Ellen ging terug naar de basis ALLE SHOWROOMkasten l II Ma i4tl l WERELDZEEUW 1 Ti 3 Elke maand HIGH TEA Sr HfGH CHOCOLATE-FARADE» "GLAMOUR HfGH TEA" VOOR DE HELFT f r w i 1 VLISSINGEN - Ze luisterde naar dit gevoel en vertrok in 2008 naar West-Afrika. Ze ging aan de slag bij Mercy Ships, een internationale or ganisatie die met hospitaal schepen hulp geeft in West- Afrika. In eerste instantie ging ze voor een jaar aan de slag, maar dat ene jaar werden er twee. "Toen het schip in Lomé lag, de hoofd stad van Togo, kreeg ik een serieuze relatie met Adjete en begonnen we plannen te maken om in Togo of Ghana te gaan wonen en daar iets te starten voor analfabete vrouwen", blikt Ellen terug. Kort nadat ze een kleinscha lig project waren gestart met alfabetisering en kleine leningen aan vrouwen ont moette Ellen een echtpaar dat in Togo een basis van YWAM van de wilde grond te krijgen. In Nederland is deze organisatie bekend on der de naam Jeugd Met Een Opdracht. "We sloten ons aan bij dit echtpaar en gin- EEN GROENE GIFSLANG WORDT DOODGESLAGEN EN IN EEN HOEK GEGOOID gen op een internationale campus wonen en werken. Datzelfde jaar zijn we ge trouwd in Togo en later dat jaar kerkelijk in Nederland. Ondertussen wonen we nu dus al tweeëneenhalf jaar op deze basis in Togo en hebben we een dochtertje Gabrielle. Soms mis ik Zee land. Vooral in de zomer maanden weet ik hoe gezel lig het is op het eiland, met de lange avonden en zoveel toeristen, lekker weer, het. strand, gezelligheid. Aan de andere kant geloof ik niet dat het makkelijk zal zijn als we weer in Nederland zouden gaan wonen. Het leven in Togo is basic, en .we zijn tevreden met wei nig." De manier van wonen is niet te vergelijken met de gemiddelde huisvesting in het Zeeuwse. Ellen woont met haar man en dochter tje in een leefgemeenschap en hun woonruimte is naar Nederlandse maatstaven onvoorstelbaar klein. "We wonen nu bijna twee jaar in een kamer van 4x4 meter waar we wonen en slapen. Vooral na de geboorte van onze dochter moest ik er aan wennen. Waar doe ik onze dochter in bad of verschoon ik haar luier? We hebben één bureau, waar op een gegeven moment op werd gewerkt, gegeten, luiers wer den verschoond en Gabrielle in bad werd gedaan! Koken doe ik op het balkon op een gasstel. Anderen in het ge bouw koken op een houts koolvuurtje, maar gelukkig hoef ik alleen de gasknop om te draaien. Heerlijk om in de open lucht te kokke rellen, met uitzicht over de bush met allerlei vogeltjes en hagedissen." Hoewel er ook dieren leven waar de gemiddelde Zeeuw op zijn minst een beetje huiverig In bet kader van 200 jaar Zeeland is De Faam op zoek naar Zeeuwen in het buitenland. Wekelijks plaatsen we een artikel over Zeeuwen die zijn geëmigreerd. Kent u iemand die het Zeeuwse heeft verruild voor het buiten land? Mail dan naarredactie.faam@wegenermedia.nl voor is, zoals gigantische spinnen en af en toe een slang in de tuin. Heel Ne derland stond afgelopen week op z'n kop door een ontsnapte gifslang m het Barbantse Made, maar in de tuin van Ellen worden de slangen simpelweg doodge slagen. "Als het een python is, dan is er grote vreugde, want dan hebben ze weer een extra stuk vlees. Is het een groene gifslang, dan kun je er weinig anders mee doen dan doodslaan en in een hoek gooien", vertelt Ellen. Maar dit soort voor vallen neemt ze voor lief, want ze ziet haar leven in Togo als een uitdaging en een verrijking. "Ik kom er in deze jaren wel achter hoe verwend we in het Westen zijn en denken dat allerlei dingen absoluut nodig zijn om gelukkig te kunnen zijn. Gelukkig zijn komt uit ons hart, niet uit ons materiële bezit. Soms moet je blijk baar eerst terug naar de ba sis voordat dat gerealiseerd wordt. Bovendien geeft het veel voldoening om te zien hoe ons werk mensen ver der helpt in het groeien naar zelfstandigheid en ontwik keling. En er is zoveel te leren van de mensen hier. De cultuur is hier veel meer relatie-gericht, minder pres tatie- en productiegericht. Dat heeft zo zijn voor- en nadelen. Stress is er een stuk minder, maar wat ik in Nederland in een dag doe, duurt hier soms een week. Maar ook daar wen je aan." Dagelijks zonder reservering Cncai Vanille Ga mee op reis naar Londen of Parijs 3-Daagse reis Parijs 3-Daagse reis Londen Dagtochten in kerstsfeerDagtocht Parijs www.amz.nl 0113-351551 do 20 november (incl. entree) €43,- Keulen za 29 nov €37,- Londen za 29 nov €65,-- Oberhausen do 4 dec €35,-- Düsseldorf do 11 dec €35,-- Leuven vr 12 dec €29,- Brugge di 16 dec €25,-- Brussel vr 19 dec €29,-- Maastricht za 20 dec €34,- 1 O www.de-faam.nl De Faam woensdag 17 september 2014 7 WBff£ tesrsew Ellen de Pagter groeide op in Oostkapelle en na de Pabo vond ze een baan als leerkracht op een basisschool in Oosterland. Zo op het oog had ze haar leven keurig op de rails, bovendien had ze het ook best naar haar zin, maar toch knaagde er een zekere onrust, een gevoel dat ze niet op de juiste plek zat. door Rachel van Westen f - Ellen de Pagter woont ondertussen tweeëneenhalf jaar op een basis in Togo en samen met Adjete kreeg ze een dochtertje: Gabrielle. Foto: Privécollectie Zeeuwen in het buitenland Vanaf 1 oktober de lekkerste taarten, chocoladespecialiteiten (fontein en fondue) en zoete lekkernijen (al vanaf 7,50) (1ste: op 7 november op reservering) Bellpmypark 16-18 /lissingen 0118-411554 www.parkfront.nl 12-14december v.a. 159,-- 12-14 december v.a. €195,-- La tour Eiffel.. Les Grand Magasins.. Paris est Magnitique! Christmas in London is marvellous! Margriet Winter Fair za 20 december Moeder, ik wil bij de revue! do 23 oktober 70,- Soldaat van Oranje vr 19 dec, za 7 feb 109,-- Billy Elliot za 8 november 109,— Kerstconcert Doelen Rotterdam za 13 december (kaarten zaal) 54,— U reist met een comfortabele AMZ touringcar, altijd met koffie, thee en een versnapering aan boord. Meer informatie en (prijs)voorwaarden vindt u op onze site. VAN DE prijs laatste week! L. 1, Showroomkasten, dressoirs, boekenkasten, sidetable's: De Jonge Hoek van Dijke. Schouwersweg 7 Heinkenszand0113 561148.

de Faam | 2014 | | pagina 7