Welke kant op in de kerstvakantie? Als de sneeuw echt niet naar ons komt... Het hele kerstverhaal in giga zandsculpturen KERST ■BH Je kunt in het hele land - en daarbuiten - letterlijk en figuurlijk alle kanten op. De meeste evenemen ten zijn uitstekend geschikt voor kinderen dus maak er samen een onvergetelijke kerstvakantie van. Het IJsbeelden Festival World in Motion, dat in Zwolle gehouden wordt, is dit jaar misschien wel het grootste en meest spectacu laire winterevenement. Het biedt niet alleen adembe nemende ijssculpturen van opzienbarende vliegtuigen en vaartuigen in prachtig gebouwde scenes van 42 ijskunstenaars uit de hele wereld, maar ook impo sante themawerelden, top- entertainment en heel veel sneeuw-, ijs- en winterple- zier voor jong en oud. Alles in een betoverende wereld van glanzend ijs en glinste rende sneeuw. Op het gratis toegankelijke Eventplaza vind je bovendien behalve horeca nog vermaak als springkussens, klimtorens, een survivalbaan, een ga- ming zone en verschillende kermisattracties. Het festival is van 6 decem ber 2014 tot en met 25 janu ari 2015. Wie niet in de rij wil staan kan vooraf tickets bestellen. Kijk op www.ijsbeelden.nl. Er zijn ook combi-tickets, inclusief treinvervoer. Ook in andere provincies wordt veel winters plezier georganiseerd. In Eindho ven beleef je de feestdagen- periode optimaal door het uitgebreide programma van het Fijne Feestdagen Festi val. De ijsbaan op de Markt, de kerstmarkten in het cen trum en het Kerstwinter- circus garanderen dat er al vanaf 15 november tot en met 4 januari altijd wel wat te doen is. Lees hier meer over op www. fijnefeestdagenfestival.nl. Den Bosch verkeert in fees- telijke wintersferen met het Bosch Winterparadijs op de Parade. Er zijn diverse sfeer volle optredens van koren en activiteiten van vereni gingen en er is een ijsbaan voor de kids. Kijk voor meer details over wat er tot en met 4 januari op de Parade te doen is op www.boschwinterparadijs. nl. In Amsterdam kun je op de meest bijzondere locaties ervaren wat licht allemaal teweeg kan brengen tijdens het Amsterdam Light Fes tival! Bewonder het gigan tisch lichtkunstwerk op de Hermitage en typisch Am sterdamse grachtenpanden. Of woon een van de zes concerten bij. Informatie op www.amsterdamlightfesti- val.com Het veelgeprezen Glazen Huis wordt dit jaar georga niseerd op de gezellige Gro te Markt van Haarlem. Met dit crossmediale evenement werd vorig jaar in Leeuwar den uiteindelijk €12.302.747 voor het Internationale Rode Kruis bijeengebracht. Radiomakers Gerard Ek- dom, Coen Swijnenberg en Domien Verschuuren zitten dit jaar vanaf 18 december zes dagen lang het Glazen Huis in voor 3FM Serious Request. Vanuit het Glazen Huis zul len de dj's dit jaar zoveel mogelijk aandacht vragen en geld inzamelen voor meisjes en vrouwen die slachtoffer zijn van seksueel geweld in conflictgebieden. Tijdens de kerstperiode mo gen de diverse kerstcircus sen niet ontbreken. Gezellig met het hele gezin genieten van leuke en spannende optredens van acrobaten, clowns, leeuwen en tijgers! Vrijwel overal in Nederland kun je in de buurt genieten van de piste, de spreekstal- meester en alle avontuur en romantiek dat een circus met zich mee brengt! Zo zijn er kerstcircussen in Nijme gen; Den Bosch, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindho ven, Sittard-Geleen, Roer mond en Amsterdam. Het Wereldkerstcircus in Amsterdam hoort traditio neel al dertig jaar bij kerst en viert dit jubileum. Eerdere jaren waren tienduizenden bezoekers al getuige van een prachtig spektakel in wat oorspronkelijk niet voor niets Circus Carré heette. December is de maand bij uitstek voor familie-evene menten. Er is dan ook veel meer te doen dan wat op deze pagina is genoemd. Kijk voor nog veel meer winterevenementen en at tracties bijvoorbeeld op Het ziet er helaas naar uit dat we heJ ook dit jaar zonder witte kerst moeten stellen. Op het laatste moment uit wijken naar het buitenland is met feestdagen vanwege alle drukte vaak niet (meer) mogelijk of erg duur. Om dit gemis te verzachten kun je een - of meer - uitstapje(s) maken naar de Uithof. Daar is sneeuw en ijs tenslotte ab soluut gegarandeerd. Sport- tainment center De Uithof biedt uiteenlopende activi teiten. Je kunt er onder één dak skiën, snowboarden, klimmen, schaatsen of kar- ten. Je kunt beginnen met een proefles maar er worden ook speciale lessen gegeven. Zoals in ijsdansen, les op Noren, les voor 55+ of les in bochten rijden. Je kunt er ook trainen voor toertochten en er is zelfs een schaatsle- rarenopleiding. De Uithof organiseert ko mende kerstvakantie ook Happy Kids Weeks Skiën. Tijdens déze kidsweken krijgen de kinderen op een speelse manier vijf keer een uur skiles. De kinderen wor den ingedeeld naar niveau •en leeftijd en voor de aller kleinsten wordt een stuk piste beschikbaar waar ook zij helemaal hun gang kun nen gaan. Op de laatste dag wordt de week feestelijk af gesloten met een diploma, een medaille, een broodje of snack met limonade en springen'in de KidsZone! Rond Kerstmis kunnen kinderen aan twee weken meedoen. Van maandag 22 december tot en met vrij dag 26 december (geen les op 25 december) en van 29 december tot en met vrij dag 2 januari (geen les op nieuwjaarsdag). Deelname kost 70 euro, materiaalhuur 18 euro. Het arrangement is inclusief afsluiting met een kids meal, een medaille en een diploma. Een driedaags arrangement is ook moge lijk. De Uithof is dagelijks geopend van 9.00 tot 22.00 uur. Kijk voor de talloze mo gelijkheden op Veel katholieken zetten nog steeds een kerst stal onder de boom. Het kindje Jezus mag pas op Kerstmis zelf in zijn kribbetje worden gelegd en na zes januari, op Driekoningen, verdwijnt de stal weer voor een jaar naar de zolder of kelder. De kerststal raakte vanaf de zestiende eeuw in zwang. Na het Concilie van Trente (1545-1562) werd door de kerk de verering van Christus, Maria en andere heiligen gepropageerd. De kerst stal bleek hier een aan sprekend hulpmiddel bij te zijn. Het gebruik om een aantal beeldjes tegen een geschilderde achtergrond te plaatsen ontstond in Zuid-Italië, waar in Napels zelfs een ware kerstkribbe-kunst opbloeide. In het Utrechtse Ca- tharijneconvent is elk jaar zo'n traditionele Napolitaanse kerst stal te bewonderen. De oudst bekende kribben in Nederland zijn die van Roermond (1370), Utrecht (1489), Delft (1502) en Weert (1520). Tegenwoordig is een be zoek aan de vele groots opgezette kerststallen in kerken een geliefd kerst vakantie-uitje. In Valkenburg vind je een heel bijzondere. Klinkende klokjes, jingle bells, geu rende glühwein, boeiende mergelspelonken en een feeërieke verlichting horen bij deze unieke en magische ondergrondse kerststal in de oeroude Wilhelminagrot. Maar liefst 700 ton zand, meer dan 8.000 kruiwagens, vormt de basis waarmee een team professionele zand- carvers in- vier weken tijd het complete kerstverhaal gestalte geven. Dit jaar is het thema: Volg de ster van Bethlehem. Diverse spelon ken zullen gevuld zijn met de^ mooiste en levensgrote zandcreaties. In de panora magrot wacht tenslotte het pronkstuk: De kerststal. Na tuurlijk ga je daarna ook nog eens gezellig per kabelbaan naar de Wilhelminato- ren. Om onder het genot van een hapje en glüh wein te genieten van het adembenemende verge zicht over het Geuldal. Het feeërieke zandeve nement is te bewonderen van vrijdag 14 november tot en met zondag 4 janu ari 2015. Het is dagelijks geopend van 11.00 tot 18.00 uur maar op eerste kerstdag en nieuwjaars dag gesloten; De entree bedraagt voor volwas senen vijf euro, inclusief een retourtje kabelbaan 8,50. Voor kinderen onder de twaalf betaal je 2,50. Dit bedrag is inclusief het retourtje kabelbaan. C www.de-faam.nl De Faam woensdag 3 december 2014 37 Het mooie aan de winter is de romantische sfeer die dit seizoen met zich meebrengt en alle (historische) evenementen die deze sfeer nog eens extra versterken. Tijdens de kerstperiode zijn er tot en met Oud en Nieuw de meest uiteenlopende uitjes te plannen. Van kerstmarkten en kerstcircussen tot midwinterfestivals, ijsbanen en vuurwerk. Spectaculair Fijne Feestdagen Winterparadijs Een wondere wereld van ijs tijdens Het IJsbeelden Festival in Zwolle dat dit jaar het thema World in Motion heeft. Licht Glazen huis Kerstcircussen O www.wattedoenin.nl O www.deuithof.nl Het feeërieke zandevenement is te bewonderen tot en met zondag 4 januari 2015. w kerststalvalkenburg.nl

de Faam | 2014 | | pagina 37