r Herdenking bevrijding Zeeland f Asfalteringswerkzaamheden op vier fietspaden Nacht van de Nacht Verkorte EHBO cursus Informatiebijeenkomst Valpreventie 65+ f Gemeentegids 2014 GEMEENTE MIDDELBURG Om de schoonheid van de nacht te benadrukken en aandacht te vragen voor de gevolgen van lichthinder, organiseren de Natuur- en Milieufedera ties jaarlijks de Nacht van de Nacht. Dit jaar vindt de Nacht van de Nacht plaats op zaterdag 25 oktober. In de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 oktober gaat de klok een uur terug en kunnen we extra lang genieten van een donkere nacht. Dit jaar staat de Nacht van de Nacht in het teken van de vier elementen water-vuur-aarde-wind. Er is een gevarieerd programma opgesteld. wZo zijn er miniconcerten bovenin de Lange Jan, start er vanaf de Pot- tenmarkt een donkere tocht en kunt u bij de Sterrenwacht bij helder weer met telescopen naar de sterrenhemel kijken. Tijdens deze avond dooft de gemeente de sierverlichting op toonaange vende gebouwen, zoals de Lange Jan, het stadhuis, molens. Om in de Nacht van de Nacht extra accent te leggen op het belang van duisternis verzoekt de gemeente Middelburg bedrijven en burgers in Middelburg om op deze avond reclame- en sierverlichting te doven. Bekijk het volledige programma op www.nachtvandenachtmiddelburg.nl Stichting Welzijn Middelburg start op maandagavond 27 oktober in Hof van Buren aan de Nassaulaan een verkorte EHBO cursus door een erkend instructeur. De kosten bedragen 40 euro voor zes wekelijkse lessen. De cursus is een handreiking en toerusting om in geval van paniek te weten wat u moet doen. U krijgt instructie, voorlichting en oefeningen ten behoeve van belangrijke zaken waar u mee te maken kunt krijgen. In de cursus komen onder andere aan bodrreanimatie en AED, levensreddend handelen, wat te doen bij botbreuken en ontwrichting, een wond goed kunnen verzorgen en het herkennen van suikerziekte, epilepsie, flauwte. Het is een praktische cursus. Er is geen examen. Wel ontvangen deelne mers een certificaat en een reanimatiediploma. Aanmelden kan via het SWM Cursusbureau, tel. (0118) 75 14 00 of per mail: cb@welzijnmid- delburg.nl of via www.welzijnmiddelburg.nl. Stichting Welzijn Middelburg organiseert een gratis informatie bijeenkomst voor 65+-ers over hoe valpartijen zijn te voorkomen. Senioren die steviger in hun schoenen willen staan, kunnen de gratis informatiebijeenkomst bijwonen. Tijdens deze bijeenkomst krijgen zij suggesties om valpartijen te voorkomen en informatie over de cursus 'In Balans'. Senioren die de cursus hebben gevolgd, hebben een betere balans, voelen zich zekerder en meer ontspannen. De informatiebijeenkomst vindt plaats op dinsdag 28 oktober om 14.00 uur in Eben Haezer, Briandlaan 2 in de wijk Griffioen. De cursus start een week later en duurt drie middagen. Kosten zijn 20,- inclusief cursusboek, koffie of thee. Aanmelden voor de cursus kan na afloop van de informatiebijeenkomst of bij het Cursusbureau van Stichting Welzijn Middelburg, via www.welzijnmiddelburg.nl/cursusbureau, per e-mail n.vandergucht@welzijnmiddelburg.nl of telefonisch via Porthos: (0118) 75 14 00. Vanwege een fout in de distributie is de gemeentegids 2014 van Middelburg helaas niet verspreid. Met de uitgever, FMR Producties uit Den Helder, is afgesproken om de nieuwe gemeentegids 2015 medio januari 2015 te verspreiden. Advertenties van adverteerders, die in de gids 2014 zouden worden opgenomen, worden kosteloos in de nieuwe gemeentegids geplaatst. Heeft u toch belangstelling voor de gemeentegids 2014? De gemeente heeft enkele exemplaren ontvangen die op het stadskantoor zijn af te halen. Het is dit jaar 70 jaar geleden dat Zeeland werd bevrijd. Dit herden ken wij in de gemeente Middel burg onder andere op zaterdag 25 oktober bij de monumenten op de Sloedam en op zaterdag 1 november bij Park Toorenvliedt en op het Damplein. De rode draad van de herdenking- en bevrijdingsactiviteiten wordt gevormd door 'De Slag om de Schelde'. De grotendeels vergeten Slag om de Schelde was de langste en hevigste veldslag op Nederlands grondgebied. De uitkomst van deze cruciale opera tie was beslissend voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog. De 70ste herdenking biedt ons de gelegenheid om na te denken over het belang van vrede en vrijheid. Dit is zeker geen vanzelfsprekendheid. Wij moeten ons blijven realiseren dat de vrijheid een kwetsbaar en kostbaar goed is. Deze vrede en vrijheid in Nederland die we vandaag koesteren is zwaar bevochten. Velen hebben daarvoor hun leven gegeven. Daarom zijn we ervan overtuigd dat het pas send is om de 70ste verjaardag van onze bevrijding te herdenken en te vieren. De Slag om de Schelde heeft geleid tot de bevrijding van het grootste deel van de provincie Zeeland. Het totale programma van zaterdag 25 oktober bestaat uit een herdenkings- en bevrijdingstocht die diverse Canadese Oorlogsbegraafplaatsen met elkaar verbinden. Daarnaast is er een Mallard Wandeltocht vanaf het Bevrijdingsmu seum naar de Sloedam. Daar vindt om 11.00 uur een herdenking plaats bij de monumenten. Na de ceremonie gaat de herdenkings- en bevrijdings tocht richting Bergen op Zoom. Sloedam Op de Sloedam staan drie monumen ten. Het eerste monument is voor de gesneuvelde Franse militairen die in mei 1940 op de Sloedam heb ben gevochten. Onderdelen van de Canadese regimenten The Black Watch óf Canada, The Calgary Highlanders en Le Régiment de Maisonneuve hebben eind oktober en begin november 1944 felle gevechten geleverd met Duitse eenheden om Walcheren te bevrijden. De Canadezen werden daarbij gehol pen door Schotse troepen van het lst Batallion The Glasgow Highlanders. Ter nagedachtenis van de in die gevechten gesneuvelde en gewond geraakte geal lieerde militairen staan op de Sloedam naast het Franse monument, een Canadees en een Schots monument. De herdenking op de Sloedam begint om 11.00 uur. Tijdens deze herden king zijn er onder andere toespraken van de Commissaris van de Koning en burgemeester Bergmann van Middelburg, wordt een minuut stilte in acht genomen en is er een kransleg- ging. Belangstellenden zijn van harte uitgenodigd om bij deze herdenking aanwezig te zijn. Damplein Zaterdag 1 november is er om 14.45 uur een plechtigheid bij de plaquette op het Damplein, die herinnert aan de Duitse capitulatie. Tijdens deze her denking is er onder andere een toe spraak van burgemeester Bergmann, nemen we een minuut stilte in acht en is er een kranslegging. Aansluitend is er een parade van militaire voertuigen door het centrum van Middelburg naar de Markt, waar de herdenkingsweek feestelijk wordt afgesloten, leder wordt uitgenodigd om op die dag de vlag uit te steken, in het bijzonder de inwoners van de binnenstad. Park Toorenvliedt Op zaterdag 1 november rond 12.30 uur wordt bij de hoofdentree van Park Toorenvliedt (Koudekerkseweg) een plaquette op het herdenkingsmonu ment onthuld. Veteranen die indertijd Middelburg hebben bevrijd leggen een krans en vertellen wat ze hebben meegemaakt tijdens de bevrijding van Walcheren. Daarna rijdt de colonne door naar het Damplein waar deze aansluit bij de parade van voertuigen. Belangstellenden zijn van harte welkom om aanwezig te zijn. De tijden waarop wat plaatsvindt kunnen nog wijzigen. Bekijk daarom kort van tevo ren het programma met de tijden op www.bevrijdingsmuseumzeeland.nl. Herdenkingsceremonie op de Sloedam in 2009. Foto: Aart van Seizen Tot en met vrijdag 31 oktober vinden er asfalteringswerkzaam heden plaats op vier fietspaden in de gemeente Middelburg. De fiets paden worden op deze locaties afgesloten voor het verkeer. Fietspad Doeleweg (tussen de aansluitingen met de Akkerlaan en de spoorwegovergang) Omleiding fietsers richting Singel via de route Akkerlaan-Klaverak- ker-Gerstakker-Singel. Fietsver- keer richting de Molenweg kan gebruikmaken van de rijbaan van de Doeleweg. Fietspad Torenweg ter hoogte van de aansluiting met de Romp Omleiding voor zowel fietsers als gemotoriseerd verkeer via de Spinhuisweg en de Torentrans. Fietspad Agaat Omleiding voor fietsers via de Agaatplaats en de Jadeplaats. Fietspad Vlissingsbolwerk (tussen Pottenbakkerssingel en Langevielebuitenbrug) Omleiding voor fietsers via de route Poelendaelesingel-Vlis- singsesingel-Langevielebuitenbrug. Heeft u vragen over de werk zaamheden? Neemt u dan contact op met de heer P. Geldof van de Ingenieursbureau. Hij is bereikbaar op telefoonnummer (0118) 67 56 81. Foto: Aart van Belzen Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur r

de Faam | 2014 | | pagina 9