Jantien laat koeien draven, springen en galopperen door het weiland WÊMÊm mm UIT DE REGIO mm bomend meuwe Onderwaterwereld ervaren met Duikteam Zeeland Een eigen portret voor Serious Request Walchers dier in het vizier "Nu ben ik het wel met mijn ouders eens dat het niet verstandig is om een eigen paard te hebben. Ik heb het nu ook druk met school", vertelt Jantien. "Maar op een gegeven moment dacht ik: dan ga ik toch op een koe rijden." Inmiddels traint Jantien vijf koeien, maar het begon alle maal met koe Roos. "Ik ben begonnen met trainen toen ze vier maanden oud was. Inmiddels is ze tweeëneen half jaar. Een koe is niet al tijd even slim, dus je hebt wel heel veel geduld nodig. Bovendien zijn koeien ook niet zo elastisch, dus je komt wel eens klem te zit ten en soms staat er één op je voet. Da's niet echt lekker hoor, vierhonderd kilo koe op je voet", lacht Jantien. Inmiddels is ze bijna iedere dag in de weer met haar koei- mgm en. Koe Roos heeft ze inmid dels al heel wat geleerd, ze is prima te berijden en kan zelfs draven, galopperen en springen. "Om een koe iets aan te leren moet je je een beetje inleven in het dier. Eerst verwen je ze enorm met Bix, daar zijn ze echt dol op en na verloop van tijd ga je met ze trainen. Dat doe ik door ze te corrigeren als ze iets verkeerd doen en ik beloon ze met mijn stem en met Bix als ze het goed doen. Als ze oud genoeg zijn wordt het tijd om ze zadel mak te maken." Jantien is helemaal in haar element tussen de koeien, maar kunnen de dieren haar hobby ook waarderen? "Ik denk dat ze het wel leuk vinden", antwoordt Jantien. "Als ik aan kom lopen, ko men ze al van een eind aan- KOE ROOS KON WEL TACHTIG CENTIMETER HOOG SPRINGEN stormen. Ze zien mij echt wel als dat Bixvrouwtje", grijnst de 15-jarige. Voordat ze een demonstra tie kan geven wordt koe Roos eerst even geborsteld, "Ze moet er straks natuur lijk wel netjes uitzien op de foto", verklaart Jantien. Daarna worden haar hoeven gecontroleerd en schoonge maakt en vervolgens wordt het dier opgezadeld. Koe Roos staat er ontspannen bij en lijkt het allemaal wel prima te vinden. Ze sjokt rustig mee naar buiten en in het weiland aangekomen gaat ze vrolijk in draf. "Ze heeft zelfs leren springen, maar nu is ze net bevallen, dus kan ik even niet met haar springen, maar ze kon wel tachtig centimeter hoog springen. Alleen had dat wel een klein nadeel", vertelt Jantien, "want het zorgde er ook voor dat Roos niet alleen sprong op commando, maar ook op eigen houtje over de omheining van het weiland sprong om zich vervolgens tegoed te doen aan de heg van de buren." VLISSINGEN - Het waterschap is maandag begonnen het aanplanten van in totaal 1.013 bomen en 10.790 strui ken. De nieuwe bomen en struiken worden op dertig plekken verspreid over Zee land aangeplant. De werkzaamheden vloeien voort uit het groenbeleids- plan van het waterschap. Dit plan zorgt voor veilige en ge zonde beplanting. Vaak ver wijdert het waterschap het ene jaar oude beplanting om op dezelfde plaats het vol gend jaar nieuwe beplanting aan te brengen. Eind januari 2015 zullen de werkzaam heden naar verwachting af gerond zijn. Ziek Het doel van de nieuwe be planting is het verjongen van het landschapsbeeld en het vervangen van oude en eventueel zieke bomen en struiken. Niet elke oude of zieke boom wordt gerooid. Het kan voorkomen dat nes ten van beschermde vogel soorten in de boom zitten. In dat geval wordt de boom gemarkeerd en niet gerooid. VLISSINGEN - Altijd al willen weten hoe het is om onder water te kunnen ademen? Op woensdag 10. december organiseert Duikteam Zee land een introductieduik. Tijdens deze introductie- duik maken deelnemers kennis met het leven onder water en leert een instruc teur hen de belangrijkste ins en outs van de duiksport. Als de kennismaking be valt, is er de mogelijkheid om zelf ook te gaan duiken. In januari 2015 start Duik team Zeeland namelijk weer met een nieuwe cursus. Opgeven voor de intro ductieduik meemaken kan via e-mail: hoofdtrainer@ duikteamzeeland.nl De introductieduik wordt gehouden in het Vrijburg- bad aan de Sportweg 2 in Vlissingen. De duik start om 20.15 uur. Deelnemers kunnen zich melden bij de receptie van het zwembad. Studentenorkest en Srétenje in SintJacobskerk VLISSINGEN - Het Zeeuws By zantijns Koor Srétenje geeft op 13 december het jaarlijks winterconcert in de Sint Ja cobskerk in Vlissingen. Dit jaar verleent het Zeeuws Studentenorkest, onder lei ding van Carlo Knabbe, de muzikale medewerking. In het studentenorkest spelen de leden van het Zeeuws Jeugdorkest met meer mu zikale ervaring, samen met studenten van het ROC, de Hogeschool Zeeland, en de Roosevelt Academy. Het Zeeuws Byzantijns Koor heeft dit jaar hard gewerkt aan de liturgie van de Hei lige Johannes Chrisosto- mos, gecomponeerd door RTsjesnokov. Hieruit wor den enkele delen gezongen. Daarnaast zijn diverse nieu we muziekstukken ingestu deerd, waaronder volkslie deren, die tijdens dit concert hun première beleven. De Sint Jacobskerk is vanaf 19.15 uur open. Het concert begint om 20.00 uur. Winterfair MIDDELBURG - Tesselschade- arbeid adelt (TAA) houdt op zondag 7 december tijdens de Kunst Cultuurroute Middelburg een winterfair aan de Koepoortstraat 6. De fair duurt van 13.00 tot 16.00 uur. De entree voor de fair is gratis. Kinderkerstfeest Leger des Heils MIDDELBURG - Op zondag 21 december is er bij het Leger des Heils aan 't Zwin 1 in Middelburg een kinderkerst feest. Het programma duurt van 14.00 uur tot 16.00 uur en biedt onder meer kerstliede ren zingen, muziek maken, bijbels kerstverhaal, knut selen, spelen en drinken met wat lekkers. Kinderen tot en met twaalf jaar met (groot) ouders of verzorgers zijn van harte welkom. Opgeven vóór 14 december. Geef naam, adres en leef tijd van het kind op via e-mail: korps.walcheren@ legerdesheils.nl of telefo nisch: 0118-615247. VLISSINGEN - Jezelf laten por tretteren voor 50 euro por tretteren en laten zien dat je de actie van 3FM steunt. Dat kan op zondag 7 december tijdens SeriousPortrait, een initiatief van professionele Zeeuwse visagisten en foto grafen. In Studio 1919 in Vlissin gen zullen zij die dag tus sen 08.30 en 21.00 uur van zoveel mogelijk mensen een portret maken. Van iedere deelnemer aan SeriousPort rait worden twee portretten gemaakt. Van de foto met de neonhanden zal de belich ting en achtergrond over eenkomen met de foto die gebruikt wordt ter promotie van 3FM SeriousRequest 2014. Daarnaast wordt ook een foto gemaakt zonder neon. De deelnemers ont vangen de portretten als digitale bestanden en krij gen van beide een afdruk op fotopapier. Voor ze op de foto gaan bij een beroepsfo tograaf, wordt hun make-up en hairstyling verzorgd door een professionele visagiste en hairstyliste. Alle fotografen, visagisten en andere vrijwilligers wer ken belangeloos mee aan SeriousPortrait. Foto Ver- schoore Vlissingen heeft met Studio 1919 de locatie gratis ter beschikking ge steld en zal de afdrukken voor hun rekening nemen. Ook KEK Vlissingen (druk werk), Etos Augustijn Vlis singen (materiaal), Panta Rhei (lunch) en Kapsalon Vertigo (hairstylisten) heb ben toegezegd SeriousPort rait te sponsoren. Inschrijven hiervoor kan via mail (seriousportrait2014@ gmail.com) onder vermel ding van naam, mailadres, telefoonnummer en voor- keurstijd. Er wordt dan zo snel mogelijk contact opge nomen om de afspraak te bevestigen. O www.de-faam.nl De Faam woensdag 3 december 2014 11 De 15-jarige Jantien uit Nieuw- en Sint Joosland droomt al jaren van een eigen paard, maar haar ouders steken daar een stokje voor, want een eigen paard is een enorme verantwoordelijkheid en kost veel tijd. Wat doe je dan als je op een boerderij woont met zo'n zeshonderd koeien? Dan zadel je een koe op. door Rachel van Westen NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Klem Bixvrouwtje - --IBP Jantien: "Om een koe iets aan te leren moet je je een beetje inleven in het dier. Heg Foto: Rachel van Westen O Zaterdag 13 december geeft Jantien een demonstratie koerijden bij De Kroo Ruitersport in Nieuw- en Sint Joosland O Kijk voor een filmpje van het koerijden opfacebook. com/De Faam Walcheren w www.duikteamzeeland.nl O zeeuwsbyzantijnskoor.nl Neon O Meer informatie en voorbeelden op www.facebook.com/ seriousportrait20i4 VLISSINGEN - Ciko is een uit de kluit gewassen Turkse herder (kangal) van twee jaar. Hij zoekt een leefomgeving aar het rustig en ruim is. Hij is geweldig voor eigen baas, maar een wolf voor vreemde mensen. Neem voor meer informatie contact op met Dierenasiel Walcheren in Vlissingen: 0118-613579. Foto: PR

de Faam | 2014 | | pagina 11