Bevist-- Alert ieuv* sëie eVaar Brand in huis? Mij overkomt dat niet! om jezelf te redden? Stel, er breekt bij jou thuis BRAND uit. Door de dikke rook zie je al snel niets meer en je kunt nauwelijks ademhalen. Je wilt zo snel mogelijk je huis uit. Weet jij wat je moet doen? Wat kun je zelf doen? Tot de BRANDWEER er is, ben je op jezelf aangewezen. Bedenk daarom nu alvast hoe je snel buiten komt. Zorg ervoor dat die route altijd vrij van obstakels is. Bespreek ook eens met je buurman of -vrouw hoe jullie elkaar kunnen waarschuwen in geval van brand. Na het ontstaan van een brand heb je maximaal drie minuten om te vluchten. Door elektrische apparaten en kunststof materialen in meubels en kleding verspreidt een brand zich razendsnel. Rook is daarbij nog gevaarlijker dan de brand zelf, want rook is altijd giftig. Wanneer je te laat bent met vluchten, kun je er door stikken. Een klein brandje (niet groter dan een voetbal) blus je zelf met een emmer water of een blusdeken. Lukt dat niet: Blijf kalm. Als je mobiele telefoon dichtbij is, neem hem dan mee. Waarschuw en help andere bewoners. Vlucht via een (afgesproken) veilige route en blijf zoveel mogelijk uit de rook. Bij veel rookvorming kun je het beste dichtbij de grond blijven. Hier is de minste rook. Sluit alle deuren achter je. Bol 112. Wees slim en voorkom brand De meeste branden ontstaan doordat mensen iets niet goed doen. Bijvoorbeeld door niet bij de pannen te blijven tijdens het koken, te roken in bed (en per ongeluk in slaap te vallen!) en door slecht geïnstalleerde of onderhouden apparatuur. Door alert te blijven, bespaar je jezelf dus al veel ellende! De meeste slachtoffers bij brand vallen door het inademen van rook. Als je slaapt, ruik je niets. Je wordt dus niet wakker van de rooklucht. En doordat de rook veel giftige gassen bevat, raak je al snel bewuste loos. Vaak al binnen enkele minuten! Rookmelders zijn dus echt van levensbelang. Een rookmelder is al vanaf een paar euro in de bouw- of supermarkt te koop. Je kunt hem eenvoudig zelf installeren. Wat doet de overheid? Veiligheidsregio Zeeland is samen met politie en hulpdiensten ver antwoordelijk voor de veiligheid in Zeeland. De brandweer is onder deel van Veiligheidsregio Zeeland. Via 112 kun je ze altijd bereiken. Omdat jijzelf een groot aandeel hebt in je eigen veiligheid, geeft Veiligheidsregio Zeeland informatie over de gevaren in Zeeland. Kijk op www.zeelandveilig.nl voor meer informatie.

de Faam | 2015 | | pagina 14