1 Licht en frisse lucht WONEN Woningverkoop houdt aan Groei onderwaarde komt tot stilstand Het hele jaar genieten van licht, lucht en ruimte 'Weetje' over verruimde schenkingsvrijstelling Het herstel van de woning markt houdt dit jaar aan, maar wat trager dan in de eerste helft van 2014. Dit blijkt uit de NVM-cijfers. In de afgelopen drie maan den zijn naar schatting 39.000 huizen verkocht. Dit is een toename van bijna 29% vergeleken met dezelf de periode vorig jaar. Gemid deld stonden deze huizen 122 dagen te koop. Ten op zichte van het tweede kwar taal van 2014 bleef het aan tal transacties vrijwel gelijk. Er vertonen zich weinig ver schillen tussen de verschil lende woningtypes. Twee- onder-een-kapwoningen waren met een verkoopda ling van 4% het afgelopen kwartaal wat minder in trek. Ook de verkoop van tussenwoningen nam met 1,7% af. Bij andere woning typen steeg het aantal trans acties licht. Wel zijn de huizenprijzen de afgelopen drie maanden iets gezakt: 0,3% vergeleken met het tweede kwartaal. Maar ze liggen altijd nog 4% ho ger dan in dezelfde periode in 2013. De gemiddelde prijs voor een woning bedraagt nu 214.000. Vrijstaande woningen verwisselden door de bank genomen voor 337.000.van eigenaar, een appartement voor 168.000. De NVM verwacht dat dit jaar nog zo'n 30.000 huizen worden verkocht. Trapbekleding Bij het (opnieuw) bekleden van een trap plaatst men meestal gewoon nieuwe tre den bovenop de bestaande. Het resultaat is een trap die er als nieuw uitziet zonder dat je je trap moet uitbre ken! Je kunt je trap opnieuw bekleden met alle moge lijke soorten materiaal. Zo als hout, tapijt, leer of zelfs staal. Hout wordt het meest gekozen en past in vrijwel elk interieur. Wie het wat specialer en exclusiever wil, kiest voor leer of staal. Leer is stoer en toch elegant en smaakvol. Staal klinkt mis schien als een vreemd mate riaal voor je interieur maar in combinatie met natuur lijk hout of glas geeft het een mooi, verrassend resultaat. Nieuwe radiatoren? Nieuwe radiatoren kun je het beste plaatsen voor de echt koude herfst- en win terperiode begint. Je radi atoren kunnen verouderd, beschadigd of stuk zijn en daardoor dringend aan ver vanging toe. Of misschien wil je je studeerkamer extra verwarmen of schreeuwt je nieuwe inrichting ineens om iets heel anders. Tegen woordig zetten fabrikanten steeds meer in op de look van de radiatoren. Zo zijn bijvoorbeeld verticale radi atoren erg populair. Maar behalve het strakke design van de decoratieve radiato ren, kunnen ook vintage en antieke radiatoren echte pa reltjes zijn of worden. De verruimde schenkings vrijstelling (tot 100.000) voor besteding aan de eigen woning die eind dit jaar afloopt, kan nog gebruikt worden voor huizen die na dit jaar worden gekocht. Daarop wijst Netwerk No tarissen, een landelijk sa menwerkingsverband van notariskantoren. De nota risorganisatie doelt op zo genoemde klushuizen. "De wet eist vreemd genoeg niet dat je op het moment van de schenking al een huis hebt, wanneer je het geld besteedt aan de verbouwing van het nog te kopen huis," zegt ju ridisch directeur Lucienne van der Geld. "Er staat al leen in de wet dat de verbou wing van een eigen woning voor 1 januari 2017 moet zijn afgerond. De ontvangers van deze schenking moeten dus in 2015 of 2016 op zoek naar een klushuis." Notaris sen krijgen de laatste weken veel vragen van mensen die op de valreep gebruik wil len maken van de verruim de schenkingsvrijstelling. Het kabinet liet in augus tus weten dat de populaire crisismaatregel niet wordt verlengd. Mensen die aan spraak willen maken op de fiscaal voordelige regeling zullen daarom haast moeten maken. De stukken moeten 31 december rond zijn. De keuze voor een afzuig kap boven een kookeiland is niet altijd eenvoudig. Wie de openheid van de ruimte wil behouden, zit vaak niet. te wachten op een groot ap paraat boven het eiland. Een luchtafvoer naar buiten kan ook lastig zijn. Gelukkig zijn er heel veel verschillende afzuigkappen op de markt, in alle soorten en maten. Voor een kookeiland zonder luchtafvoermogelijkheden is de Cornet Isola Premium van Silverline een goede oplossing. Uitwasbare re circulatiefilters verwijderen geurtjes en de geschoonde lucht wordt terug de kamer in geblazen. Optisch is hij mooi; deze afzuigkap hangt naast elkaar is een optie, als lamp boven de kook plaat. Ook twee afzuigers O www.silverline24.de Bij 1,5 miljoen huishoudens was de eigenwoningwaarde begin 2014 lager dan de fiscale hypotheekschuld. Circa een op de zes eigen- woningbezitters had begin 2014 geen hypotheekschuld. Dit heeft het CBS bekendge: maakt. Op 1 januari 2014 waren er 4,3 miljoen huishoudens met een eigen woning. Bij een derde was de waarde van deze woning lager dan de fiscale hypotheekschuld, hetgeen betekent dat de wo ningbezitter onderwaarde heeft. Het gaat vooral om mensen die vlak voor de cri sis van 2008 een huis heb ben gekocht en sindsdien de waarde van hun woning fors hebben zien dalen. Het aantal huizen dat onder water staat is evenveel als in 2013. De trend van een steeds groeiend aandeel woningen dat onder water staat lijkt daarmee tot staan gebracht. In Flevoland komt onderwaarde naar verhou ding het meest voor, ge volgd door Zuid-Holland. Onderwaarde komt naar verhouding het minst voor in Noord-Brabant, Friesland en Zeeland. Daar is bij bijna drie op de tien eigen wonin gen de waarde gedaald tot onder de hypotheekschuld. Begin 2014 had bijna 45% van de 65-plussers met een eigen huis geen hypotheek schuld. Bij de fiscale hypotheek schuld is geen rekening ge houden met opgebouwde tegoeden bij spaar- en beleg gingshypotheken, deze kun nen nog niet waargenomen worden door het CBS. Apparatencheck Neem alle apparaten in huis eens onder de loep. Welke worden vaak gebruikt, welke (bijna) nooit? Als ap paraten op stand-by staan, verbruiken ze wél stroom. Slechts bij enkele apparaten is de stand-by stand noodza kelijk: denk aan de deurbel, de ketel en de koelkast. Gebruik een contactdoos met aan/uit schakelaar voor randapparatuur zoals de computer, tv, dvd-speler en/ of mediabox voor digitale televisie. Met één druk op de knop gaan alle apparaten dan gemakkelijk uit. Als de dagen korter worden, moeten we alle licht en zon die we kunnen vangen zo optimaal mogelijk benutten. Niet voor niets is er de laatste tijd weer veel aandacht voor het belang van voldoende vitamine D, dat in ons li chaam vooral door zonlicht wordt aangemaakt. Maar, ook het buitengevoel is be langrijk voor ons welbevin den. Met name in de steden worden balkons steeds be langrijker. Vrijwel iedereen wil wel een extra 'groene woonkamer'. Een balkon is daarvoor niet altijd even ge schikt. Het is vaak onderhe vig aan lawaai, wind, neer slag en kou. Deze nadelen kun je ondervangen door te kiezen voor de flexibele bal konbeglazing van Solarlux. Daarmee kun je het hele jaar door op het balkon genieten van licht, lucht en ruimte. Balkonbeglazing geeft meer gebruikersflexibiliteit aan het balkon en zorgt voor een aantrekkelijker aanzicht van het gebouw. Met balkonbe glazing worden open ruim ten optimaal beschermd. De panelen kunnen worden ge monteerd op een bestaande balustrade of als verdieping- hoge elementen en zowel in niet geïsoleerde als geïso leerde systemen. Alle vari anten op het balkonbegla- zingsysteem kunnen 100% worden geopend. De vleu gels kun je als smal pakket naar de zijkant schuiven. De buitenzijden van de vleugels zijn eenvoudig van binnen uit schoon te maken. Starterspot bijna leeg Starters die gebruik willen maken van de Starterslening moeten opschieten. Door de aantrekkende woningmarkt is de lening zo populair dat het Rijksbudget hiervoor bijna is uitgeput. Dit blijkt uit cijfers van het Stimule ringsfonds Volkshuisves ting Nederlandse Gemeen ten (SVn). SVn verwacht dat de pot binnen een paar maanden leeg is. SVn kreeg vorig jaar van het Rijk 50 miljoen toegewezen om de leningen te financieren. Ge meenten rekten het budget op naar 100 miljoen. Ze hopen dat het Rijk het bud get weer aanvult. 1? _www.de-faam.nl De Faam woensdag 26 november 2014 41 Ze hebben veel weg van een lamp maar het zijn toch echt afzuigkappen. Dankzij flexibele beglazing kun je het heie jaar van je balkon profiteren. O www.solarlux.nl O www.milieucentraal.nl/ apparaten Geen tuinplant die in de winter zo lang en mooi bloeit als de kerstroos, een beauty met wintergroen blad en stralend witte of rode bloemen. November is een goede maand om deze tuinplant een plekje in de border, een bak of je geveltuintje te geven. mooiwatplantendoen.nl

de Faam | 2014 | | pagina 23