Vertellen over het bombardement kan nooit zonder te huilen mm Christioan van de Graaf lil": Overlevende van bombardement in Vlissingen blikt terug f.' mi' k. VLISSINGEN - Het verhaal be schreef het drama van het bombardement op 24 april 1942 toen een hele huizenrij in de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen werd weggebla zen. In één daarvan woonde de familie Van de Graaf. Va der Christiaan van de Graaf werkte op De Schelde en had die dag vrij wegens de beval ling van zijn vrouw, 's Mid dags om half drie vielen de geallieerde bommen. Toen hulpdiensten op de ramp plek kwamen vonden ze moeder Teuntje (39) en haar pasgeboren zoon Christiaan junior vrijwel ongeschon den onder het puin. Even verderop lag vader Christi aan (40). Hij was dood. Christiaan junior kreeg het artikel opgestuurd. Hij nam contact op en vertelde zijn verhaal. "Toen ik het artikel las, met die foto van ons vroegere huis, kwam de emotie. Ik had die foto nog nooit gezien. Sowieso kan ik dat verhaal nog steeds nooit vertellen zonder te huilen. En dat terwijl ik eigenlijk nooit huil. Van het bom bardement herinner ik mij natuurlijk niets meer", zegt Van de Graaf. Maar het had 'DUITSE SOLDATEN HEBBEN MIJN MOEDER NOG BLOEMEN GEBRACHT' flinke impact op zijn ver dere levensloop. "Ik werd 's ochtends om kwart over zes geboren. Mijn vader had zelf een stevige robuuste wieg in elkaar getimmerd, die mij uiteindelijk tijdens de bom inslag heeft beschermd. Ook de kraamverzorgster die bij de bevalling was, is omge- komen. Toen de bommen vielen, waren mijn broer en drie zusjes niet thuis. Mis schien zaten ze op school, maar ik heb ook eens ge hoord dat er één of meer net de geboortekaartjes - die mijn vader 's morgens had geschreven - op de post gin gen doen. Mijn vader had erop geschreven hoe enorm blij hij was met een gezonde zoon..." "Mijn moeder ging na het bombardement met vijf kin deren naar Sliedrecht, waar we oorspronkelijk vandaan kwamen. Vlissingen was levensgevaarlijk en wij kon den bij familie terecht." Toen Christiaan acht was, overleed moeder Teuntje in 1950 op 46-jarige leeftijd. "Ze had een zwak hart, maar ik denk ook dat die vrese lijke gebeurtenis van 1942 er aanheeft bijgedragen dat ze jong overleed. Ik herinner me haar als een sombere, neerslachtige vrouw, die het verlies van haar grote liefde nooit te boven is gekomen." Na haar dood werden de weeskinderen zo goed en zo kwaad als het ging 'opge voed' door hun oudsté zus van net twintig jaar oud. "In 1951 keerden we als kinde ren terug naar Vlissingen. We woonden toen weer in de Bouwen Ewoutstraat waar een nieuw huis was gebouwd. Maar uiteindelijk werden we, vier jaar na het verlies van onze moeder, van elkaar gescheiden. Gelukkig ben ik vanaf mijn twaalfde liefdevol grootgebracht in het gezin van een zus van mijn moeder in Schiedam." Hij ging na zijn studie wer ken bij de overheid en werd communicatieadviseur voor de Gemeente Rotterdam. "Verder doe ik vrijwilligers werk, onder meer voor het 4- mei herdenkingscomité. Via de website van het gemeen tearchief Vlissingen heb fk nu pas foto's bekeken van de verwoestende schade van het bombardement." Het bombardement dat zijn vader en nog 32 andere burgerslachtoffer het leven kostte, was uitgevoerd door de geallieerden. Maar mede leven kwam uit onverwach te hoek: "Duitse soldaten die ook meehielpen om slachtof fers te bergen hebben in het ziekenhuis mijn moeder nog bloemen gebracht uit piëteit omdat ze geroerd waren door dit trieste verhaal." Christiaan: "Mensen zeggen dat ik zowel innerlijk als ui terlijk op mijn vader lijk. Ik deel dezelfde zorgzaamheid en ben net als hem een fami lieman." w www.de-faam.nl De Faam woensdag 26 november 2014 15 ï'vfW Onlangs publiceerde De Faam in de rubriek Blauwgeruite Ziel het aangrijpende verhaal onder de titel 'Moeder en Weduwe op Dezelfde Dag'. Christiaan van de Graaf junior, nu 72 jaar en woonachtig in Rotterdam, kreeg het artikel opgestuurd via een nichtje uit Vlissingen. Hij nam contact op en vertelde zijn verhaal. Hij was destijds namelijk de baby die het bombardement overleefde. door Gerard van der Hoeven Huilen Christiaan van de Graaf senior en moeder Teuntje van de Graaf. Gescheiden Foto's: privécollectie Christiaan van de Graaf junior: "Mensen zeggen dat ik zowel innerlijk als uiterlijk op mijn vader lijk. Ik deel dezelfde zorgzaamheid en ben net als hij een familieman." Chris van de Graaf: "Het drama had een grote invloed. Zeker op latere leeftijd, na mijn pensionering. Als je werkt heb je afleiding. Maar later kreeg ik angstdromen en nachtmerries en heb ik therapie gehad om de post traumatische stress te verwerken. Dat is gelukt, maar het zal altijd een zwarte bladzijde blijven. In de kern van je bestaan blijf je ontworteld."

de Faam | 2014 | | pagina 15