/MproTec Mindfulness Natuurlijke hulp bij top 3 signalen van stress-situaties Samenleven met een 3- Wat is ALS? 2 kg"T2,50 Gieser wildeman stoofperen Grote Perssinaasappels 20 st Broccoli 11/2 kg Actueel: y u.*rJÊh'ÏS$&&3&&s. 'ÉmÊÊÈBiïz§2SS5Së®&s GOES Tel. 0113 20 20 49 Praktijk voor Chinese Geneeskunde Visser Acupunctuur Kruidentherapie Elektro-acupunctuur (MORA) www.meditatiezeeland.nl »Top 3 signalen van stress-situaties: 1) Snel geïrriteerd 2) Vermoeidheid 3) Onrustig gevoel' 4332 VA Middelburg Tel. 01 I 8 - 474499 www.kapsalonikenjij.nl 'ALS is een vreselijke ziekte. De ziekte klemt zich aan je vast en Wat gebeurt er als de ziekte ALS zich als ongewenste gast in je huis meldt? Vorig jaar kreeg de vrouw van musicus Mar van der Veer uit Zierikzee het bericht te horen. Hij vertelt hoe op dat moment alles in hun leven veranderde. Omdat deze gast zich niet meer uit huis laat zetten. Maar niet alles is negatief. Take2 Relatiebemiddeling 'SCHRIJF VOORAL DAT DE ZIEKTE NIET HET LAATSTE WOORD HEEFT' "Zeeuwse nieuwe oogst1' -Spaanse mandarijnen (nieuwe oogstjj -Tamme kastanjes -Verse Walnoten -Zoete ermgaard appels www.groentehal-middelburg.ni groentehal@live.nl C1 www.de-faam.nl De Faam woensdag 24 september 2014 2 garagedeuren, voor alle zekerheid Wij behandelen: pijnklachten; menstruatieproblemen; rugklachten; psychische klachten; moeheid; allergieën; hooikoorts; maag- en darmproblemen; etc. Voor afspraken: Dinsdag, woensdag en donderdag van 9 -17 uur. Amstelstraat 49, Oost-Souburg, tel. 0118-490084 www.praktijkvisser.nl Vergoeding via diverse zorgverzekeraars mogelijk. 8 dinsdagochtenden (2,5 uur) terugkomsessle 28 oktober tot 16 december 6-10 personen Gapinge Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Tel. 06-22868392 ADVERTORIAL Bijna 70% van de Neder landers ervaart wel eens stress. Het is dan niet altijd vanzelfsprekend om emotioneel in balans te blijven. Sneller geïrriteerd, een kort lontje, prikkelbare gevoelens: allemaal herkenbare symptomen. Ook vermoeidheid en een onrustig gevoel behoren tot de top 3 signalen van stress-situaties. De natuur kan hierbij ondersteu ning bieden. A.Vogel Passiflora Rustgevend Emotionele Balans geeft rust en ontspanning1, helpt evenwichtig te blijven in stress-situaties4 én bevat magnesium voor extra energie bij vermoeidheid. Onder andere een overvolle agenda, drukte op het werk en zorgen om gezondheid of de financiële situatie kunnen zor gen voor periodes van stress of spanning. Dan kan het soms lastig zijn de nodige rust te vin den en emotioneel in balans te blijven. Ook kan het leiden tot vermoeidheid. Natuurlijk is het niet mogelijk om alle oorzaken van stress of spanning weg te nemen. Maar het is wel mogelijk om ervoor te zorgen er rustiger mee om gaan. Natuurlijke ondersteuning De nieuwe A.Vogel Passiflora Rustgevend Emotionele Balans is 100% natuurlijk en bevat een krachtige combinatie van kruiden en mineralen. Het on dersteunt bij innerlijke onrust en stemmingswisselingen23 en helpt evenwichtig te blijven in stress-situaties4. Het bevat te vens een hoogwaardige en goed opneembare vorm van magne-* sium, wat gunstig is voor een goede geestelijke balans en extra energie bij vermoeidheid. Het is geschikt voor overdag, houdt lichaam en geest fris en alert2 en geeft geen gewenning. Zo kunt u ook in periodes van stress en spanning goed blij ven functioneren. A.Vogel Passiflora Rustgevend Emotionele Balans is verkrijg baar bij drogist (o.a. Kruidvat, Etos, DA, DIO), apotheek en de meeste gezondheidswin kels in een verpakking van 30 stuks. Adviesprijs 11,99. Passiflora Rustgevend Emotionele Balans P Rustig en evenwichtig y In stresssituaties 'passiebloem, Citroenmelisse, Valeriaan, 4zink s o) O CO Oranjelaan 15 (Naast grandcafe Willem) Happy single maar liever happy samen? Relatiebemiddeling voor singles vanaf 30 jaar tot- Persoonlijk, veilig en betaalbaar1 Bel of mail nu voor een gratis/vrijblijvend kennismakingsgesprek. www.take2.nl info@take2.nl door Mar van der Veer zierikzee - ALS is een vrese lijke ziekte. Zodra die ziek te zich aandient verandert het perspectief. Je wilt ge woon verder leven - doen alsof hij nog ver weg is. Dat lukt maar even. De ziekte klemt zich aan je vast en je kunt hem niet meer van je afschudden. Medicijnen zijn er niet. Maar pijn heb je ook niet. Dat maakt dat deze ziekte een andere weg met je gaat dan elke andere ziekte. Tegen kanker kun je kansen hebben. Met alle ellende daarbij. Die op en neer gaande hoop: mis schien...? Dat heb je bij ALS niet. Doktoren gene zen nu eenmaal niet. Elk bezoek aan een dokter en therapeut is een poging om de gretige ziekte een beetje minder macht te geven. Genezing schrap je uit het woordenboek. Een overga ve die vreemd genoeg ook een andere dimensie aan je leven geeft. Dat is ruimte voor verwondering over wat je nog wel hebt. Een herhalingsoefening na elk afgestaan gebied. ALS is een ziekte van de zenuwcellen die de spieren aansturen. Deze aandoening leidt tot het onvoldoende functioneren van de spieren. O De exacte oorzaak van ALS is nog niet bekend. Evenmin bestaan er medicijnen die de ziekte kunnen genezen. Geleidelijk aan worden steeds meer spieren aangedaan, behalve de hartspier. Het uitvallen van ademhalingsspieren is meestal de oorzaak van het overlijden. De gemiddelde levensverwachting van een ALS-patiënt is slechts 3-5 jaar. Anderhalf jaar geleden werd het vermoeden van mijn vrouw bevestigd: ALS. En wel de snelle, de bulbaire vorm. Met een aan val die hoog inzet: ergens bij je tong, om zo een snel lere route naar de longen te kunnen nemen dan een aanval die vanuit de benen begint. De vader van mijn vrouw leefde nog twee jaar. 'Als jullie een wereldreis willen maken moeten jul lie het nü doen' adviseerde de dokter. We gaan die reis niet maken. Want hoe leef je verder als die reis voorbij is? Daarom bleven we doen we altijd deden. Wat we altijd al fijn vonden. Maar dan met andere ogen. Ziekte van afscheid nemen ALS is een ziekte van af scheid nemen. Zodra je het doodvonnis hoort zoek je de' lichtpuntjes. 'Maar mijn geest wordt niet aangetast. Ik zal altijd kunnen blijven lezen' en verder is het voort durend buigen voor een overmacht. Dat gaat schoks gewijs. Steeds opnieuw ontdekken we dat spieren het voor gezien houden. De kleinkinderen gingen het aan oma's veranderende stem merken. 'Maar ik kan nog wel met jullie touwtje springen'. Op dit moment is de verstaanbaarheid geheel Mar van der Veer en de tablet op de meer kan praten. verdwenen. Met vreemde gevolgen. Als jij je niet verstaanbaar kunt maken zeggen andere mensen ook maar niets meer tegen je. Je voelt hun ongemak. Ook als ik alleen maar kan antwoorden op de vraag 'Hoe gaat het?' dat het altijd minder wordt. Hoe reageer je dan? Het wonder van de iPad Maar er is ook het wonder. Het wonder van de iPad. Een app-je van twee euro. 'Ik heb een veel mooiere stem gekregen', zegt een stem uit het tablet. De dok toren kijken verbaasd van hun computer op. Endank- zij de mogelijkheden van berichtjes sturen blijft de communicatie met de kin deren op intens peil. 'Had mijn vader dat maar gehad.' Zonder zich te kunnen ui ten kwam hij in een wereld van afzondering te leven. Het samen eten Met het spreken verliet ons Spanjaardstraat 18 0118 - 612229 Langeviele 14 0118 - 767279 aanbiedingen geldig van wo. 24-09 t/m dl 30-09

de Faam | 2014 | | pagina 2