m Van polder en weel naar vulkaan 1 flAN5£iPRUG 1 Praktische tips om lekker te slapen WERELDZEEU Mindfulness Natuurlijke oplossing voor de 2 miljoen Nederlanders met korstjes in de neus DE STAD IS ALLEEN BEREIKBAAR MET EEN SCHIP, TE VOET OF MET EEN VLIEGTUIG w Geniet van een mooi gazon! www.meditatiezeeland.nl Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? B»el: 0±±2 - 5J-2.4 2.J- 'Voorkom bloedneuzen als gevolg van beschadigd neusslijmvlies' •nP 'Een gezonde nachtrust en fit en uitgerust weer op' Nachtrust 2 www.de-faam.nl De Faam woensdag 15 oktober 2014 7 Elke vijf minuten stijgt er ergens ter wereld een vliegtuig op van Mission Aviation Fellowship (MAF) om mensen te helpen die in afgelegen gebieden leven. Meer dan 1000 (hulp)organisaties doen dankzij MAF sneller, efficiënter en veiliger hun werk. Eén van deze vliegtuigen wordt bestuurd door de Zeeuw Pieter van Dijk. door Rachel van Westen VLISSINGEN - Pieter en zijn vrouw Anja groeiden op in Kapelle en ontmoetten elkaar bij de plaatselijke jeugdvereniging. In 2003 vertrokken ze naar Ame rika en daar volgde Pieter de vliegtuigmonteursopleiding bij het Piedmont Baptist Col lege in North Carolina en de pilotenopleiding bij Phoenix East Aviation in Florida. Om voldoende vlieguren op te bouwen werkte Pieter aan sluitend als vlieginstruc- teur op de vliegschool in Daytona Beach in Florida. In 2007 zijn Pieter en Anja met hun kinderen, Tjeerd, Janieke, Harm en Hanne naar Indonesië vertrokken. Na een jaar van taalstudie in Bandung zijn ze doorgereisd naar Papua, simpelweg om dat daar op dat moment de nood het hoogst was. Sinds dien woont het gezin daar in Nabire en hier is ook hun zoon Tom geboren. Samen met een drietal pi- loot-monteur gezinnen en een aantal onderwijsvrijwil- ligers wonen ze in een klei ne gemeenschap in Nabire, een stad aan de rand van de oceaan. Deze is, net als veel andere steden en dorpen in dit gebied, door bergen en regenwouden in of meer afgesloten van de rest van het land. De stad is alleen bereikbaar met een schip, te voet of met een vliegtuig. Dat verklaart ook meteen de enorme noodzaak van het werk van MAF. De lokale bevolking, kerken en zen dingsorganisaties maken dankbaar gebruik van de materialen, mensen en de post die MAF invliegt. Pieter draagt zijn steentje bij als pi- Pieter en Anja van Dijk en hun kinderen leven in een ritme van twee jaar werken in Papua en aansluitend twee maanden op verlof in Nederland. Foto: Privécollectie loot en monteur terwijl Anja vooral de taken thuis en de verzorging van de kinderen voor haar rekening neemt. Ook zet Anja zich in voor de lokale bevolking en andere zendingswerkers. Echt emi granten willen ze zichzelf nog niet noemen. Ze leven in een ritme van twee jaar wer ken in Papua en aansluitend twee maanden op verlof in Nederland. Ze hebben hier geen eigen woning, maar het thuisfront comité zorgt ervoor dat het gezin tijdens deze twee maanden toch een dak boven hun hoofd heeft. De afgelopen verlofpe riode woonde de familie in de leegstaande pastorie van de gereformeerde gemeente van Kapelle. Wanneer ze in Zeeland zijn tijdens zo'n verlofperiode genieten ze, naast hun familie en vrien den vooral van het fietsen. "In Papua wordt de fiets ook wel eens gepakt, maar door de hoge temperaturen en de hoge luchtvochtigheid is het daar niet echt aangenaam", vertelt Pieter. "Verder genie- Zeeuwen in het buitenland In het kader van 200 jaar Zeeland is De Faam op zoek naar Zeeuwen in het buitenland. Wekelijks plaatsen we een artikel over Zeeuwen die zijn geëmigreerd. Kent u iemand die het Zeeuwse heeft verruild voor het buiten land? Mail dan naarredactie.faam@wegenermedia.nl ten we in Zeeland van de historie van het landschap, zoals de weeltjes die zijn ontstaan door vroegere dijk doorbraken en we genieten van het afwisselende land schap, de uitgestrekte pol ders, afgewisseld met dijkjes en duinlandschap en van de gewassen op de akkers. Het gebied waar we nu wonen bestaat voornamelijk uit tropisch regenwoud. Verder zijn er veel bergen tot wel vijf kilometer hoogte", om schrijft hij het landschap van Papua. Ook in het die renrijk zijn er wel een aantal opvallende verschillen te noemen. "Het wemelt hier van de insecten. Wanneer je een stukje barbecuevlees op de grond laat vallen, ziet het binnen een paar minu ten zwart van de mieren en af en toe wordt er een giftige slang gesignaleerd." Inmiddels is het gezin daar eigenlijk niet meer echt van onder de indruk. "Er wor den hier veel ganzen gehou den en dat schijnen goede hulpjes te zijn om de slan gen op afstand te houden. En, ach, die slangen horen gewoon bij de gevaren van dit land. Kinderen worden al heel jong gewezen op de gevaren, ze groeien er mee op. Wanneer we hier vertel len dat wij in Nederland ver beneden de zeespiegel leven wordt er altijd vol verbazing gereageerd, terwijl Indone siërs op een vulkaan wonen en dat wordt heel normaal gevonden. Het is dus maar net wat je gewend bent." Najaar. Tijd om uw gazon te bekalken. Dit gaat groei van mos tegen. Tevens hebben wij diverse soorten kunstmest en organische meststoffen. Cevaal, Jacob Catsweg 5, Grijpskerke (Buttinge). tel. 06551 I 1544 8 dinsdagochtenden (2,5 uur) terugkomsessie 28 oktober tot 16 december 6-10 personen Gapinge Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Tel. 06-22868392 edukans www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl ADVERTORIAL ADVERTORIAL Vervelende korstjes in de neus, een schrijnend en trek kerig gevoel, pijnlijke wondjes of soms zelfs een bloedneus? Grote kans dat uw neusslijm- vlies te droog is. Droge lucht door bijvoorbeeld airco of cv, een allergie, neusverkoudheid, hormonale veranderingen of medicijngebruik kan het neusslijmvlies uitdrogen en beschadigen. Onderzoek wijst uit dat 17% van de Neder landers last heeft van droog neusslijmvlies en korstjes. Ademen door een gezonde 'vochtige neus' is belangrijker dan u denkt. Een essentiële functie van het neusslijmvlies is het zuiveren van ingeadem de lucht. Hiervoor beschikt de neus over vochtig neusslijm vlies en trilhaartjes. Zij reinigen 10.000 liter ademlucht per dag en zorgen dat er zo min moge lijk stofdeeltjes, bacteriën en vi russen binnendringen. Natuurlijke oplossing bij droog neusslijmvlies A.Vogel Cinuforce neusspray bij droog neusslijmvlies en korstjes bevochtigt de neushol tes langdurig, verweekt korstjes en helpt bloedneuzen als gevolg van beschadigd neusslijmvlies voorkomen. Het is een fysiolo gische zoutoplossing met een plantaardige stof die langdurig een beschermend en vochtig laagje legt over het neusslijm vlies. De 100% natuurlijke in grediënten werken verzorgend en ondersteunen de genezing van het neusslijmvlies. Door de unieke sprayflacon zijn conser veringsmiddelen overbodig en is de neusspray na opening drie maanden houdbaar. Gaat u binnenkort vligen? Neem dan de A.Vogel Cinu force neusspray bij droog neusslijmvlies en korstjes mee. De luchtvochtigheid in een vliegtuig is soms namelijk la ger dan in de droogste Saha ra. De optimale luchtvochtig heid voor de neus is tussen de 50 en 60%, terwijl de lucht vochtigheid in een vliegtuig maar ongeveer 15% of zelfs lager is. unuforce' neusspray neusslijmvlies t Kotsites mt Verkrijgbaar bij drogist, apotheek, supermarkt en gezondheidswinkels. Meer weten? www.avogel.nl of bel de A.Vogel gezondheidslijn 0900-2 46 46 46. Medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Feit of fabel: een slaapmutsje voor het slapen gaan helpt om lekker te slapen. En een tekort aan slaap doordeweeks, kun je in het weekend weer inhalen door uit te slapen. Toch? Wat is eigenlijk waar als het over slapen gaat? Feit is in ieder geval dat een goede nachtrust een belang rijke basis is voor een goede gezondheid en een fit en ener giek gevoel overdag. Gedrag, voeding en omgeving kunnen een belangrijke rol spelen bij een goede nachtrust. Wat je het beste kunt doen (of laten) om lekker te slapen? Ontdek het tijdens de A.Vogel Maand van de slaap. De A.Vogel Maand van de slaap geeft wekelijks inspirerende infor matie en verrassende en praktische tips om lekker te slapen en fit weer op te staan. Slaaprituelen, voeding, ontspanning en slaapkamergehei men; alle belangrijke thema's als het om lekker slapen gaat komen tijdens deze maand aan de orde. Even als de feiten en fabels over slaap. Deelname is gratis. Meedoen? www.avogel.nl/maandvandeslaap Extra ondersteuning Voor extra ondersteuning voor een goede nachtrust is er ook A.Vogel Dormeasan Nachtrust. Het brengt lichaam en geest tot rust, helpt om lekker te slapen en fit en uitgerust op te staan*. 100% natuurlijk en geeft geen gewenning. A. Vogel Dormeasan Nachtrust is ver krijgbaar als tabletten (Extra Sterk) of als Hot Drink. A.Vogel Dormeasan Nachtrust is verkrijg baar bij drogist, apotheek, supermarkt en gezondheids winkels. Adviesprijs vanaf 7,99. Meer weten? www.avogel.nl of bel de A.Vogel gezondheidslijn 0900-2 46 46 46. Oormeasan •passiebloem, citroenmelisse, valeriaan

de Faam | 2014 | | pagina 7