'IK WEET VAN 4 ONECHTE KINDEREN. EEN SOUVENIR VAN DE GEALLIEERDEN' J 'ZE SCHOTEN ALLEBEI DIE DUITSERS KAPOT T~ Na de bevrijding veel relaties tussen soldaten en Zeeuwse meisjes Spotliedje: Want onze Trees heeft een kind van een Canadees Na de bevrijding eind oktober waren in Goes en omgeving veel geallieerde militairen gelegerd. Jonge mannen die ook wel eens een verzetje wil den. Niet vreemd dus dat er relaties ontstonden en er negen maanden later een babyboom was. Babyboom Twee bezetters tegen drie bevrijders NSB Angstige momenten van bevrijdingsdagenkomen terug in dromen Een jochie van twaalf was Arjan Elenbaas toen op 26 oktober 1944 de Schotten erin slaagden om met hun amfibievoertuigen de Schelde over te steken. "Er werd bij Baarland heel veel geschoten", herinnert hij zich. Het waren angstige momenten WOENSDAG 29 OKTOBER 2014 EEN SPECIALE UITGAVE VAN HET WEEKBLAD DE FAAM JAARGANG No. 70 Door I,eon Janssens In het Schuttershof in Goes werden destijds dansavonden georga niseerd. "Het was een en al feest. Voor de soldaten, niet voor ons. Wij moch ten er niet in", blikt de nu 87-jarige Eddie Janssens terug. "Met de baas moch ten we wel mee naar bin nen om vanuit de filmca bine de zaal in te kijken. De geallieerden vierden feest. Jongens mochten niet naar binnen, de meis jes wel! Er was zelfs een Goese- naar die zich als meisje had verkleed om binnen te komen. Werd die uitge kozen als meisje met de mooiste benen. Nou, toen kwam het natuurlijk uit." Fr ancien (88) uit Goes herinnert zich zo'n dans avond nog goed. "Ik dans te met een Engelsman en zijn maat vroeg iets van: 'Gaat het goed?'. Hij stak zijn duim op en zei: "Very good." De beelden van de bevrij ding zijn bekend; tanks en militaire trucks met sol daten waarop jonge man nen, vrouwen en kinderen meereden. In mei 1945 waren er 170.00 Canadese militairen in Nederland. Dat bleef niet zonder ge volgen, kinderen werden geboren. Er gingen zelfs spotliedjes over met als refrein: Want onze Trees heeft een kind van een Canadees. De 83-jarige Henk van Zoelen herinnert het zich nog: "De Canadezen kwa men en er waren hier in de omgeving verschil lende 'oude' jonge meiden Oorlog en liefde zijn van alle tijd. Voor een avond of wat langer, maar boium ook voor eeuwige trouw. Zo veel jonge mannen in uniform, dat had impact op de Zeeuwse meiden. De soldaten kregen op de voor hen georganiseerde dansavonden contact met de plaatselijke schonen. Zo was er David Dalgity, een Schot uit Edinhurgh, niet de 52e I.owlund Division gelegerd in Kapelle. Hij ontmoette er Mientje Janssens uit de Goese Pieeardstraat. De vonk sloeg over. Op 10 november 1945 trouwden ze in Goes en ze werden samen oud. die dat wel zagen zitten. Ik weet sowieso - neen, ik noem geen namen - van vier onechte kinderen. Een souvenir van de ge allieerden. Ook had je in de oorlog de zogenoemde moffenmeiden, die hiel den het met de Duitsers. Op Wolphaartsdijk wer den die na de oorlog in een kooi op een kar door het dorp gereden." Henk weet nog dat er een feest was op school vanwege de bevrijding. "Er kwamen mannen van de prinses Irene Brigade. De Vee- hoeve was omgebouwd tot feestzaal. Er was een feestmiddag van school en wij moesten toen het Engelse volkslied leren, God save the king." De babyboom van net 11a de oorlog begon in Zuid-Nederland iets eerder door de bevrij ding in het najaar 1944. In de gemeente Goes werden in de periode 1 juni-31 augustus 1945 maar liefst 75 kinderen geboren. De Duitsers hadden be gin 1944 Tholen voor een groot deel onder wa ter gezet. Behalve enkele boeren en de inwoners van het stadje Tholen was het gebied verlaten. Toch waren de Duitsers niet van plan Tholen zo maar in handen te laten vallen van de Canadezen. Op 27 oktober onder mijnden de Duitsers de brug bij Tholen, de enige oeververbinding met het vasteland. Twee Duitsers hielden er de wacht. Bui ten hen was er op Tholen geen Duitser meer te vin den. Begin september al waren de troepen terug getrokken om Zuid-Beve land en Walcheren te ver dedigen. In de nacht van 29 op 30 oktober bliezen de Duitsers de brug op. De volgende ochtend om 10.00 uur begonnen Ca nadese kanonnen Tholen te beschieten. De bevrij ders waren in aantocht. Aan de overkant versche nen plots drie geallieerde voertuigen. Enkele inwo ners van Tholen kwamen de bevrijders tegemoet met een roeibootje. Drie Canadese soldaten voe ren mee terug naar het stadje, waar ze door hon derden Tholenaren als helden in een triomftocht op de schouder werden genomen. De bevrijding van Tholen duurde nog geen drie kwartier. De drie Canadese bevrijders vertrokken weer en an dere geallieerden lieten zich voorlopig niet meer zien. Kam, Mmp voor 'ers Een correspondent van 'Vrije Stemmen Uit De Ganzestad' meldt op 30 oktober 1944: "Ik heb het kamp Vught bekeken met een Ned. Officier die voor het Ned. gezag op zoek was naar een plaats voor NSB'ers en landverraders. Toen we het kamp bekeken had den, zei hij op kouden toon: "Een voortreffelijk kamp, ik hoop het geheel te vullen." Daar komen de... Noren Er zijn maar weinigen die weten dat ook Noren dapper meevochten in de Slag om de Schelde. 97 Noorse soldaten on der het bevel van kapi tein Rolv Hauge, kregen op 2 november 1944 de opdracht om Domburg te zuiveren van Duitse sluipschutters. De strijd was fel. Vier Noren sneuvelden, 13 raakten gewond. Ook Belgische, Franse en Nederlandse commando's namen deel aan de bevrijding van Zeeland. Bommen en granaten Zeventig jaar na de be vrijding worden in de Zeeuwse klei nog steeds blindgangers gevonden. En dat is niet zo verwon derlijk. In '44 voerden de geallieerden in anderhal ve maand immers 2.219 bombardementsvluchten uit en dropten 10.219 ton aan bommen. Een uur voor de landing bij Vlis- singen vielen alleen al zo'n 36.000 granaten op die stad. Door Rachel van Westen "Volgens mij was het een uur of vier in de ochtend, het was in ieder geval nog helemaal donker. Plotse ling hoorde vader gerom mel aan de deur. Toen hij opendeed, kwamen er eerst vier bajonetten naar binnen. Daar ston den vier Schotten. Toen moeder dat zag was ze dolblij. Het verschrikte groepje sloeg om in een blije familie. 'Leve de ko ningin, we zijn bevrijd', riep moeder." Het is in middels al 70 jaar gele den, maar wanneer Arjan Elenbaas en zijn vrouw Corrie op him praatstoel zitten en de verhalen ver tellen over de bevrijding van Baarland, weten ze zich nog talloze details te herinneren. "Want vergeten zullen ze deze periode nooit. On danks de vreugdevolle kreet van moeder was het nog geen feest in het dorp. Integendeel, ver volgt Arjan zijn verhaal. "Een paar uur later, toen het al een klein beetje licht aan het worden was, liep vader naar buiten. Ik ging stilletjes met hem mee en terwijl hij daar zo over het dorp stond te kijken, kwamen uit de boerderij naast ons twee Duitsers met hun geweer in de aanslag. 'Gauw naar binnen!', riep vader. Op hetzelfde moment hoor den we vanachter de mu ziektent op het dorp een paar grote brullen. Daar zaten de Schotten. Voor dat ik in beweging kon komen, schoten de Schot ten allebei die Duitsers kapot. Die beelden blij ven me altijd bij. Nu er weer veel te doen is over de bevrijding, droom ik er weer over." Het is een vreemd besef dat er tijdens de bevrij ding, die vaak als een feestelijke periode wordt gezien waarin burgers uit zinnig van vreugde over straat dansten, bij een groot deel van de bevol king de angst overheerste. Tijdens de Slag om de Schelde is er in veel Zeeuwse plaatsen keihard gevochten. Er sneuvelden niet alleen veel solda ten, er waren in die be vrijdingsdagen ook tal loze burgerslachtoffers te betreuren. In Baarland kwamen in de nacht van de bevrijding ook enkele dorpsbewoners om het leven. Corrie, de vrouw van Arjan, was bijna één van die doden. Ook zij herinnert zich de bevrij ding voornamelijk als een angstige en onzekere periode. "Wij woonden in de stationswoning en in het station waren in die Arjan en Corrie Elenbaas uit Baarland kunnen zich de bevrijding tot in detail herinneren. Corrie: "Veel later realiseerde ik me hoe dicht we hij de dood hebben gezeten." Foto: Rachel van Westen In de nacht van 25 op 26 oktober 1941 staken de Schotten met hun Buffalo's de Schelde over. Foto: Archief Bevrijdingsmuseum periode Duitsers gehuis vest. In die nacht van de bevrijding waren er enorme bombardementen. Het ging vreselijk tekeer. Wij zaten in de kelder en op een gegeven moment hoorden we het geluid van een zwaar voertuig over het spoor. Voor het station stopte het voer tuig en toen was het plot seling ook echt helemaal stil. Het was een angstig gebeuren daar in die kel der, maar vader zei: 'Ik ga kijken.' Moeder riep bang: 'Nee! Niet doen! Ze maken je dood!' Soms hoor ik haar dat nog wel eens roepen. Maar vader bleef zoals altijd heel rustig en met de woorden: 'Ik ga toch', kroop hij op handen en voeten de kelder uit. Door het halletje naar de voordeur. De voordeur bestond uit zes ruitjes en die waren geblindeerd met karton. Vader trok het karton weg en zag daar buiten de Schotten staan. Die stonden gereed met granaten, maar de majoor riep: 'Stop! Het is een burger!' Jaren later, in 1993, kwam diezelf de majoor op bezoek in Baarland en vertelde toen dat ze van plan waren om het station te beschieten met granaten omdat ze wisten dat hier Duitsers zaten. Pas toen realiseerde ik me hoe dicht we bij de dood hebben gezeten."

de Faam | 2014 | | pagina 41