Gasthuis vol herinneringen 'Willem by the Sea...' BLAUWGERUITE BLAUWGERUITE KORT NIEUWS Vredesweek in de stad VUSSINGEN - In het ka der van de Vredesweek worden in Vlissingen op zaterdag 27 september (Burendag) enkele activi teiten gehouden. Zo is er vanaf 10.00 bij Stichting Droom Het Vlot in de Bloemenlaan genoeg te doen. 's Middags is er een feest met muziek, hapjes, beautysalon, modeshows en speelkussens. Vanaf 19.30 uur begint de dis cussieavond. Ook bij Stichting Local Board aan de Ridder- spoorstraat 2 zijn er acti viteiten in het kader van Burendag. Om 13.00 uur begint de wandeling naar de speeltuin, waarna om 17.00 uur de afsluiting is met de locoburgemeester. Kerstkoor zoekt nieuwe leden OOST-SOUBURG - Het Wal- chers Kerstkoor is op zoek naar tenoren, bassen en alten die willen zingen in het projectkoor, dat op 7 oktober begint met de repetities. Iedere dinsdag avond van 19.30 tot 21.30 uur wordt er gerepeteerd onder leiding van dirigent Gerard Wortman in De Rank in de Kanaalstraat in Oost-Souburg. KORT NIEUWS AAuziekmiddag in De Herberg VUSSINGEN - Het muzi kale duo P&S (Piet en Suzanne) geeft zaterdag middag 27 september een optreden in De Herberg. Het repertoire bestaat uit akoestische popliedjes van de jaren zeventig tot nu. Aanvang 15.00 uur, Bellamypark 151. Bijeenkomst HCC Zeeland OOST-SOUBURG - Hobby Computer Club Zeeland houdt 26 September een bijeenkomst in het kader van de seniorenacade mie. Deze middag wordt een lezing gehouden over VLC Media Player. De bij eenkomst is in Dorpshuis "De Kwik staart", Nage- lenburgsingel 2 Oost-Sou burg. Zaal open 13.30 uur. Burendag op Bellamypark VLISSINGEN - Stichting ho reca evenementen com missie Vlissingen houdt op 28 september van 15.00 tot 18.00 uur een buren dag waarbij bewoners van het Bellamypark en omliggende straten wor den uitgenodigd voor een drankje op het plein met als doel elkaar beter te le ren kennen en zaken die spelen rond het gebruik van het Bellamypark te bespreken. lang; de b Mid( op t jaar ligel vens kerk meei mog< ideei er on bank werk In Vlissingen was hij aan wezig voor de onthulling van het standbeeld van Mi- chiel De Ruyter. Of zoals de Vlissingse Courant daags erna formuleerde: 'Gisteren was het de dag, bestemd tot de plegtige ontblooting van het Standbeeld, binnen onze muren opgerigt ter eere van den onsterfelijken Michiel Adriaanszoon De Ruyter'. Op alle openbare gebou wen wapperde de vlag en de route was versierd met bloemen en fraai versierde erepoorten. Om zeven uur 's ochtends luidden alle klok ken als aankondiging van de plechtigheid. De Sint Ja- cobskerk zat om negen uur al bomvol met gelukkigen die een toegangskaartje had den kunnen bemachtigen in afwachting van de vorst en zijn gevolg. De koning ver trok uit Middelburg, waar hij de nacht had doorgebracht en werd op Vlissings grond gebied verwelkomd met 51 kanonschoten, waarvan hem er bij zijn vertrek later die dag nog eens 50 ten deel vielen. Het gezelschap begaf zich naar de Sint Jacobskerk waar 'na een fraaije muzijk de Hoogleraar A. des Amori van der Hoeven, eene over- schoone feestrede uitsprak'. Vervolgens vertrok de stoet naar het De Ruyterplein, waar toentertijd het stand beeld stond voor de feeste lijke onthulling. De Koning nam ook nog een kijkje op een schip gelegen aan de Pottekaai (nu de Wilhel- minastraat) naar het volks spel van 'boegsprietloopen en palingbijten'. En vertrok daarna weer richting Mid delburg. Veldhuis riep me regelmatig bij zich in zijn werkkamer. Dan stak hij een sigaar op en bood mij er ook een aan, waarbij we in een blauwe rookwalm gesprekken voer den. Tegenwoordig is er een rookverbod en is het gemeen tearchief een veel professio neler organisatie. In 1991 werden wegens ruimtege brek in het stadhuis de ruim 1,3 kilometer archiefstuk ken verhuisd naar het histo rische pand in de Hellebar- dierstraat. Het pand werd in 1661 aangekocht door de toenmalige burgemeester die de twee aangrenzende woningen aaneensloot door een bergstenen ingangs poort. Het deed dienst als 'heerenloogement'. In 1823 werd het Gasthuis en later bejaardenhuis. Daarna werd het geruime tijd gebruikt als atelier en opslagruimte tot het begin negentiger ja ren werd verbouwd tot ge meentearchief. Was vroeger genealogisch onderzoek (stamboomonderzoek) aan leiding tot een bezoekje aan het archief, tegenwoordig is er veel meer te ontdekken en is de collectie aangevuld. Het oudste archiefstuk da teert uit 1505 en is een ver zegelde akte op perkament. Maar ook duizenden fo to's van oud-Vlissingen en sinds enkele jaren ook het archief van De Schelde uit de periode 1875-1970 wor den beheerd. Dat bevat zo'n 100.000 (glas)negatieven en meer dan 200.000 scheeps- bouwtekeningen. Regel matig worden er exposities gehouden. Ad Tramper is gemeentearchivaris. Het ar chief is geopend van maan dag tot en met donderdag van 9.00 tot 16.30 uur. O Info: Z. van Norden, tel. 0118-462792 of zvannorden@kpnplanet.nl Mijn eerste fulltimebaan was in het gemeentearchief van Vlissingen. Archivaris was de heer N. Veldhuis die leiding gaf aan twee mede werkers en zijn functie combi neerde als gemeente archivaris van Veere. Op c bou van wijk vori nog Mae jaar vrijv ham om j en f kwe vooi houi die i arm leve door 1 MIDC kwaï vori£ O www.de-faam.nl De Faam woensdag 24 september 2014 6 25 augustus 1841 was een feestelijke dag in Vlissingen. Koning Willem II bezocht de stad, met de prinsen Alexander en Hendrik. Het maakte deel uit van een vierdaags bezoek aan Zeeland, waarbij ook Middel burg, Goes en Zierikzee werd aangedaan. door Gerard van der Hoeven Het standbeeld van Michiel de Ruyter op zijn eerste locatie aan het De Ruyterplein, rond 1880. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen. door Gerard van der Hoeven Het Oude Gasthuis in de Hellebardierstraat. Verpleegden en verzorgers op de foto, circa 1920. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen

de Faam | 2014 | | pagina 6