'DE DUITSERS VLUCHTTEN ZELFS OP STEPPEN' 'OOK IN ONZE HUISKAMER STOND HET BLANK' i! I I i I I i; I Dagboek over inundatie van Walcheren komt boven water T Oorlog was soms ook een avontuur voor Eddy Janssens Riskant kattenkwaad: iWe lieten lichtspoormunitie ontploffen9 EP "Rond 14.00 uur kwamen de Cana dezen vanaf café Jacobs bij de over weg op de Kloetingseweg. Ze liepen achter elkaar in ganzenpas door de Voorstad. Daarvoor had ik de Duitsers zien vluchten. Er waren zelfs 'kinderen' bij. Ik zag zo'11 klein mofje, op een fiets die veel te groot voor hem was. Die lag zo om. De Duitsers vluchtten zelfs op steppen." Eddie Janssens kan zich zelfs op 8 7-ja rige leeftijd nog goed voor de geest halen wat er allemaal gebeurde op en rond de bevrijding van Goes, vandaag pre cies 70 jaar geleden. "Ze ventien jaar was ik toen. De Duitsers vluchtten richting Sloedam. De weg daar was gebarricadeerd met vloeddeuren, net als in 1940 toen Duitsland ons land aanviel. Aan de Walcherse kant lagen de Duitsers en aan de Be- velandse kant kwamen de geallieerden. Ik weet dat de Canadezen met ge vechtswagens o]) moesten trekken maar de vijand lag ze op te wachten. Ze maaiden die Canadese jongens gewoon weg. Toen zijn er heel wat gevallen. Wat later ben ik met mijn maat Ko Scheers nog naar de Sloedam geweest om spullen te zoeken. We dachten verrekijkers te vinden, maar we liepen in een mijnenveld. Iemand van de Orde Dienst, de OD, waarschuwde ons dat we er onmiddellijk uit moesten komen. Ja, dat was bij de bevrijding." De bevrijding van Goes ging op zich met weinig oorlogsgeweld gepaard. Slechts een lichte be schieting door de Canade zen. De familie Janssens woonde in de Voorstad, het pand waarin nu een stomerij zit. "Bij ons in de buurt vielen twee gra naten", memoreert Eddie. "Ze vielen op een pleintje. Een met veel rook en een andere, die viel dichtbij. Er was geen ruit meer heel. Goes heeft met de Stenen Brug nog geluk gehad, want die was on dermijnd. Een Fries die op het distributiekantoor werkte, hield de wacht aan de praat zodat een verzetsstrijder de draad kon doorknippen." "Als jonge ondernemende jongen wilde je overal bij zijn, maar dat was meest al van korte duur. Dat mocht niet van mijn ou ders en mijn vader haalde mij nogal eens terug. Zo zochten wij als er een vliegtuig was neergestort naar lichtspoormunitie om die te laten ontplof fen. Dat deden we in een portiek op de Vlasmarkt, rode- en groene licht spoormunitie. Kwajon gensstreken, maar héél riskant. Dat besef je later pas. Een jongen heeft er drie vingers mee verloren. Dat had ook gevolgen op school, want in februari 1944 kwam er politie in de klas. Jan Foudraine, Jan Lauret en ik moes ten mee naar het bureau. 'Haal je zakken maar leeg.' Maar daar zat niks in, want de munitie lag in onze lessenaar. Die agent terug naar school. Kwam hij terug mét die muni tie." Nadat de Canadezen de stad waren binnengetrok ken, was het groot feest in Goes. Het rood-wit- blauw van de Nederland se vlag en oranje kleur den de stad. Op dat feest kwamen de Schotten met doedelzakken. "Dat had den we nog nooit gezien. De Schotten haddén De Zoutkeet op de Markt in beslag genomen en ver trokken later naar Schou- wen-Duiveland dat nog niet bevrijd was", weet Eddy nog. "En de moffen meiden, vrouwen die het met de Duitsers hielden, werden opgepakt. Die wa ren er, net als overal, ook in Goes. Zij werden kaal geschoren in De Graan- beurs en in de muziektent op de Grote Markt gezet. Daar werden ze bekogeld met rotte tomaten." Over ontberingende moffenmeiden en de saamhorigheid 'In de schuur van Ovaa zijn de koeien verdronken. Van de melk koeien zijn er nog vier over. Tevoren was er overvloed van melk, nu gebrek.' Walcheren is in 1944 onder water gezet door de Duitsers. Veel inwoners zijn geëvacueerd, degenen die zijn gebleven zien de ontberingen. Eén van hen is Barthel Johannis De Meij, die het allemaal opschreef in zijn dagboeken. De Meij, die in 1902 schoolmeester in Serooskerke was en in 1914 hoofdonder wijzer werd van de open bare school in Ritthem, hield in zijn dagboeken nauwgezet het leven in Ritthem en Nieuwland bij. Ook tijdens de oor log. Na zijn overlijden in 1966 werden uit het erfgoed van de voorma lige schoolmeester vele volgeschreven schrif ten gevonden. Ook vijf schriften waarin Bart hel een dagboek bijhield in de periode oktober 1944- juni 1945. "Mijn opa schreef veel", vertelt kleinzoon Wim De Meij. "In 1918 verscheen zijn boek over 'De Kerkelijke en Burgerlijke Geschie denis van Serooskerke' en in 1929 die van Rit them. In Serooskerke is een straat naar hem ver noemd. Daarnaast heeft hij 40 jaar voor de PZC geschreven. Toen we met neven en nichten een re- imie hielden, kwam het bestaan van die schriften aan de orde en heb ik ze van een neef geleend. In februari 2013 besloot ik de handgeschreven ver halen te bundelen en in een boekje te publice ren." Het dagboek van f. Barthel De Meij geeft een spannend inkijkje in de dagelijkse ontwik kelingen vanaf 2 oktober 1944. 'Begin september 1944 kwam het bevel van de Duitse "Weer macht dat alle bewoners van Walcheren moesten evacueren naar Noord of Zuid-Beveland. Bijna niemand doet het...' Op 3 oktober bombarderen de geallieerden Westkapelle, daarbij zijn 158 burger slachtoffers te betreuren. Vier dagen later volgt een bommenregen op Fort de Nolle in Vlissingen en bij Souburg en Ritthem. De Meij noteert: 'Toen we de volgende dag opstonden na een onrustige nacht stond alles in Welzinge (buitengebied van Rit them) blank, behalve en kele hoge stukken land. Er waren op Ritthem nog ongeveer 175 men sen blijven wonen. Ook in onze huiskamer stond het blank.' Op 16 oktober wordt het huis van De Meij door een granaat getroffen. De school meester concludeert droogjes: 'Als moeder en ik in onze kamer waren geweest waren we beiden zeker dood geweest.' astrant vroegen: Hoeveel ben ik je schuldig?' In de dagboeken is het niet alleen kommer en kwel. Ondanks oorlogs perikelen beschrijft Bart hel De Meij de saamho righeid van de bevolking en de hulp die mensen elkaar bieden in de klei ne gemeenschap ondanks alle ontberingen. De Wal- chemaren weten vaak op creatieve wijze om te gaan met de isolerende beperkingen en de hin dernissen van de inirnda- tie. Zoals bijvoorbeeld op 20 mei 1945 bij het ver voeren van een auto. 'Na het eten kwam Jan uit Vlissingen. Hij zei zijn auto te hebben verkocht aan Garage Sukkel in Middelburg voor 500 gul den. Hij had reeds veel onkosten gemaakt door de auto van Ritthem naar Souburg met een vlot te laten komen en verder Souburg-Vlissingen door een paard. Nu van Vlis singen naar Middelburg met de trein, want voor het Jaagpad kreeg hij geen vergunning.' Meer lezen over deze periode in de Zeeuwse geschiedenis? 'De Evacu atie van Ritthem' is te verkrijgen via wimdemev@zeelandnet.nl EP Zl WOENSDAG 29 OKTOBER 2014 EEN SPECIALE UITGAVE VAN HET WEEKBLAD DE FAAM Door Leon Janssens Fxldv Janssens laat een jeugdfoto zien waarop ook zijn vader staat. "Hij moest me nog al eens terughalen." Foto: Leon Janssens. De Grote Markt in Goes stroomt na de bevrijding vol. Door Gerard van der Hoeven Het leven op Walcheren werd tijdens de oorlog nog zwaarder nadat de Duitsers het eiland onder water hadden gezet. Foto: PR Het gezin moet evacu eren naar Nieuwland. Daar tekent De Meij ook het leven van vlak na de bevrijding op. 24 novem ber 1944: 'Vanmiddag kwam een troep meiden voorbij uit Amemuiden, daar zij onder gewapend geleide waren, zullen het dames geweest zijn die zich met Duitse sol daten hebben opgehou den. Wij hoorden dat op Zuid-Bevelandse dorpen de haren van de meisjes werden gemillimeterd. Er waren er bij die na afloop 13 3 12

de Faam | 2014 | | pagina 54