Het leukste kerstbengeltje van een volle kerk' Een kerstgedachte voor Emma GERARD* ËËT inniEiLiDwacin Kerstfeest met een lach en een traan Inloophuis in Souburg op tweede kerst handel bool voor uitkijken naar de kerstdagen en wanneer je uitkijkt naar iets, lijkt het of de tijd wordt vertraagd. Meestal wordt er iets extra's gedaan bij het eten, maar ik hoop nog meer dat er iets van buitenaf komt. Soms worden er vanuit kerken kaarten gestuurd of er komt een koor zingen. Dat vind ik echt fijn. Maar verder hoop ik dat de kerstdagen gauw voorbij zijn, zodat het nor male ritme weer begint." Kemal is van Turkse af komst en woont ruim dertig jaar in Nederland. Als mos lim viert hij geen kerst, want in zijn geloof zijn er andere religieuze feestdagen zoals Ramadan en het offerfeest. Maar als hij een kerstkaartje van zijn buren krijgt, stuurt hij wel een kaartje terug. "Dat heeft alles te maken met respect", legt hij uit. "Respect voor elkaar is heel belangrijk binnen ons ge loof." Dat is ook de reden waarom het Kemal zoveel pijn doet dat de moslims over het algemeen anders worden behandeld na 11 september. Iets wat alleen maar versterkt is door de op komst van IS. "Zij gebruiken geweld en verwijzen naar de Koran. Maar geweld heeft niets met ons geloof te ma ken. De Koran is een mooi boek waarin staat dat je res pect voor elkaar moet heb ben, elkaar lief moet hebben en elkaar moet helpen." Verreweg de meeste Zeeuwen brengen de kerstdagen door met hun gezin, familie of vrienden. Er wordt lekker gelachen, gegeten of gepraat. Een ander deel is aan het werk, een enkeling viert kerst in de opvang voor dak- en thuislozen of zit met kerst achter de tralies. Andere mensen weten dat ze dit jaar voor het laatst kerst zullen vieren. Verpleegkundige Arjo de Keizer probeert de patiënten op de palliatieve afdeling van het ADRZ en hun familie zo goed mogelijk te steunen en begeleiden. "Op de palliatieve afdeling heeft elke patiënt een eigen kamer en soms wordt er nog een kerstboompje gezet of samen met familie iets gegeten tijdens de kerstdagen. We schakelen ook nogal eens de wensambulance in zo dat mensen bijvoorbeeld nog een keer een kerstdienst bij kunnen wonen. In de laatste fase van hun leven kijken mensen terug op hun leven en vertellen ze veel over vroeger", vertelt hij. "Kerst op de palliatieve afdeling is een kerst met een lach en een traan." VLISSINGEN - De constatering dat er in onze provincie zo'n tweeduizend mensen van de voedselbanken afhanke lijk zijn, was een schok voor mij. De initiatieven van be drijven, particulieren, ker ken en verenigingen om minderbedeelden een fat soenlijke aanvulling op het menu te geven, bracht hoop. En dan was er het verhaal van Emma. Zij vertelde ons wat het met je doet om van de voedselbank afhanke lijk te zijn. Wat het is als je drie kleine kindjes hebt en slechts een paar tientjes per week kan besteden aan eten, kleding, variabele kosten en onverwachte uitgaven. "Het verhaal van Emma greep me aan. Haar kindjes hebben via de voedselbank gelukkig een paar sinter klaascadeautjes gehad, maar kinderen mogen nooit de dupe worden van zoveel ellende. Elk kind heeft recht op een mooi feest", vertelt een lezeres ons. We noemen haar Sandra, want ze wil niet in de publiciteit. "Het is niet vanzelfsprekend dat je kleding kan vervangen en kinderen cadeautjes kan geven. Dat vergeten we wel eens als we het zelf goed hebben." Elk jaar probeert Sandra een paar gezinnetjes te helpen. Ze organiseert inzamel- acties en zet ook zelf geld opzij, door bijvoorbeeld op kerstkaartjes te besparen. "Om de kindjes van Emma ook een mooie kerst te geven heb ik een pakket cadeautjes voor ze gemaakt. Willen jul lie dat aan ze geven?" OOST-SOUBURG - In Evange liegemeente De Wijngaard, Kanaalstraat 8 in Oost-Sou burg, is op tweede kerstdag een inloophuis van 15.00 tot 19.00 uur. Het inloophuis is in de Rank, een ruimte achter het kerkgebouw (ingang ook via Kanaalstraat 8). Bezoekers zijn welkom voor een kop koffie of thee met iets lekkers, voor een stuk gezelligheid, een praatje of een spelletje. Mee-eten kan ook, mits van tevoren aange meld. Dat kan telefonisch of per e-mail. dagelijks even in de kerst boom. Hij heeft er al heel wat versieringen enthou siast uitgetikt! Het is een kunstboom, en zelfs deze valt nu al uit..." Voor volgende week zijn we op zoek naar foto's van de leukste vuurwerkvoorraad. Liggen de pijlen al klaar in de schuur, gesorteerd op volgorde van afsteken of op kleur? Maak een originele foto van je voorraad en mail deze naar redactie.faam® wegenermedia.nl Je kunt de foto ook uploaden op onze Facebookpagina. Zoek op Facebook naar 'de leukste van Walcheren'. De meest verrassende foto plaatsen we in de krant! VLISSINGEN - Afgelopen week vroegen we om een foto van de leukste kerstbengel. Francine Rietman stuurde deze foto in van haar kater tje Droppie. Duidelijk een bengeltje... "Ons katertje Droppie van vijf maanden verdient wel een plaatsje in de Faam als kerstbengel. Droppie klimt 8-WEEKSE MINDFULNESSTRAINING START 13 JANUARI Info aanmelding: www.Liberowalcheren.nl Tel. 06 - 465 88 324 verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 www.gerardbouwense.nl ruim 80.000 technische onderdelen bezoek onze webshop mm Trade Metal Services v.o.f. 0113 - 573878 www.metalservices.nl Zuivers eweg 2, Aagtekerke www.zwierelantijn.nl O www.de-faam.nl Dankzij' Droppie valt zelfs de kunstboom van Francine Rietman uit. Foto: Francine Rietman De Faam woensdag 24 december 2014 3 Kerst en de islam door John de Kok Lezeres schenkt cadeautjes O tel. 0118-464410 of tonia1g60@zeelandnet.nl De leukste vuurwerkvoor- raad door de redactie beleefd, wordt verteld door een vrachtwagenchauffeur, mensen zonder dak boven het hoofd een jongere en een gevangene. Fofo<s; Rache, VQn Wesfen www. ETfn E (.Pfifn ünrp een non

de Faam | 2014 | | pagina 3