r Open Monumentendag 13 september Parkeerverbod Hof van Tange 16 september f Werkzaamheden Veldmaarschalk Montgomerylaan Politie waarschuwt voor babbeltrucs Elke stap telt: combineer sport en gezelligheid f GEMEENTE MIDDELBURG In verband met een evenement is parkeren op Hof van Tange dinsdag 16 september niet toegestaan tussen 07.00 uur en 23.00 uur. Er is in deze periode een wegsleepregeling van toepassing. In de week van 15 september start de aanleg van een schoonwater- riool en de herinrichting van de Veldmaarschalk Montgomerylaan. De werkzaamheden duren naar verwachting tot begin december. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer P. Maas van de afdeling Ingenieursbureau, tel. (0118) 67 52 11. Hij zal de werkzaamheden na mens de gemeente begeleiden. Beroving door een 'babbeltruc' komt steeds vaker voor: onbeken den bellen bij u aan en gebruiken een mooie smoes om binnen te komen. Of ze spreken u op straat aan, of in de supermarkt. Vervolgens stelen zij uw geld en andere waardevolle bezittingen. In sommige gevallen gebeurt dit in combinatie met bedreiging en/of geweld. Het gebeurt voornamelijk aan de deur en bij pinau tomaten. Denk niet dat het u niet overkomt, want de dieven zijn zeer behendig met hun smoezen. Bel de politie Vertrouwt u het niet en is de persoon nog aanwezig of in de buurt? Bel dan 112. Is de persoon verdwenen, bel dan 0900-8844. Allerlei smoezen De daders gebruiken allerlei soorten smoezen om aan uw geld of bezit tingen te komen. Ze kunnen er heel betrouwbaar of aardig uitzien. Van deftige mannen in pakken tot moeders met schattige kindertjes. Ze zeggen bijvoorbeeld dat ze van de bank zijn, van de thuiszorg, dat ze de meterstand komen opnemen of ze vragen u of hun kind bij u naar het toilet mag. Trap er niet in. Preventietips Uitgebreide informatie en preventietips vindt u op www.politie.nl. Een stappenteller, persoonlijke opbouwplannen, verbeteren van de con ditie, samen wandelen en gezelligheid. Het zijn enkele ingrediënten van het succesvolle wandeltrainingsprogramma 'Elke stap telfOp 16 sep tember is er een informatiebijeenkomst in verpleeghuis St. Willibrord. In tien weken tijd je conditie zo verbeteren datje een paar kilometer kan wande len. Of als ervaren wandelaar toewerken naar het wandelen van 20 kilometer. Dat is in het kort het doel van 'Elke stap telf. Elke deelnemer werkt op zijn of haar eigen niveau aan de conditie. Voor de eerste wandelbijeenkomst wordt er een wandeltest afgenomen. Aan de hand van de testresultaten wordt per deelnemer het instapniveau bepaald en krijgt iedereen een stappenteller en een individueel opbouwprogramma. Tijdens een aantal bijeenkomsten wordt er ook voorlichting gegeven over ge zondheid gerelateerde onderwerpen, bijvoorbeeld over een actieve leefstijl, ge zonde voeding, juiste wandeluitrusting, regulier sportaanbod of natuurbeleving. Informatiebijeenkomst Op 16 september is er een informatiebijeenkomst over het project. Daar kun je je aanmelden voor deelname aan 'Elke stap telf. Het startmoment vindt plaats in verpleeghuis St. Willibrord, Bachtensteene 14 om 09.30 uur. Geïnteresseerde senioren kunnen zich aanmelden bij Inge de Haan - Reijns via i.dehaan@wvozorg.nl, telefoon (0118) 44'84 72. Zowel niet-actieve, minder actieve als sportieve 55-plussers kunnen deelnemen. Middelburgse sportverenigingen Midden november is er een informatiebijeenkomst voor Middelburgse sport verenigingen en -organisaties over Elke Stap Telt. Zij ontvangen een uitno diging van de gemeente. Het is de bedoeling dat sportverenigingen in het voorjaar van 2015 met het wandelprogramma aan de slag gaan. Op zaterdag 13 september is het Open Monumentendag. Natuurlijk doet Middelburg ook mee. De deuren van ruim dertig monumenten zijn tussen 10.00 en 17.00 uur open voor publiek, ledereen kan op deze dag een kijkje nemen in de opengestelde monumenten. Daarnaast kunt u meelopen met verschillende rondleidingen. Het thema van Open Monumen tendag 2014 is 'Op reis'. Reizen is van alle tijden en dit thema past prima bij een internationaal georiënteerde stad als Middelburg. Vanuit de Zeeuwse hoofdstad werden immers reizen naar alle windstreken ondernomen. Al in de Middeleeuwen was Middelburg een belangrijke handelsstad, die fungeerde als voorhaven en door voerhaven voor Vlaamse steden als Brugge, Gent en Antwerpen en die deel uitmaakte van de inter nationale handelsstromen van de Schelde economie. Dit jaar hebben zich weer nieuwe deelnemers aangemeld om tijdens Open Monumentendag hun pand aan het publiek te tonen. Statencomplex (Abdij) Op deze dag zijn vanaf 10.00 tot 16.00 uur de kloostergangen geopend en zijn er rondleidingen (kloostergangen, crypten, hoof- gebouw en statencomplex), die starten vanuit het statencomplex (ingang Abdijplein). Ook wordt er elk half uur een historische film vertoont over de geschiede nis van de Abdij in de filmzaal (ingang kloostergangen). Gemaal Boreel Tot 1929 stonden in de winter maanden grote delen van 'het platte van Walcheren' onder water. De bouw van het gemaal Boreel aan de Nieuwe Vlissingse- weg maakte daar een einde aan. Dit in kubistisch-expressionisti- sche stijl opgetrokken gebouw van de Polder Walcheren (tegen woordig Waterschap Zeeuwse Eilanden) slaat het overtollig polderwater uit op het Kanaal door Walcheren. Boreel is het ontwerp van zijn naamgever, jhr. J.L. Boreel. Het gemaal Boreel is te voet of met de fiets bereikbaar via het - jaagpad. Lange Noordstraat 37 Een Rijksmonument nieuw leven inblazen is van alle tijden. Sinds jaar en dag wordt er verbouwd, vertimmerd en opnieuw gede coreerd in monumentale huizen. In het voormalige woonhuis van Jacob Roggeveen (ontdekker van Paaseiland en bewoner van het pand eind 17e - begin 18e eeuw) zijn de oude binnenmuren weer vrijgemaakt. Dit veroorzaakte de nodige verrassingen uit vervlo gen tijden, met als hoogtepunt een volledig intact stuk velouté- papierbehang uit 1800. Laatje verwonderen door het verhaal van het pand en aanschouw de diverse vondsten tijdens één van de drie bezichtigingen aan de verbouwing op locatie. Het is noodzakelijk je aan te-melden voor een bezichti ging via een email aan bladgroen@ bldgrn.nl onder vermelding van je naam en het voorkeurstijdstip (11 uur, 12 uur of 13 uur). Er is steeds plaats voor maximaal 15 perso nen per tijdstip, op volgorde van aanmelding. Singelstraat 7 Dit monumentale woonhuis heeft een gepleisterde rechte gevel, kroonlijst met datering 1789 en eenvoudige consoles. De voordeuromlijsting is in eenvoudige Lodewijk XVI trant. Het pand kent een grote rijkdom aan monumentale details en was sinds de bouw nauwelijks meer gemoderniseerd. Het huis heette indertijd "De Carper". De vorige eigenaar - George ter Horst - heeft het pand King George I genoemd. Sinds 2004 stond het pand leeg. Het pand wordt gerestaureerd door Monumen- tenbeheer Middelburg. Stichting Magirus Voor het stadhuis staat de auto spuit Magirus (bouwjaar 1929) opgesteld. In 1931 kreeg Mid delburg een vrijwillige brandweer en schaftte men deze brand weerauto aan. De Magirus werd ingezet tijdens de grote brand op 17 mei 1940, veroorzaakt door Duitse beschietingen. Veel later verkocht de brandweer deze historische auto. Maar hij keerde dankzij enkele enthousi aste liefhebbers weer terug en is tegenwoordig eigendom van de Stichting Magirus 1931. Oldtimerdag Middelburg, Markt Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen zowel liefhebbers als eigenaren van zo'n 100 klas sieke automobielen op de Markt genieten van wat er in het verleden aan moois is gemaakt en door trotse eigenaren op de weg wordt gehouden. Johan en Jan-Willem Antheunisse De broers Johan en Jan-Willem Antheunisse uit Middelburg gaan speciaal voor deze Open Monumentendag de planken op. Uitgedost in sjofele jaren vijftig kleding vertellen ze verhalen over Middelburg tijdens hun jeugd in de naoorlogse weder opbouw: een tijd met gebrek aan van alles, met een sterk ver zuilde maatschappij en keihard werkende mensen die proberen na de verschrikkingen van de recente oorlog er weer bo venop te komen. Verwacht geen ernstige lezingachtige presen tatie maar bereid u voor op een luchtige terugblik op het leven van alledag dat zich afspeelde langs de Middelburgse wateren tussen 1950 en 1960. Verhalen over kaaiwerkers, kroegba zen, de vele middenstanders, opvallende figuren, Indische Nederlanders in de opvang, de fabriekjes en ondernemingen en al die mensen die wekelijks aan de deur kwamen, ondersteund door projecties van foto's die afkomstig zijn uit familiealbums van Middelburgers. U kunt hun verhaal aanhoren om 11.00 uur in de sociëteit 'De Vergenoe ging' in de Gortstraat 30 en om 15.00 uur in eetcafé 'de Zwarte Ruiter op 't Witte Paart' aan de Dam 33. Pendelen tussen Veere en Vlissingen Een oude schoolbus pendelt tijdens Open Monumentendag de gehele dag heen en weer tussen Middelburg, Veere en Vlissingen. De bushalte is op het Damplein bij standbeeld van koningin Emma. Voor de vertrektijden verwijzen wij u naar de brochure. Brochure Speciaal voor deze Open Mo numentendag hebben de drie Walcherse gemeenten een brochure uitgebracht. Hierin staan de opengestelde monumenten op Walcheren kort beschreven en staan de voor die dag georgani seerde evenementen vermeld. De brochure te lezen op www.middel- burg.nl en is gratis af te halen bij de Tourist Shop aan de Markt en bij de VW kantoren in Vlissingen en Veere. Foto: Aart van Belzen Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_Middelburg Facebook. gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur

de Faam | 2014 | | pagina 9