'ZIUF niet alleen Walchers' Legendarische jazzband Zeelandsuite is terug Bergen zand nodig voor behoud Zeeuwse wadden De Faanf 2 en 3 Uw adviseur in verzekeringen LEEGSTAND OP HET PLATTELAND Nazomerfestival: weer meer bezoekers Het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) is niet meer weg te denken uit onze provincie. Vorige week ging de veertiende editie van start, die duurt tot en met zaterdag 6 september. Directeur van het festival Henk Schoute is een gelukkig man. MIDDELBURG - Afgelopen weekend kon hij De Faam melden dat het festival al door drie a vierduizend meer mensen is bezocht dan de editie van vorig jaar. Wat maakt het festival zo uniek? Schoute: "Het unieke ka rakter is de variëteit die wij 'WIJ WILLEN DE MENSEN OOK WAT BIJBRENGEN' hebben in het programma. Dat is- voor elk wat wils. Zondagmiddag was dat het nazomerzingen voor saamhorigheid tussen een breed publiek en de traditi onele nazomerpicknick als een ontmoetingsplek. We hebben concerten op het Abdijplein, maar ook loca tievoorstellingen die best zwaar zijn, maar van een hoge kwaliteit. In de stad vinden dansvoorstellingen plaats. Wij kiezen dus niet puur voor amusement, maar ook voor kwaliteit en willen de mensen wat bijbrengen." Vorige week was het optre den van Blof op het open luchtpodium van het fes- tivalhart het Abdijplein al WERELDZEEUW IN CANADA een daverend succes met ruim 3500 bezoekers. Maar er staan de komende da gen nog meer grote namen op het programma, zoals Blaudzun, The Kik, Dotan, Michael Prins en Kensing- ton. Henk Schoute zegt trots te zijn om die grote namen te kunnen brengen, maar is vooral trots op het feit dat de theaterproducties in eigen beheer worden gemaakt. "Wij - het organiserende Theaterproductiehuis Zee land ia - produceren deze voorstellingen, zoeken de acteurs en geven zelf de schrijfopdrachten. Dat is ook uniek aan het Nazomer festival." Voor die producties wordt vaak uitgeweken vanaf het festivalhart met vervoer naar passende locaties door geheel Zeeland. Dit jaar on der meer in Kamperland, Veere en de Oostkerk in Middelburg, Waar de ope ningsvoorstelling 'De Zwar te van Walcheren' werd opgevoerd. Schoute: "Veel mensen denken dat het ZNF een Walchers festival is, maar wij hebben producties in heel Zeeland. De positie ve reacties van het publiek en het groeiende aantal be zoekers maakt het werken aan dit festival fantastisch en maakt elke avond bijzon der." Sas-Assurantiën bv A*. Bel 0118-413111 KLIK WIN ACTIE Win 'De koffer van mevrouw Sinclair' Opnieuw roze lintje voor ADRZ VLISSINGEN - Voor het vijfde opeenvolgende jaar heeft de Borstkanker Vereniging Nederland (BVN) de borst- kankerzorg van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis gewaardeerd met het roze lintje. BVN is een patiëntenvereni ging voor mensen die te ma ken hebben of hebben gehad met borstkanker. De vereni ging informeert patiënten over de kwaliteit van de zorg die ziekenhuizen bie den. BVN heeft de criteria in vergelijking met voorgaande jaren verscherpt naar pa- tiëntenwensen. Het ADRZ voldoet aan de vijf verplichte criteria en aan acht van de tien overige. Bij de criteria gaat het om de kwaliteit en ervaring van de borstkankerchirurgen, maar ook om de snelheid van de diagnostiek. Bovendien tel len de ervaringen van de pa tiënten zelf zwaar mee. Het roze lintje is ook het logo van de stichting Pink Rib bon, die met diverse acties aandacht vraagt voor borst kanker. Het ADRZ telt vier ervaren borstkankerchirurgen. In 2013 voerden zij samen 210 operaties uit. VLISSINGEN - Het is al meer dan 35 jaar geleden dat het destijds nog zeer behouden de Zeeland op de muzikale kaart werd gezet dankzij de Zeelandsuite. Deze siiite zette niet alleen Zeeland op z'n kop, maar werd tegelij kertijd een mijlpaal in de Nederlandse Jazzgeschiede nis. Komend weekend gaat de suite op herhaling. "We hebben het hier over de beroemdste Jazzband die Nederland ooit gehad heeft", benadrukt Willem Kniknie van het MuziekPodium Zeeland. "Nu hebben we elk weekend wel tien festivals, maar toen hadden we alleen nog maar Porgy en Bess in Terneuzen. Alleen daarom al was de Zeelandsuite heel bijzonder, maar daarnaast werd het ook landelijk een ongekend succes, De plaat werd heel beroemd en bijna elke jazzliefhebber heeft wel een exemplaar in zijn kast staan." De Zeelandsuite was ge schreven als ode aan het Zeeuwse landschap, de Zeeuwse cultuur en archi tectuur en werd gespeeld op bijzonder locaties deze pro vincie. "Meer dan 35 jaar la ter leek het een goed idee om een nieuwe versie te maken, met muziek en musici van deze tijd. Dat zal ongetwij feld boeiend vergelijkings materiaal opleveren." Net als in de jaren zeventig wordt ook dit keer de'suite opgevoerd in het Zeeuwse landschap, maar de locaties blijven vooralsnog een beet je geheimzinnig en Willem Kniknie is niet van plan om dit mysterie te ontrafelen. "De echte liefhebber weet ons te vinden." Twee van de locaties worden echter wel bekend gemaakt: zater dag 6 september om 14.30 uur vormt het Dorpsplein in Nisse het decor voor de suite en op zondag 7 september kan het publiek om 15.30 uur neerstrijken op het Nol- lehoofd in Vlissingen. VEERE - In Nationaal Park Oosterschelde dreigt een ecologische ramp. De zandplaten in dit gebied, cruciaal voor het rijke le ven in de Oosterschelde, verdwijnen langzaam maar zeker. Tienduizenden trek vogels en tientallen zeehon den zijn afhankelijk van de grootste zandplaat in de Oosterschelde, de Roggen- plaat. En juist die belang rijke zandplaat dreigt het eerst kopje onder te gaan als gevolg van de zogenaamde 'zandhonger'. Nationaal Park Oosterschei- Jongetje gewond KOUDEKERKE - Een vijfjarige Duitse jongen is zaterdag gewond geraakt nadat hij werd geschept door het touw van een kite. De kite was tijdens het oplaten over de paalhoofden op het strand gekomen en gaan tol len. Het kind werd de lucht in getrokken en viel daarna op het strand. Hij raakte bewusteloos en is overge-. bracht naar het ziekenhuis. de en Natuurmonumenten luiden de noodklok. Dat doen ze door het starten van een crowdfundingsactie. Redden Boswachter Wendy Janse: "Gelukkig is er een relatief simpele oplossing. Met heel veel zand is de waardevolle Roggenplaat op te hogen. Met zo'n 1,6 miljoen kuub zand zijn de Roggenplaat en Oosterschelde voor de komende decennia gered. Maar voor een project van die schaal hebben we de steun nodig van Den Haag." Minister Schultz neemt eind oktober het besluit of zij de Roggenplaat wil redden. Hoewel de 10.000 euro die de partijen willen binnen halen met hun crowdfun dingsactie maar een klein deel is van de totale kos ten van het project, is die wel cruciaal. Om Minister Schultz te overtuigen is het noodzakelijk dat vooral ook omwonenden, toeristen en lokale bedrijven laten zien dat zij waarde hechten aan een gezond Zeeuws wad dengebied en daar ook een financiële bijdrage voor over hebben. Journalistiek talent gezocht www.sasassurantien.nl A De Faanf Woensdag 3 september 2014 www.de-faam.nl Welke impact heeft leegstand op het platteland op het Zeeuwse buitengebied LOUISE door Gerard van der Hoeven Namen Klik&Win Janny en Andy Wisse uit Veere vertrokken in 1959 al naar Canada. Festivaldirecteur Henk Schoute: "Wij hebben diverse sponsoren, maar zo'n festival kost veel geld Gelukkig is niet beknibbeld op rijkssubsidie. Dat geeft ook aan dat we goed bezig zijn". Foto: PR Ga snel naar: deweekkrant.nl/actie door Rachel van Westen In 1977 werd de Zeelandsuite gespeeld op allerlei plaatsen in Zeeland. Dit beeld komt uit het verslag daarvan op Youtube. door de redactie Doneren kan via internet. O www.koopeenkuub.nl Héb je een vlotte pen, ben je nieuwsgierig naar wat er in je omgeving gebeurt, heb je een groot netwerk en wil je jouw artikelen wekelijks met vele duizenden lezers delen? En kun je daarnaast ook nog goed fotograferen? Dan ben jij misschien wel de freelancer die wij zoekenl Mail ons waarom jij de ideale correspondent voor ons bent en wie weet verwelkomen we je bij ons team. Reacties kunnen naar: d.rijsbergen@wegenermedia.nl

de Faam | 2014 | | pagina 1