboren Zeeuw. En dat klopt ook, Manoj Kamps (27) is geboren in Sri Lanka en werd geadopteerd door Ne derlandse ouders. Ondanks dat hij niet uit een muzikaal nest komt, is hij nu een suc cesvol dirigent. "Wat betreft muziek heb ik heel veel zelf ontdekt. De eerste jaren van mijn leven heb ik op Sri Lanka door gebracht. Daar ging ik naar een Britse school. Talenten op cultureel of sportief ge bied werden erg gestimu leerd. Toen ik een jaar of elf was, kwam ik voor het eerst met de piano in aanraking." Een paar jaar later verhuist Manoj naar Goes waar hij naar het Goese Lyceum gaat. Hij volgt er het tweetalig VWO en in eerste instantie wil hij wiskunde gaan stu deren in Engeland. "Maar in de zesde kwam er een soort omslagpunt. Toen zag ik dat je ook met muziek kon om gaan als iets professioneels. Uiteindelijk ben ik de voor opleiding van het conserva torium gaan doen." Met een rijk cultureel aan bod en veel expats zoals hij zelf in Sri Lanka was, voelt Manoj zich erg thuis in Den MANOJ KAMPS: 'ALS DIRIGENT MOET JETEGEN KRITIEK KUNNEN' Haag. In 2011 studeert hij af als koordirigent. Inmid dels is hij alles bij elkaar al zo'n tien jaar bezig met dirigeren. Een maand ge leden mocht hij voor Cap- pella Amsterdam (een pro fessioneel kamerkoor red.) concerten dirigeren die hij zelf had samengesteld. Het leverde lovende recensies op in de landelijke pers. "Het contact met Cappella is heel leuk ontstaan. Eén van de stukken die ik in 2011 voor mijn afstudeerconcert wilde opvoeren, werd een paar maanden eerder door Cappella Amsterdam ge daan en ik wilde graag bij hen meekijken. De dirigent, Daniël Reuss, verklaarde me voor gek, omdat het zo'n moeilijk stuk was, maar ik wilde het toch doen. Als het me zou lukken, verzekerde Daniël me, dan wilde hij met mij werken. En het is ge lukt! Toen Daniël een reeks concerten in 2013 niet kon, werd ik gevraagd of ik het wilde doen." Op dit moment 'hopt' Manoj van ensemble naar ensem ble en werkt hij als freelan cer met verschillende koren, waarbij hij niet vast aan een koor of ensemble verbon den is. Hij werkt nu vooral met professionele musici en steeds minder vaak met amateurs, hoewel hij dat laatste ook nog steeds erg leuk vindt. "Je bent normaal gesproken óf koordirigent óf orkestdi rigent. Ik heb daar maling aan en doe het allebei. Als dirigent moét je sowieso tegen kritiek kunnen. Je bent de enige met jouw taak en wordt op van alles afge rekend. Ik denk dat ik ver gekomen ben door oprecht te blijven en met veel ver schillende mensen te praten over hoe ik de dingen zie. Als je op de juiste plaats en tijd iemand spreekt en er is een klik, dan kunnen daar mooie dingen uit komen." Manoj beperkt zijn blik vooral niet tot Nederland. "Nederland is een klein land waar relatief weinig plek is voor musici van hoog niveau. Wanneer je in de toplaag komt, dan ga je au tomatisch ook over de grens kijken. Ik heb in Duitsland veel geleerd van een heel be kend koor daar en ik volgde een aantal zomercursussen in Engeland." Komende zomer vertrekt Manoj voor twee jaar naar Manchester. Hij deed een succesvolle auditie voor een baan en tevens leerplek waar hij diverse masterclas- ses kan volgen. "Ik zie iede re volgende stap steeds als een springplank naar iets nieuws." Wie is die A/lanoj Kamps dan? Geboren in: Sri Lanka Huidige woonplaats: Den Haag Werk: Freelance dirigentcomponist, pianist en theater maker Privé: Single Belangrijkste levensles: "Dankbaar zijn voor wat je hebt en heel hard willen werken voor wat je wil bereiken." w www.de-faam.nl De Faam woensdag 25 februari 2015 23 Zeeuwen: nuchter, authentiek en zonder franje. Die mentaliteit brengt ze vaak ver, letterlijk en figuurlijk. In deze rubriek Zeeuwen die het op wat voor manier dan ook ver geschopt hebben in het leven. Zonder poespas, maar een beetje trots op hen zijn, dat mag. Wat is hun verhaal en hoe kwamen ze waar ze nu staan? door Mariska den Hartog Sri Lanka Lovende recensies Op dit moment 'hopt' Manoj van ensemble naar ensemble en werkt verschillende koren. Kritiek hij als freelancer met Foto: GraphicAlert/Chantal Bekker Over de grens Manoj Kamps is opgegroeid in Goes en freelance dirigent, componist, pianist en theatermaker. Foto: GraphicAlert/Chantal Bekker O Kent u ook een Zeeuw die het ver geschopt heeft Mail ons dan: redactie. faam@wegenermeda.nl

de Faam | 2015 | | pagina 31