mm, Klom Michiel wel in de kerktoren? BLAUWGERUIT Van Leeuwen Juweliers Vlissingen is verhuisd naar Middelburg ADVERTORIAL Bdr&f hét i/exAcltil Ui adtcwJaiiai! I I I I I I I I ark Tweedehands Autowaspark Kuzee - Marie Curieweg 5 Van zijn latere periode als admiraal is één en ander bekend, maar van zijn Vlis- singse tijd weten we minder. Zo is onbekend waar zijn ge boortehuis precies stond. De Ruyter woonde op meerdere plaatsen en algemeen wordt aangenomen dat zijn geboor tehuis al in de Franse tijd is gesloopt. Ook stellen som mige historici vragen bij de echtheid van verhalen die de ronde doen over de zee held. Is het waar dat hij in zijn jonge jaren een kaping verijdeld zou hebben door het dek van het schip met boter in te smeren? Archief stukken zijn beperkt, omdat veel bij de grote stadhuis brand (1809) verloren ging. Zo kunnen we ook niet ach terhalen of het kinderversje 'In een blauw geruite kiel, draaide hij aan 't grote wiel' op waarheid berust. Zeker is dat de jonge Michiel als touwslagersknecht werkte, maar of hij dat tot vervelens toe deed in een blauwgerui- te kiel is nog maar de vraag. Een wiel uit die tijd staat in het MuZEEum, maar de blauwgeruite kiel is nooit VEEL ARCHIEFSTUKKEN GINGEN BIJ DE GROTE STADHUISBRAND VERLOREN achterhaald. Als het waar is, heeft Michiel wellicht ook onbedoeld de trend ge zet voor het nationale car navalskostuum. In 1957, bij het 350ste geboortejaar van de zeeheld, kreeg elke Vlis- singse basisschoolleerling het jeugdboek 'Vlissinger Michiel' uitgereikt. Het le vensverhaal van de onver schrokken zeeheld werd daarin spannend beschre ven door Dr. J. Roelink. Daarin ook het ingeburgerde verhaal dat Michiel als tien jarige knul in 1617 onver schrokken de torenspits van de Sint Jacobskerk beklom. Ook dat verhaal is historisch niet te definiëren. Gerard Brandt, eerste bio graaf van Michiel, gebruikte het wellicht als een meta foor die aangeeft dat een kwajongen die naar zee wil de, kon opklimmen van bel hamel tot admiraal. Maar evengoed heeft de jonge Mi chiel dit huzarenstukje wel ondernomen. In dat licht bezien moeten we die 'held haftige daad' enigszins tem peren. Wat historisch wel bekend is, is dat de kerkto ren rond dat jaar in de stei gers stond... Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. De vestiging was te herken nen aan de prominent aan wezige gele stikkers op de ramen en de gevel. Op dit moment zijn slechts de gor dijnen achter gebleven. Aanleiding van deze ver huizing was de samenwer king met Blinqz.nl in de verkoop van tweedehands sieraden. Het pand in Vlis singen gaf te weinig mo gelijkheden op het gebied van sfeer en inrichting. De winkel in Middelburg heeft wel deze sfeer en ook de locatie is goed, 50 meter vanaf plein-1940 en 100 meter van de parkeergarage Geere. Daarom is gekozen om de activiteiten in Mid delburg te bundelen. De werkzaamheden zijn nog altijd hetzelfde. Inkoop en. verkoop van tweede hands sieraden. Ook kapot te sieraden kunnen worden verkocht aan de stijgende goud en zilverprijs. Voor mensen die niet graag de straat op gaan met hun kostbare spullen, kan ook thuis worden afgesproken. Loop eens naar binnen om afspraak te maken, kennis te maken en een Goes „mini,Oost-Souburg Knip de bon uit, lever hem in bij autowaspark Kuzee en ontvang direct uw korting! Sieraden verkoop! O www.de-faam.nl De Faam woensdag 28 januari 2015 7 MMMte te vinden op Bedrijventerrein Souburg (naast Shell) Deze week gaat de film over Michiel De Ruyter in première en kan iedereen kennis nemen van het leven van de bekendste Vlissinger aller tijden en grootste zeeheld uit de Neder- jl landse ge- jjfll schiedenis. Maar kloppen alle historische feiten die ooit zijn gepubliceerd? door Gerard van der Hoeven Uitsnede van een gravure van Michiel in de kerktoren. Foto: Collectie gemeentearchief Vlissingen sór5V*l^8 Goud en Zilver inkoop Vlissin gen, onderdeel van Van Leeu wen Juweliers, is 2 jaar geves tigd geweest in het pand op de hoek van de Spuistraat, naast de bibliotheek. Van Leeuwen Juweliers I Blinqz.nl Korte Geere 9 I Middelburg Inkoop en verkoop van tweedehands sieraden en oud goud. 0118-616404 i www.goudinkooppunt.nl openingstijden maandag - zaterdag 10:00 -17:00 uur Geldig tot eind februari 2015. Niet i.c.m. andere acties. Alleen voor particulieren.

de Faam | 2015 | | pagina 7