Met boekje over bombardement vallen zaken op hun plek m LOKAAL NIEUWS Recordaantal bezoekers op Nazomer Festival September piekmaand bij echtscheidingen Walchers dier in het vizier BIGGEKERKE - Anneke Jakob- sen, lid van de Dorpsraad op Biggekerke en mede-au teur van het boekje, vertelt: "Dit bombardement was een ramp. Op een klein dorpje als Biggekerke met slechts een paar honderd inwoners, vielen 46 slachtoffers en een groot aantal gewonden. Ie dereen op het dorp had bin nen het gezin of de familie wel één of meerdere dier baren verloren. Maar tijd om te rouwen was er niet of nauwelijks. Het was té erg om het erover te hebben. En vergeet niet: het was een heel andere tijd. Het dorp was compleet verwoest en moest opgebouwd worden. Er heerste een mentaliteit van 'mouwen opstropen en doorgaan'. Slachtofferhulp bestond nog niet." Dat het boekje met inter views met mensen die het drama hebben meegemaakt veel losmaakt, blijkt uit de eerste reacties. Dertig ver halen zijn opgetekend van Boekenmarkt in Domburg (toenmalige en huidige) bewoners van Biggekerke waarin zij vertellen over het bombardement van 17 sep tember 1944 en de periode daarna. Inwoners van Big- "gekerke hebben al een eerste versie kunnen lezen. "Zelfs mensen die elkaar al hun hele leven kennen, lezen in dit boek ervaringen van elkaar waar ze nooit onder ling over gesproken hebben. Het blijkt dat de hele peri ode diep is weggestopt maar zeker invloed heeft gehad op het leven van mensen die het als kind zelf hebben meegemaakt of waarvan de ouders en oudere broertjes en zusjes het hebben mee gemaakt. Bepaalde zaken vallen zoveel jaar na dato op hun plelf:. Mijn vader bij voorbeeld heeft na het bom bardement geholpen met het BOEKJE IS WAARDEVOL DOCUMENT OVER ZWARTE DAG IN DE GESCHIEDENIS opgraven van overlevenden maar ook van omgekomen slachtoffers. Hij was een emotionele man en heeft nooit echt over deze gruwe lijke tijd kunnen praten." Het boek verschijnt onder de titel 'Bommen, water en chocola'. Na de verwoes ting werden inwoners op gevangen en kregen zij vaak chocolade. Sommigen vertrouwden het niet en durfden het amper te eten. In het boek staan, naast de veelal aangrijpende verha len ook foto's. Oude foto's laten voorwerpen zien die te maken hebben met het leven van toen. Anneke licht toe: "Een bijzondere afbeelding is die van een brief van het Rode Kruis. Een meisje had zowel haar beide ouders als haar enige zusje verloren. Ze werd opgevangen door een ander gezin. Haar ver dere familie die in Zeeuws- Vlaanderen woonde, hoorde pas twee maanden later, via een brief het Rode Kruis, dat een groot deel van het gezin was omgekomen. Het meisje is nu een heel krachtige, vrouw die haar verhaal aan ons verteld heeft." De herdenking op 17 sep tember begint om 10.00 uur met een wandeling van ba sisschool De Schute naar de begraafplaats. Om 11.15 uur volgt een herdenkingsdienst in de kerk. Vanaf 12.30 uur is er een fototentoonstelling in het Dorpshuis waar het boekje, dat 10 euro kost, te koop is. DOMBURG - De diaconie van de Protestantse Kerk Dom burg houdt tijdens Open Monumentendag op zater dag 13 september haar jaar lijkse boekenmarkt in 'De Poort' aan de Markt 8 van 10.00 - 17.00 uur. De op brengst van de boekenmarkt wordt gedeeld en is bestemd voor de kerk en voor de Broeders van Taizé die be langeloos opkomen voor de allerarmsten en gehandi capten in Bangladesh. Wandeling in Toorenvliedt MIDDELBURG - Op zaterdag 13 september neemt een IVN- gids wandelaars mee op een wandeling door het herin gerichte park van de bui tenplaats Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg in Mid delburg. Vertrek is om 13.30 uur vanaf de nieuwe ingang van het park aan de Koude kerkseweg en duurt 1,5 tot 2 uur. Deelnemen voor vol wassenen 3 euro, kinderen tot 12 jaar 1,50 euro. Leden IVN Walcheren gratis. MIDDELBURG - De veer tiende editie van Zeeland Nazomerfestival heeft een recordaantal bezoekers ge trokken: 37.500, tegenover 29.682 vorig jaar. Van de 37.500 bezoekers bezochten er 6150 de loca tievoorstellingen: de kern van het festival. Vorig jaar waren dat er 5950. De be taalde concerten trokken 9500 liefhebbers (tegen 5638 in 2013). De overige voor stellingen rondom het fes- tivalhart werden door 1850 bezoekers gevonden (vorig jaar iets meer: 2094). Uit de publieksenquête blijkt dat van de locatie voorstellingen De schrijver, zijn vrouw, haar minnares het hoogst scoorde (4.19 uit 5). Bij de concerten staat Blaudzun aan kop met 4.69 uit 5, gevolgd door The Kik (4.58) en JP The Seeger Session Band (4.56). Van de kleinere voorstelling stak Droogland iedereen naar de kroon met een score van 4,84. Rommel- en boekenmarkt OOST-SOUBURG - Tijdens de Karolingenmarkt op zater dag 13 september wordt er van 8:45 tot 16:00 de jaar lijkse rommel- en boeken markt gehouden. Dit jaar is die voor en rondom de kerk aan het Oranjeplein. Ama teurkunstenaars expose ren in de Kerkzaak Voor de kinderen zijn er activiteiten voor de kerk en in het ge bouw achter de kerk. Herfsttocht Willen is Kunnen VLISSINGEN - Wandelsport- vereniging Willen is Kun nen houdt op zondag 14 september een herfsttocht. Deelnemers kunnen in schrijven voor 5,10,15 of 30 km. De start is in clubhuis 'Ons Plekje', Falckestraat 4 in Vlissingen. Wandelaars die 30 km lopen, starten tus sen 9 en 10.00 uur. Voor de overige afstanden is de start- 4ijd tussen 10.00 en 13.00 uur. Startbureau geopend van 8.00 tot 17.00 uur. Workshop digitale bibliotheek VLISSINGEN - Bibliotheek Vlissingen houdt donderdag 11 september om 10.30 uur de workshop 'Maak kennis met de digitale bibliotheek'. Deelnemers ontdekken hoe ze online boeken reserve ren, verlengen of gratis laten bezorgen bij een afhaalpunt. Ook wordt uitgelegd hoe luisterhoeken en e-books te downloaden. Kerk Aagtekerke opengesteld AAGTEKERKE - In het kader van Open Monumentendag op zaterdag 13 september is de kerk van de Gerefor meerde Gemeente in Aagte kerke van 11.00 tot 16.00 uur geopend voor publiek. De toegang is gratis. VLISSINGEN - De dag van de echtscheiding valt dit jaar op 12 september. In deze maand doet zich van ouds her een piek voor in het aantal aanvragen van echt scheiding. Veel stellen hebben vlak na of tijdens de vakantie de knoop doorgehakt. Maar dan... Wie gaat er helpen en wat zijn reële kosten? Er komt heel wat kijken bij een echtscheiding: de ver deling van de eigen woning, alimentatie, kosten van her inrichting en een omgangs regeling voor de kinderen. Op internet wordt al hulp geboden voor all-in tarie ven van zo'n 300 euro. "De kwaliteit van de dienstver lening die je voor dit geld kunt verwachten laat zich raden. Alleen als de over heid maximaal bijspringt, is een eigen bijdrage van 340 per partner reëel. Daar komt dan nog griffierecht bij voor de rechtbank, zodat een echtscheiding per de finitie minimaal 750 euro kost", rekent mr. Philip van Kampen, advocaat en gecer tificeerd scheidingsmedi ator, uit. "Zo'n aanbieding betekent bovendien dat je zélf een ouderschapsplan en echtscheidingconvenant moet opstellen en dat jullie daarmee naar een advocaat gaan die een echtscheidings- verzoek bij de rechtbank in dient. Werkelijk gedegen en betrouwbaar advies van een deskundige kun je voor dat bedrag normaal gesproken niet verwachten", waar schuwt hij. Hij raadt dan ook aan om wat meer aandacht te be steden aan een dergelijke ingrijpende beslissing, want voordat je het weet zit je midden in een vechtschei- ding. Het is goed om te weten dat er in (echt)scheiding gespe cialiseerde advocaten zijn, aangesloten bij een vereni ging van familierechtadvo caten en scheidingsmedia tors. w www.de-faam.nl De Faam woensdag io september 201417 Dit jaar is het zeventig jaar geleden dat (door een vergissing) Biggekerke werd gebombardeerd door de geallieerden. Een bijzonder moment om stil te staan bij deze verschrikkelijke gebeurtenis. In een boekje dat volgende week verschijnt, vertellen dertig mensen hoe ze dit bombardement en de jaren daarna hebben beleefd. door Marina Meijers De Dorpsstraat in Biggekerke, anno 1905. Het boekje is te bestellen via nvandenberg@zeelandnet.nl en 06-29565281. Archieffoto uit het boekje Bommen, water en chocola. O info(cDwikvlissingen. nl, telefoon: 0118-636018 of 0118-416242 of www. wikvlissingen.nl O Deelname voor bibliotheekleden gratis. Aanmelden via activiteitfS) spui.nl O Kijk voor meer informatie op www.verèhrgingfas.nl VLISSINGEN - Swieber is als vondeling bij het asiel binnen gekomen en is op zoek naar een gezellig huishouden. Hij is een rustige kater van vijfjaar, is heel relaxed, loopt vrolijk rond en bekijkt alles op zijn gemak. Geïnteresseerden kunnen cóntacf opnemen met Dierenasiel Warcherëri, te1.dïi8-6i3579.

de Faam | 2014 | | pagina 17