m Nu STAPELKORTING Baby- en Kidskleding Van Belle Baby Kid 'Het is hier beter dan in Nederland' WERELDZEEU op de wintercollectie 30% korting H0% kortin 50% korting Tfi (Vanaf maatje 14 tot en met maat las) artikel a artikelen artikelen of meer babyface MOXX President Rooseveltlaan 77a Vlissingen telefoon. 0118 441018 WEBSHOP. www.Vanbellebaby.nl SafyFDop wel verstaanbaar maken, maar toch heb ik Engelse les genomen in St. Catharines." Kort na zijn aankomst in Canada keerde hij nog even terug naar Nederland om zich te verloven met Cor- rie. "In augustus zijn we getrouwd en Corrie is over gekomen naar Canada. Dat was in augustus al weer zestig jaar geleden. We zijn erg dankbaar dat we hier wonen. Onze jongste doch ter en haar man gingen ongeveer tien jaar geleden een nieuw huis bouwen in Vineland. Ze hebben er een appartement aan gebouwd voor ons, dus we hebben ons huis verkocht en zijn in Vineland komen wonen. Ik heb hier een werkplaats en een groentetuin en Corrie is van alle gemakken voor zien' in ons appartement. We hebben natuurlijk ons mee en tegen gehad in ons leven, maar iedereen heeft zorgen en ziekte in dit le ven", meent Adrian. "Ik voel me nog wel Zeeuw maar ik denk er nooit over om te rug te komen. Onze familie woont nu hier en ik kan wel zeggen dat we inmiddels meer Canadees zijn dan Zeeuw. Ik woon hier nu 62 jaar en mijn vrouw 60 jaar. We zouden niet graag ergens anders wonen. Ik denk dat het hier beter is dan in Ne derland. We zijn zeker twin tig keer terug geweest naar Nederland maar nu reizen we niet meer. We zijn nog in goede gezondheid en dat is een grote zegen." VLISSINGEN - Adrian heeft met zijn 88 jaar een respec tabele leeftijd bereikt. "Ik heb al heel wat meegemaakt in mijn leven", geeft hij zelf aan. Na de bevrijding in ok tober 1944 ging hij vrijwillig bij het Nederlandse leger. Na vier dienstjaren ging hij leren voor timmerman en zo kon hij na verloop van tijd aan de slag in de bouw. "In 1951 begon ik er over te denken om te emigreren", vertelt hij. "Ik schreef een brief naar m'n oom in Ca nada en toen alle papieren waren geregeld vertrok ik per schip naar New York. Deze trip voelde voor mij als een vakantie. Aangekomen in Amerika moest ik verder reizen per trein, maar dat ging niet zomaar. Ik moest eerst mijn koffers openma ken. Ze keerden ze zowat ondersteboven en ik kon al les weer opnieuw inpakken. Ik kan niet zeggen dat ze daar zo vriendelijk waren", blikt hij terug. "Maar goed, HIJ KON AAN HET WERK ALS TIMMERMAN VOOR ÉÉN DOLLAR PER UUR de trein ging'rijden toen het donker werd en ik was dan toch echt op weg naar Cana da. Op de grens bij Niagara Falls was er controle, maar mijn papieren waren in orde dus ik kon weer verder met de trein naar Hamilton, waar mijn oom woonde." Toen hij daar aankwam trof hij niemand thuis. Hij wachtte en wachtte... maar het bleef stil in en om het huis. Vandaag de dag is dit ondenkbaar, want we kun nen vrijwel op de minuut nauwkeurig onze aankomst tijd doorgeven aan onze fa milieleden. Treffen we dan alsnog niemand thuis, dan pakken we ons mobieltje en laten we even weten dat we zijn aangekomen. Opgelost. Maar die mogelijkheden waren er 62 jaar geleden nog niet. Toch liet Adrian zich niet ontmoedigen. Hij zette zijn koffer op de veranda en ging de stad in. "Ik heb in een restaurant wat gege ten en gedronken, ik heb de huizen en winkels een beet je bekeken en daarna ben ik weer terug gegaan naar het huis van mijn oom. Ik heb op de veranda gewacht tot hij thuiskwam. We hadden elkaar van alles te vertellen, maar de volgende dag moest ik al op zoek naar werk." Het werk lag niet voor het oprapen en de eerste da gen leverde zijn zoektocht nog geen baan op. Maar het duurde niet lang, want na een kerkdienst in St. Ca tharines kwam hij in con tact met twee jongens die als timmerman werkten. Ze nodigden hem uit om eens te komen kijken. De vol gende dag vertrok hij in alle vroegte op de motor van zijn oom en hij kon aan het werk voor één dollar per uur. "Ik had wat Engels geleerd in Nederland dus ik kon me 3 www.de-faam.nl De Faam woensdag 3 december 2014 15 baby-en kinderspeciaalzaak! Adrian van der Hart werd geboren op Gawege, een gehuchtje tussen Krabbendijke en Waarde. In het voorjaar van 1952 vertrok hij naar zijn oom in Canada. Na een lange, lange reis met de boot, de taxi, de trein en ten slotte nog een keer met de taxi kwam hij aan in Hamilton. Hij trof niemand thuis. door Rachel van Westen ue 88-jarige Adrian van der Hart verliet in 1952 zijn geboortplaats Gawege en vertrok naar Ca nada. Fofo: privécollectie De Faam zoekt Zeeuwen in het buitenland In het kader van 200 jaar Zeeland is De Faam op zoek naar Zeeuwen in het buitenland. Wekelijks plaatsen we een artikel over Zeeuwen die zijn geëmigreerd. Kent u iemand die het Zeeuwse heeft verruild voor het buiten land? Mail dan naarredactie.faam@wegenermedia.nl

de Faam | 2014 | | pagina 15