EXTRA EXTRA DE VRIJHEIPSC01JRANT Wij vergeten de strijd om Zeeland niet De beslissende route De weg naar de vrijheid Eisenhower: 'Einde van nazidom in zicht met eerste schip op de Schelde' Wat betekent vrijheid voor jou? Ter herinnering aan de viering van 70 jaar bevrijding Tot op het bot doorweekt. De zui gende, afmattende modderklei. De kogels en granaten die je constant om de oren fluiten. Het bloed, bet gekerm, de vastberaden vijand. De Slag om de Schelde in oktober 1944 was ongekend ellendig. Een strijd die elders misschien vergeten is, maar in Zeeland zeker niet. Zeventig jaar na dato zijn keerpunten in WOII als de Slag bij Stalingrad, D-Day en het Ardennen Offensief in het collectieve geheugen gegrift. Maar veel histo rici zijn het erover eens: de Slag om de Schelde mag genist in dat rijtje geschaard worden. De geallieerde opperbevel hebber generaal Dwight D. Eisenhower zei het toen al: "Het einde van het nazidom kwam dui delijk in zicht toen het eerste schip ongehinderd de Schelde opvoer." De combinatie van uitgebrei de Duitse fortificaties en onder water gezet, mod derig terrein leidde tot af schuwelijke, bloedige ge vechten. Veldmaarschalk Montgoraery stelde na de bevrijding van Zeeland: "De Canadezen hebben zich magnifieke vecht jassen betoond. Het vrij maken van de Schelde was een taak die alleen door eerste klas troepen kon worden uitgevoerd. Tweede klas troepen zouden gefaald hebben." Sommige historici be schouwen het slagveld in Zeeland als het moeilijk- ste uit de gehele Tweede Wereldoorlog. De Slag om de Schelde bleek uitein delijk ook de bloedigste strijd die de Canadezen in de Tweede Wereldoor log hebben moeten leve ren. Waarom heeft de Slag om de Schelde dan toch nooit een prominente plek in de geschiedenisboekjes gekregen? Wellicht omdat Hollywood er nooit een film over maakte. De rest van de wereld mag deze belangrijke slag dan zijn vergeten, hier in Zeeland zeggen we anno 2014: Jongens bedankt! Door jullie offers hebben wij onze vrijheid! De Schelde als sleutel Antwerpen was als aanvoerhaven van enorm belang om de oorlog tegen Duitsland te win nen. Maar de toe gang tot die haven, Zeeland, was nog in handen van de nazi's. Op 12 okto ber 1044 kreeg het Canadese le Le ger, bestaande uit vooral Canadese, Schotse en Poolse soldaten, de taak de Scheldemon- ding van Duitse troepen te zuive ren. EEN HOGE TOL Vijf weken lang duurde het offensief in Zeeland. Daarbij kwamen ongeveer 6.500 geallieerden (vooral Canadezen) om het leven. Nog eens meer dan 6000 man raakte gewond of vermist. Ook aan Duitse kant vielen veel doden: ruim 2500. Daarnaast wer den nog eens 41.043 Duitsers gevangen genomen. Doodstil moesten ze zijn. De Schotten die in de nacht van 3 novem ber 1944 soms tot him middel in de blubber het Sloe overstaken. Een barre tocht met groot succes. De Duitsers die de Sloedam tot dan toe verbeten verdedigden, waren namelijk com pleet verrast door de Honderden soldaten heb ben in '44 hun leven ge geven om Zeeland te l>e- vrijden. 70 jaar na dato is het wel eens goed om stil te staan bij onze vrijheid. Vandaar dat we willen we ten: Wat l)etekent vrijheid voor jou? Laat het zien met een foto en plaats die op onze tijdlijn op www.facebook.com/ DeFaamWalcheren als een ode aan vrijheid! aanval uit deze hoek. Zonder verzetsman Pie- ter Kloosterman (1893- 1985) uit Nisse die de geallieerden wees op de doorwaadbare route door het Sloe, was de Slag om de Schelde nog bloediger geweest. Dat Kloosterman met zijn inlichtingen waar schijnlijk tientallen le vens heeft gered, heeft bij de Britten echter nooit op erkenning kunnen rekenen. Een Britse onderscheiding kreeg hij niet. Het bleef slechts bij een dankbe tuiging van Eisenhower en Montgomery. De Ne derlandse overheid had meer waardering voor de Zeeuwse verzetsheld. Kloosterman kreeg het Verzetsherdenkingskruis en het Bronzen kruis, dat laatste mede voor de beslissende inlichtin gen die hij over het Sloe verstrekte. De weg naar de vrijheid was niet makkelijk in Zee land. De keerpun ten op een rijtje... 3 oktober: De geallieer den willen de Duitsers onder druk zetten door Walcheren onder water te zetten. 247 Lancas ters en Mosquito's bom barderen de zeedijk bij Westkapelle. Tientallen burgers komen om door de overstromingen. La ter zijn ook de dijken bij Vlissingen doelwit. 20 oktober: De operatie om West-Brabant, en daarbij ook Tholen en Sint Philipsland, te ver overen begint. 24 okto ber: Om 4.30 uur zetten de Canadezen de aanval in op de Kreekrakdam. De volgende dag is Rilland-Bath het eerste bevrijde Zeeuwse dorp. 26 oktober. Schepen zetten Schotse troepen op de kust van de Zak van Zuid-Beveland. 29 oktober: De Canadezen en de Schotten treffen elkaar bij 's-Graven- polder. 30 oktober: De Duitse generaal Daser trekt zijn troepen terug op Walcheren. Goes, de rest van Zuid-Beveland en ook Tholen-stad zijn bevrijd. 31 oktober: De geallieerden zetten de aanval in op de Sloe dam. De Duitsers ver zetten zich fanatiek en weten de Canade zen keer op keer terug te slaan. Geallieerde troepen landen wel op 'Uncle Beach' bij Vlis singen. 1 november: De geallieerden landen bij Westkapelle ook Dom burg wordt ingenomen. 3 november: Verzets man Kloosterman uit Nisse geeft de gealli eerden een sluiproute om de tot dan toe on neembare Sloedam heen. De Duitsers wor den compleet verrast. De opmars naar Mid delburg kan beginnen. De Schotten bevrijden intussen Vlissingen. 4 november: De Canade zen bevrijden Sint Phi lipsland en Anna Jaco- bapolder en daarmee is het hele eiland Tho len van het Duitse juk verlost. 6 november: na hevige gevechten bij Oostkapelle leggen de Duitsers de wapens neer. Behalve Schou- wen-Duivenland is nu heel Zeeland bevrijd. WOENSDAG 29 OKTOBER 2014 EEN SPECIALE UITGAVE VAN HET WEEKBLAD DE FAAM JAARGANG No. 70 Ml JONGENS BEDANKT Het is exact 70 jaar geleden dat het Canadese le leger een groot deel van Zeeland heeft bevrijd van de Duitse bezet ter. Alleen Schoroven-Duivenland bleef tot mei 1945 in Duitse handen.

de Faam | 2014 | | pagina 53