r "7 r Denk mee over actieplan binnenstad Middelburg Verantwoord stoken openhaard en kachel Opening schooltuin Sint Laurens Werk aan het asfalt Heeft u recht op een eenmalige koopkrachttegemoetkoming? f Informatiedag voor senioren in schouwburg Sinterklaas komt 15 november naar Middelburg Vanaf woensdag 5 tot en met vrijdag 7 november wordt het asfalt op verschillende plaatsen in Middelburg gerepareerd. De werkzaamheden worden uitgevoerd door aannemingsbedrijf KWS. Hierbij is de rijbaan voor een dag afgesloten en moet het verkeer een omleiding volgen. Het gaat om de volgende locaties: Meanderlaan, Spinhuisweg, J.P. Boreel- straat - Statenlaan, H. Lipperheystraat, Touwbaan, Nieuwenhovenseweg, Branderijmolengang en Noordsingel. Heeft u een laag inkomen? Heeft u bijvoorbeeld weinig loon, weinig inkomsten of bijstand? Dan heeft u misschien recht op een eenmalige koopkrachttegemoetkoming. De tegemoetkoming bedraagt: €100 voor samenwonenden/gehuwden 90 voor een alleenstaande ouder 70 voor een alleenstaande Wanneer heeft u recht op de koopkrachttegemoetkoming? u stond op 1 september 2014 ingeschreven in één van de Walcherse gemeenten; u was op 1 september 2014 18 jaar of ouder; u heeft over de maand september 2014 een inkomen tot ten hoogste 110% van het sociaal minimum. Meer weten? Kijk op www.orioniswalcheren.nl/Nieuws De Middelburgse Seniorenraad houdt op dinsdag 18 november een Senioreninformatiedag in de stadsschouwburg. Een leerzame dag waar iedere 60+ er in de gemeente Middelburg een uitnodiging voor heeft ontvangen. Eén van de sprekers is Frans van der Ouderaa, werkzaam aan de Leyden Academy of Vitality and Ageing. Leidraad voor de lezing is het boek "Oud worden zonder het te zijn" dat geschreven is door zijn collega Rudi Westendorp. Van der Ouderaa zal met name ingaan op het rapport "Grijs is niet zwart wit, ambities van 55+". Hij verzorgt een samenvatting van het onderzoek naar de meningen, wensen en behoeften van 55+ ers." Wethouder Saskia Szarafinski gééft een lezing over de veranderingen in de Wmo. Jeugdtheater Jonge acteurs van de Jeugdtheaterschool Zeeland laten onder leiding van Josien de Graaf in korte scenes zien hoe zij tegen 'de grijze golf aankijken. Zij maken zich nu nog geen zorgen over de tijd dat ze zelf oud zijn. Het trio Nuages zorgt voor een vrolijke noot. Informatiemarkt In de foyer van de Schouwburg kunt u interessante informatiestands bezoeken. De gemeente Middelburg, Porthos en Stichting Welzijn Middelburg beantwoor den graag uw vragen omtrent de wijzigingen in de WMO. Verder zijn er stands van onder meer de Zeeuwse Bibliotheek/Scoop, de ouderenbonden, Vier het Leven en Staying Home. De Senioreninformatiedag kunt u 's morgens (9.30 uur) of 's middags (13.30 uur) bezoeken. Het programma is hetzelfde. U kunt zich aanmelden via de antwoordkaart bij de uitnodiging, maar dit is geen vereiste. Ook zonder aanmel ding bent u van harte welkom op de Senioreninformatiedag. www.seniorenraadmiddelburg.nl info@seniorenraadmiddelburg.nl Sinterklaas heeft de gemeente Middelburg laten weten dat hij zaterdag 15 november samen met zijn pieten naar Middelburg komt. Om 13.30 uur hoopt hij weer bij de Beatrixbrug voet aan wal te zetten. In Amemuiden komt de Sint op zaterdag 22 november aan. Hoe kan de positie van de binnenstad worden verbeterd? Welke kwaliteitsslag moet de binnenstad maken? En hoe kun nen de gemeente Middelburg, ondernemers en andere be langhebbenden hier samen aan bijdragen? Deze vragen staan centraal bij het opstellen van een actieplan ter verbetering van de kwaliteit, en daarmee de concur rentiepositie, van de binnenstad van Middelburg. We vinden het belangrijk om in dit proces gebruik te maken van de aanwezige kennis en ervaring van mensen die in de binnenstad ondernemen en/of wonen. Het gaat ten slotte over hun toekomst. Deze week ontvangen alle winkeliers en horecaondernemers in de binnen stad een brief, waarin zij gevraagd worden om via www.actieplanmid- delburg.nl mee te denken. Maar ook inwoners van de binnenstad en andere belangstellenden kunnen de vragenlijst op deze website invullen. Meedenken kan tot 28 november 2014. Advies- en ontwerpbureau BRO be geleidt het proces, verzamelt en ver werkt alle informatie in het actieplan. Naar verwachting is aan het einde van het jaar een concept gereed, waarna we dit in januari presenteren. In februari maart 2015 wordt het plan samen met een voorstel voor de uitvoering hiervan voorgelegd aan de raad. Waarom een actieplan binnenstad? De economische recessie, een laag consumentenvertrouwen en toene mende internetbestedingen. Het zijn slechts enkele ontwikkelingen waardoor veel winkels en winkel gebieden de laatste jaren onder druk zijn komen te staan. Ook in de gemeente Middelburg is de leeg stand de laatste jaren toegenomen. De gemeente vindt dat een zorgwek kende ontwikkeling. De gemeente wil samen met ondernemers alles op alles zetten om onze binnenstad toekomstbestendig te maken. Het afgelopen jaar is de Noord- weg gereconstrueerd in Belve dère stijl. Basisschool Palmenhof heeft in navolging hiervan een schooltuin ingericht. Op don derdag 13 november om 16.00 uur wordt deze tuin feestelijk geopend, ledereen is welkom dit bij te wonen. Het programma ziet er als volgt uit: vanaf 16.00 uur is er een ontvangst met spelletjes, schminken en een springkussen. Om 16.30 wordt de tuin officieel geopend en vanaf 16.40 uur kan er worden meegelo pen in de lawaaioptocht en kun je een rondje rijden op een pony. We sluiten af met een hapje en drankje in de school en gratis friet van het frietkot bij de entree van de school. Door verkeerd gebruik kan een ka chel of openhaard onnodig overlast en milieu- en gezondheidsproblemen veroorzaken. Zo kunnen bij het sto ken bepaalde stoffen vrijkomen die nadelige gevolgen hebben voor de luchtkwaliteit. Mensen met adem halingsziekten en jonge kinderen lopen extra gezondheidsrisico's bij verkeerd stoken. Stokers kunnen zelf veel doen om de schadelijke effecten te beperken. Tips die bijdragen om de schade lijke effecten te beperken: Maak bij de aanschaf de juiste keuze Uit een open haard verdwijnt 90% van de opgewekte warmte door de schoorsteen, terwijl bij een hout- of kolenkachel 65% a 75% wordt omge zet in warmte in de woning. Kies een kachel die het juiste vermogen heeft afgestemd op de te verwarmen ruimte. Gebruik altijd de juiste brandstof Een allesbrander bestaat niet. Stook alleen die stoffen in de kachel waarvoor de kachel geschikt is. Stook geen afval of krantenpapier. Drukinkt veroorzaakt veel schadelijke emissies. Als hout gestookt wordt, gebruik dan alleen onbehandeld hout dat goed droog is. Hout kan het best enkele jaren drogen voordat het gestookt wordt. Gebruik ook geen multiplex of spaanplaat. Let er op dat de schoorsteen goed trekt Zorg dat de schoorsteen de juiste hoogte en de juiste diameter heeft zodat de schoorsteen goed trekt. GEMEENTE MIDDELBURG Ventileer de ruimte waar uw haard of kachel staat Een kachel zuigt lucht aan van binnen uw woning, zorg daarom voor voldoende aanvoer van verse buitenlucht via bijvoorbeeld ventilatie- roosters. Smoor het vuur niet Smoren ontstaat doordat de zuurstof toevoer geblokkeerd wordt. Als de kachel een te groot vermogen heeft wordt vaak de luchttoevoer dicht ge zet waardoor de kachel gaat smoren. Hierbij komen veel meer vervuilende stoffen vrij. Zorg dus altijd voor een zo volledig mogelijke verbranding. Als er een kleurloze of witte rook uit de schoorsteen komt weet u dat u goed bezig bent. Grijsblauwe, grijze of zwarte rook geeft aan dat u verkeerd bezig bent. Maak het vuur milieuvriendelijk aan Gebruik voor het aanmaken van de kachel geen proppen krantenpa pier. Gebruik hiervoor bij voorkeur natuurlijke aanmaakblokjes of kleine houtjes. Niet stoken tijdens mist of wind stil weer Op sommige momenten kunt u beter niet stoken. Bij mistig of windstil weer trekt de schoorsteen niet optimaal, zodat er meer rook en schadelijke stoffen geproduceerd worden. Die slaan neer en blijven in de omgeving hangen wat niet prettig voor de buren is. Daarnaast is de kans op kool monoxide verontreiniging tijdens dit weer groot. As en roet in de vuilnisbak As en roet bevatten kankerverwek kende stoffen. Deze stoffen horen dus niet op de composthoop of de tuin maar in het overig huishoudelijk afval. Foto: Aart van Belzen Telefoon: 14 0118 Email: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg

de Faam | 2014 | | pagina 9