Zilte beleving in de Oosterschelde Extra bescherming voor kwetsbare dieren Zeegroenten snijden op het schor V -■V. f i:krt 14 maart: Open Dag Provincie Zeeland De jeugd heeft de bodem Ga stemmen op 18 maart Jutten over het strand, banjeren door het slik, fotograferen onderwater, proeven van de Zeeuwse Zilte Zaligheden, kajakken naar een zandplaat, speuren naar bruinvissen en natuurlijk op zoek naar zeehonden: Het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) is een belevenis. 1 .«'li, ,i t- Kajaktocht in de Krebbenkreek tussen Thoten en Sint PhilipsUnd Nederland heeft twintig Nationale Parken met een bijzonder eigen ecosysteem. De Oosterschelde is sinds 2002 het grootste nationale park: een wereld van getij, wind en water. Een overlegorgaan is verantwoordelijk voor het functioneren van het Nationaal Park. De Provincie finan ciert de Stichting die het overlegorgaan ondersteunt. Als u de Oosterschelde bezoekt, is de kans groot dat u door plaatselijke ondernemers enthousiast wordt geïnformeerd over alle ins en outs van het gebied. Vijftig horeca- en recreatieondernemers zijn door het IVN opgeleid tot gastheer van NPO. Jacqueline van Mill van Schip De Onrust is één van de gastvrouwen. Met haar passagiersschip De Onrust geeft ze live verslag tijdens de boottocht. "Voor ons is het zo normaal dat je bruinvissen en zeehonden spot, maar het gastheerschap maakte me bewust dat ik in een bijzondere omgeving werk en woon. Mijn kennis van de Oosterschelde is met deze cursus flink verbreed en dat geef ik graag door aan onze gasten." In Zeeland zijn ook IVN gastheernetwer ken in de Zwinstreek, de Grevelingen en het Krammer-Volkerak. WK onderwaterfotografie Van 21 tot en met 25 mei 2015 is de pro vincie Zeeland gastheer voor de (inter nationale) duikers die naar Zeeland komen voor het Wereldkampioenschap Onder waterfotografie. Voor Noord-West Europa is de Zeeuwse onderwaterwereld uniek. Hiermee wil de Provincie Zeeland de ver rassend mooie onderwaterwereld in Zeeland (inter)nationaal nog meer onder de aandacht brengen. Naar verwachting doen er tachtig duikers uit twintig landen mee aan het WK. Meer lezen? www.zeeland.nl/water/nationaal-park-oosterschelde en http://www.netherlands2015.com/ In aanloop naar de provinciale verkiezingen op 18 maart 2015 zet de Provincie op zaterdag 14 maart 2015 van 10.00 tot 16.00 haar deuren open voor het publiek. Het thema: Werken aan de toekomst van Zeeland. Er staan stands in een deel van onze provinciale gebouwen en op het Abdijplein. Er zijn leuke acti viteiten om u te laten zien en beleven wat wij voor Zeeland doen. Zoals een Meet en Greet met de Commissaris van de Koning, de gedeputeerden en de provinciesecretaris. U kunt ook leden van Pro vinciale Staten ontmoeten inclusief vertegenwoor digers van de politieke partijen die meedoen aan de verkiezingen. Er is een mini-filmfestival met een mix van historische films en hedendaagse clips en diverse stands met meer informatie over projecten zoals Waterdunen. U kunt de politieke markt be zoeken: een aanrader als u nog niet weet op welke partij u wilt stemmen. Ook kunt u op 14 maart een kijkje nemen bij de Nautische Centrale in Vlissingen. Voor één van de zeven rondleidingen daar kunt u zich aanmelden tot 1 maart 2015 via opendagcv@zeeland.nl .'U bent van harte welkom! Zie ook www.zeeland.nl/opendag Sommige kwetsbare diersoorten hebben extra bescherming nodig. Voor hen is er het soortenbeleid. Dat beleid maakt de Provincie op basis van internationale afspraken. Voorbeelden van dieren die we extra beschermen zijn: strandplevier, vleer muizen, noordse woelmuis, kamsalaman- der, patrijs en de steenuil. Een greep uit de projecten die De Zeeuwse werkgroep Soortenbeleid in opdracht van de Provincie uitvoerde: Er zijn broedeilan- den voor kustbroedvogels aangelegd in de inlagen f887 en 2005 op Zuid- Beveland. Kluten hebben er gebruik van gemaakt. In Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn winterverblijven voor bijvoorbeeld de grootoorvleermuis geschikt gemaakt. In de Zak van Zuid-Beveland zijn poelen hersteld voor de kamsalamander. Op de gasdam bij Saeftinge is een 'plevierboule vard' aangelegd, waar deze vogels kunnen broeden en voedsel kunnen vinden. Vrijwilligers zorgden voor de uitbreiding van het leefgebied en de nestgelegenheid van steenuil, kerkuil en ransuil. In 2013, het jaar van dé patrijs, zijn 'telcafé's' geor ganiseerd. Patrijzen zijn geteld, waardoor nu beter bekend is waar ze leven. Ook zijn extra maatregelen genomen voor de verbetering van hun leefgebied. Meer lezen? www.zeeland.nl/natuur-en-landschap/soorten-beschermen Het snijden van zeekraal en lamsoor voor eigen gebruik is in onze provincie een eeuwenoude traditie, maar dat kan natuurlijk niet onbeperkt. Daarom verleent de Provincie jaarlijks een beperkt aantal seizoensvergunningen in het Natura 2000-gebied Oosterschelde. Op die manier beschermen we het gebied. In 2015 verleent de Provincie 284 vergun ningen voor gedeeltes van de schorgebie- den Oesterput, Schor bij Rattekaai West. Schorren van St. Annaland, Schorren van Anna-Jacobapolder, Schor bij Viane en het schor bij Zierikzee ('t Stelletje). Het betreden van de schorren of het snijden van zeegroenten zonder vergunning is niet toegestaan. Nog tot en met 13 februari 2015 verstrekken de aan de Oosterschelde gelegen gemeenten "aanvraagformulieren voor deze vergunning. Uw aanvraag dient 18 februari 2015 ontvangen te zijn. Het aantal aanvragen is ieder jaar veel groter dan het aantal beschikbare vergunningen. De toewijzing vindt plaats door loting, waarvoor de Provincie de hulp inroept van een notaris. Tot half juli 2015 mag er zeegroenten worden gesneden. De Verenigde Naties hebben 2015 uitgeroepen tot Jaar van de Bodem. Ook in Zeeland moeten we ons bewust zijn van de waarde van de bodem en zuinig omgaan met de aarde. Onder de noemer 'de jeugd heeft de bodem' vinden tal van activiteiten plaats. Zo gaan leerlingen van basisscholen op bezoek bij boerenbedrijven om meer te weten te komen over de grond onder onze voeten. Ook sluiten we aan bij landelijke evenementen: tijdens de Geoweek in mei vinden gastlessen plaats en tijdens de landelijke modderdag in juli kunnen kinderen ontdekken wat rnodder is en wat de verbinding met de*aarde voor hen betekent. In de loop van het jaar komen er steeds meer activiteiten bij. Uiteraard komen vol wassenen daarbij ook aan bod! 2ÖS5 Meer weten? Kijk dan op: MARS! www.zeeuwsbodemvenster.nl Op woensdag 18 maart 2015 vinden de provinciale verkiezingen plaats. De verkiezingscampagne is inmiddels gestart. Door uw stem op 18 maart uit te brengen, bepaalt u mee welke provinciale poli tici het voor het zeggen krijgen in Zeeland in de periode 2015-2019. En dat niet alleen: de verkiezingsuitslag bepaalt ook de samenstelling van de Eerste Kamer. De leden van Provinciale Staten kiezen namelijk op hun beurt de leden van de Eerste Kamer. Zo drukt u dus ook uw stempel op de politieke verhoudingen in Den Haag. Volgen? www.zeelandstemt.nl/ en www.facebook.com/zeelandstemt en https://twitter.com/Zeelandstemt COLOFON Kees Polderdijk (zeegroenten). Shutterstock (PIW). SLZ (overwinteren, vleermuis). Reageren op deze uitgave van Prov^nci^erkfNeem^rcon^oT^de M TT* .(,CekVl0tJ; Jacobusse (zeehonden). Guido Krijger (kajaktocht). dan contact op met het informatiecentrum v,a de e-mait infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 1 11^,1 mhhTk C™n,"''e P^foon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem leest u ook via http://www.zeetand.nl/publ.caties-en-bekendmakingen/provinciewerk Postbus 6001,4330 LA M.ddelburg. Bezoekadres:-Provinciehuis. Abdij 6.4331 BK Middelburg Prov.nciewerk Provincie Zeeland

de Faam | 2015 | | pagina 13