O www.de-faam.nl De Faam woensdag 24 september 2014 43 De langste dag is alweer lang voorbij. Zonder verwarming redden we het al niet meer. Tijd om de gordijnen te sluiten; hou de gezelligheid én de warmte binnen! De allernieuwste woningen zijn vaak voorzien van glas met een uitzonderlijk hoge isolatiewaarde (HR-glas). Bij die woningen is met gordij nen niet zo heel veel winst te behalen waar het gaat om energiebesparing. Bij verre weg de meeste woningen in Nederland komt de isolatie- waarde van het glas echter niet in de buurt daarvan. In sommige woningen kan het sluiten van goede raam- bekleding wel een verschil maken van 275 m3 gas per jaar. Isolatiewaarde Vooral bij enkelglas ver betert de isolatiewaarde sterk door raambekleding op te hangen en te sluiten. De zogenaamde U-waar de daalt met gordijnen en rolgordijnen tot vlakbij het niveau van dubbel glas. Met binnenluiken of dub bele pliségordijnen met aluminium coating is het zelfs mogelijk dichtbij het isolatieniveau van HR-glas te komen. Ook voor wie HR- glas in de kozijnen heeft zitten, kan raambekleding een verbetering opleveren. Als er al HR++ glas is, levert raambekleding doorgaans niet veel extra isolatie op, behalve met dubbele plissé- gordijnen met aluminium coating: de combinatie van HR++ glas met deze gordij nen levert een isolatiewaar de op die in de richting kruipt van HR+++ glas met isolerende kozijnen. Wie gordijnen gaat aan schaffen kijkt in de eerste plaats naar hoe deze eruit zien. Je moet er tenslotte wel dagelijks tegenaan kij ken. Rekening houden met de isolerende wêrking van de gordijnen is echter wel zo verstandig. Iets duur dere gordijnen kunnen misschien wel snel terug verdiend zijn. Met name dubbele plisségordijnen met een speciale warmtereflec- terende aluminium coating isoleren goed. Bij plisségordijnen, ook wel plooigordijnen genoemd, is de stof zigzag geplooid. Door het zigzagprofiel dub bel uit te voeren, ontstaat in het gordijn een soort honingraatstructuur met horizontale luchtkamers. Die luchtkamers hebben een isolerende werking die nog verhoogd wordt door de aluminium coating. Behaaglijker Doordat gordijnstof war mer wordt dan glas, voelt het binnen met gesloten gordijnen behaaglijker aan. Ook is er minder tocht. Mo gelijk kan de verwarming daardoor een graadje lager staan. Dat kan op jaarbasis tot zo'n 6 procent op de ver- warmingskosten schelen. Vaak zit er een radiator onder het raam. Laat hier geen gordijnen overheen hangen. Dan komt de op stijgende warmte tussen gordijn en raam terecht. Raambekleding moet dus passend binnen het kozijn worden opgehangen, en op de vensterbank eindigen. Raambekleding moet ook goed aansluiten rond het raam. Bij een raam zonder ventilatierooster kunnen eventueel zijgeleiders aan gebracht worden voor bij voorbeeld rolgordijnen. Zo blijft de (koude) luchtlaag tussen raam en raambe kleding gescheiden van de warme lucht in de kamer. Let op dat het aanbrengen van isolerende raambekle ding niet betekent dat alles potdicht moet worden ge maakt. Ventileren is nood zakelijk voor de gezond heid. De ventilatieroosters in de ramen moeten dag en nacht open staan. Wie bij voorbeeld een rolgordijn op hangt, zorgt dat er bovenaan over de volle breedte een luchtspleet is van 5 mm. Zo kan de lucht toch worden ververst. Kleverskerkseweg 16 0118-615942 4338 PM Middelburg m www.zanddorp.nl Contura 35 T Onze meester-schoorsteenveger (Marsjel) is ge diplomeerd door de ASPB. Het is belangrijk dat uw schoorsteenkanaal mini maal lx per jaar door een erkend/vakkundig schoorsteenveger wordt geveegd. U kunt een afspraak maken via telefoonnr. 0118-615942 of via e-mail: info@zanddorp.nl Bij ons zit u niet vast aan een abonnement, wel ontvangt u een veegbewijs voor de verzekering. In onze showroom staan vele merken en model len tentoongesteld. Diverse kachels zijn ook bran dend te zien. Wij zijn leverancier van de merken: Contura, Nordpeis en Morso. De overige merken zijn Dovre, Dru, Jacobus, Wanders, Element 4 en Faber. Bij 't Zanddorp kunt u terecht voor een totaal pakket. Van het laten aanpassen van een bestaand kanaal of een nieuw rookgasafvoer kanaal tot het vegen van het kanaal.Tevens ver kopen wij ook haardhout. Contura 850 Wij komen vrijblijvend bij u langs voor het maken van een offerte. Hierbij bepalen wij in overleg wat de minimum te nemen maatregelen moeten zijn om van een bestaand kanaal weer een goede afvoer te maken. Het aanbrengen van een daar toe geschikte voering in het kanaal kan in de meeste gevallen uitkomst bieden. STOL j£sPAp IN V^QNKAMER van kachel tot uitmonding

de Faam | 2014 | | pagina 27