Vogelgriep trekt ook Zeeuwse sporen e Beleef het deze winter nog een keer I I I I I GEZONDHEID Geef in de decembermaand het Kustmarathon 2014 boek cadeau www.pzc.nl/webshop y&ÈÊSA VLISSINGEN - Het gaat om de H5N8-variant die voor gevo gelte zeer besmettelijk is en voor kippen zelfs dodelijke gevolgen heeft. De besmet ting kan ook op mensen worden overgebracht. Dit gebeurt alleen als zij zeer intensief contact hebben met pluimvee. Om verspreidingen te voor komen is er een pakket aan maatregelen genomen. Zo zijn er vervoersbeperkingen voor risicovolle dieren en producten zoals gevogelte en eieren. Op gemengde bedrijven is in bepaalde gevallen ook het transport van onder an dere melk, mest, sperma en diervoeder verboden. Kip penboer Léon Jansen uit Schore vindt de genomen maatregelen prima: "Je moet alles doen wat nodig is om een verdere uitbraak te voor komen," zegt hij. Zelf is hij voorstander van het vrijwil- DE BESMETTING KAN OOK OP MENSEN WORDEN OVERGEBRACHT lig ophokken van pluimvee tijdens de vogeltrek: "Koei en voor weidemelk hoeven maar 120 dagen naar buiten. Er is niemand die klaagt dat de koeien 's winters op stal staan. Vrije uitloopkip- pen moeten iedere dag naar buiten. Als tijdens de trek de ganzen overvliegen is dat best een spannende tijd en zou ik ze het liefst binnen -houden. Kippen die buiten zijn, hebben elf keer zoveel kans om vogelgriep op te lo pen. Dat risico zou je aardig verkleinen met'zo'n.maatre gel." Niet alleen de beroepssector wordt getroffen. De meeste kinderboerderijen zijn ge sloten en treffen de nodige voorzorgsmaatregelen. Bij Vogel- en Zoogdierenop- vang De Mikke in Middel burg is het niet anders. Het asiel houdt de deuren dicht. Beheerster Marga de Jonge over de consequenties: "We houden vogels en zoogdie ren strikt gescheiden en er worden geen nieuwe vogels aangenomen. De vogels die hier momenteel fitten, zijn er al langer en moeten wach ten tot het sein veilig wordt gegeven, voordat ze weer van hun vrijheid kunnen genieten. Wanneer iemand met een egel aankomt kun nen we die bij het hek aan nemen, maar de konijnen bijvoorbeeld kunnen we niet aan de man brengen omdat we ze niet aan de mensen kunnen tonen." De beheerster vindt het be langrijk te vermelden dat mensen altijd mogen bellen: "Als ze een dier zien en den ken 'Hé, dat zit niet goed,' dan kunnen we samen naar een oplossing zoeken." Kerstconcert door Lezzom MIDDELBURG - Het Walcherse mannenensemble Lezzom verzorgt op 12 december een kerstconcert in de Doops gezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg. De aanvang is om 20.00 uur. Er worden traditionele en ook populaire Kerstliederen uit verschillende landen ten gehore gebracht. Ook zijn er gastoptredens van de mez zo-sopraan Inge Lampert en het Dames-ensemble @Lips. Kaartverkoop is 's avonds aan de zaal en voor verkoop via e-mail: cordenengelsman @zeelandnet.nl Toegangsprijs is 5 euro. Mijke de Bruijckere wint schrijfwedstrijd MIDDELBURG - Mijke de Bruijckere van basisschool Acaciahof heeft een lande lijke schrijfwedstrijd voor het basisonderwijs gewon nen. De wedstrijd was uit geschreven door kinderboe kenschrijfster Rian Visser. In totaal deden 366 scholen mee en werden er 10.000 verhalen ingestuurd. Mijke, leerlinge van groep 8a van de christelijke basis- school Acaciahof, was één van de vijf winnaars in de categorie 11/12 jarigen. Haar verhaal met de titel 'Midzo mernacht in het bos' werd uitgekozen door een des kundige jury. 100 pagina's boordevol foto's van de Ladiesrun, de Light Kustrun, de mountainbiketoertocht, de Kidsrun, de marathon en de wandelmarathon. Inclusief -verhalen over organisator Lein Lievense; - interviews met deelnemers; -en natuurlijkalle uitslagen. Een prachtig naslagwerk voor deelnemers, publiek, vrijwilligers en andere sportliefhebbers. Voor slechts 9,95 te bestellen in de webshop ofte koop in de grotere boekhandels in Zeeland. dB O www.de-faam.nl De Faam woensdag 3 december 2014 22 Drie weken geleden werd er vogelgriep geconstateerd in Hekendorp. Een paar dagen later waren er ook in Ter Aar en Kamperveen besmettingen en net toen iedereen dacht dat het onder controle was, dook het virus begin deze week in Zoeter- woude op. door Carrie Frederiks Transport Kinderboerderijen Maatregelen tegen verspreiding van vogelgriep laten ook Walcheren niet ongemoeid". Boeren kinderboerderijen en particulieren hebben er allemaal mee te maken. Foto: Carrie Frederiks Asiel Jachtverbod Om besmetting te voorkomen is er ook een jachtverbod ingesteld. Marga de Jonge van De Mikke ziet het als een bijkomend voordeel van de vogelgriep, maar veel land bouwers hebben veel last van ganzen die hun gewassen aanvreten. Jagers zien hun sport dit jaar in rook opgaan. wm ;?r - •*5

de Faam | 2014 | | pagina 22