Buurtbus zoekt vrijwilligers Leer ambachtelijk handwerken ZEEUWS MUSEUM 1 connexxion Meld u zich dan snel aan als vrijwillige chauffeur! Een conferentie over dementie MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelb.urg is op dinsdag 25 november tussen 14.00 en 17.00 uur de conferentie 'Van Denken over Dementie naar Doen'. De conferentie is gratis toe gankelijk en bedoeld voor iedereen die iets wil bete kenen voor een dementie- vriendelijke samenleving. Mensen met dementie zul len en willen zo lang mo gelijk thuis blijven wonen. Onze samenleving is hier op veel terreinen nog niet op ingericht. Door maatschap pelijke organisaties, onder nemers en burgers samen te brengen en met elkaar op lossingen te bedenken, kun nen we dit mogelijk maken. De conferentie is interactief: Aanwezigen worden uitge daagd afspraken met elkaar aan te gaan en samen ideeën te verwezenlijken. Zo wordt er onder andere gevraagd welke ideeën zij hebben over dementie, wat zij nodig hebben om hun probleem op te lossen en waar zij een partner bij zoeken. Daarna worden matches gemaakt: welke mensen, organisaties of professionals kunnen el kaar helpen? Bezoekers krij gen in de volgende maanden de tijd om hun afspraak con creet uit te werken. Tijdens de vervolgconferentie in februari of maart worden deze uitgewerkte afspraken gepresenteerd. MIDDELBURG - In het eerste deel staat de vouw- en plooi- techniek uit de Zeeuwse Streekdracht centraal. De 91-jarige mevrouw Vos uit Middelburg is meester in het stijven en plooien van mutsen en jakken. Zij leert mode-ontwerper Antoine Peters en studenten van Meesteropleiding Coupeur de kneepjes van het vak. De bedoeling is om ken nis en het professionalisme inzake streekdracht en de publieke belangstelling die er voor is, te koppelen en om vervolgens uit te laten ko men in daadwerkelijk mee doen voor de bezoekers van .Handwerk. In de loop van 2015 zal een tweede am bacht centraal staan. Karina Leijnse is tentoon stellingsmaker van Hand werk en al ruim twaalf jaar verbonden aan het Zeeuws Museum en als styliste on der andere verantwoorde lijk voor 30.000 kostuums 'MEVROUW VOS KAN STIJVEN EN PLOOIEN ALS GEEN ANDER' die het museum bezit. "Wij hebben een collectie streekdracht en dat is ook het grootste deel van onze mode- en textielcollectie", vertelt ze. "Maar wij hebben daarnaast ook een gedeelte mode. Dan heb ik het echt over de negentiende-eeuwse mode die in Zeeland ge dragen is, met name in de steden Goes, Middelburg en Vlissingen. Mode wordt meestal gemaakt door cou peurs en door kleermakers en dat is natuurlijk zijn weg gegaan. Een streekdracht heeft eigenlijk een soort van eigen ontwikkeling doorge maakt. Vrouwen, maar ook dorpskleermakers maakten de kleding voor de mensen, maar daarbinnen hebben zij zelf dingen ontwikkeld en patronen genomen uit de mode die ze dan vereen voudigden. Daardoor kreeg het een ander uiterlijk maar bleef het wel de invloeden behouden van die mode, te rug te vinden in de detaille ring of in de bewerking van die stoffen. We hebben stu denten gevraagd van Mees teropleiding Coupeur uit Amsterdam, een opleiding die studenten het kleerma kersvak leert en vervolgens hebben wij de 91-jarige mevrouw Vos uit Middel burg, die nog de Walcherse streekdracht draagt, bereid gevonden haar deskundig heid en technieken van hoe zij zelf kleding maakt over te dragen aan de studenten en mode-ontwerper Antoine Peters. Mevrouw Vos maakt haar hele leven al haar eigen kleding en kan dus stijven en plooien als geen ander. Zij heeft alles geleerd vanuit een gemeenschap die dat ge woon was en waarin zij op gegroeid is." 13.00 tot 14.30 uur: Introductie met de makers. 13.00 tot 17.00 uur: Diverse workshops, zaalvertellingen en demonstraties. 15.30 uur: Ben de Reu, gedeputeerde Provincie Zeeland en Marjan Ruiter, directeur Zeeuws Museum, geven het startsein voor Handwerk in het Zeeuws Museumcafé. Lijkt het u leuk om een buurtbus te besturen voor inwoners uit uw eigen dorp of woonomgeving? Bent u minstens een dagdeel per week beschik baar en in het bezit van een geldig rijbewijs B? Meer informatie of aanmelden? Stuur een e-mail naar: buurtbuszeeland@ connexxion.nl. Vermeld hierin in ieder geval uw telefoonnummer zodat wij contact met u kunnen opnemen. In Zeeland rijden meerdere buurtbussen, vaak door kleine kernen waar geen vast openbaar vervoer is. Voor verschillende trajecten zoeken wij enthousiaste vrijwilligers om onze teams te versterken. connexxion.nl 2 www.de-faam.nl De Faam woensdag 19 november 2014 19 O www.scoopzld.nl In het Zeeuws Museum start op 22 november het project Handwerk. Hierbij zal de zogenoemde handwerkplaats waarvoor een speciale ruimte is vrijgemaakt als centrale spil fugeren. Het Museum nodigt ontwerpers en vak opleidingen uit om aan B de slag te fm gaan met ambacht- |M||^ elijke technieken. door Stan Ross De 91-jarige mevrouw Vos is meester in het stijven en plooien van mutsen en jakken. Zij leert studenten van Meesteropleiding Couper de kneepjes van het vak Foto: Ivo Wennekes O www.zeeuwsmuseum.nl Programma

de Faam | 2014 | | pagina 19