Eierstruif in de Zeeuwse boerenjas Veilig en zelfverzekerd op pad VitaNed 200 JAAR ZEELA Bel 0800 - 0468 'gratis Voor de gratis brochure of een vrijblijvende proefrit bij u thuis t brochure MIDDELBURG - Met de vlag gen halfstok vanwege de tra gedie van het neergehaalde vliegtuig boven Oekraïne, heerste er toch niet direct een feeststemming. Het programma was inte ressant genoeg. Op het Ab dijplein, in het Provincie huis, in het Zeeuws Archief en in het Zeeuws Museum konden volop activiteiten bijgewoond worden. Een Zeeuwse markt, een Ma gisch Museumlab voor kin deren, lezingen over de trek tocht van Zeeuwen over de wereld, Zeeuwse muziek en verhalenvertellers en niet in het minst waren er alle kle derdrachten uit Zeeland op het Abdijplein te bekijken, dankzij de streekdrachtver- enigingen. LUCTOR ET EMIGRO: IK WORSTEL EN IK EMIGREER. werden en ook omdat Zee land voornamelijk door Ca nadezen bevrijd was.x Vermakelijk was het frag ment het Polygoonnieuws van 1954, waarop te zien was hoe mejuffrouw Breg- man uit Garderen een KLM- toestel huurde om met haar vee en goederen de over steek naar Canada te wagen. Menigeen kon uit eigen er varing een bijdrage leveren aan de lezing. In 2011 kreeg het Zeeuws Genootschap een schenking van twee koffers met Zuid- Bevelandse streekdracht uit Canada. De familie J.C. Traas uit Baarland emigreerde kort na de Ramp en had de LBWN www.vitaned.nl Onder de titel Luctor et Emi- gro (Ik worstel en emigreer) vertelde Enne Koops over de achtergronden van de trek naar verre oorden. Het geloof speelde een belang rijke rol in de keuze van het emigratieland en ook de dominee had invloed op de beslissing. Sommige kerken hadden goede emigratie-or ganisaties opgebouwd. Van de Zeeuwse emigranten ging 45% naar Canada, om dat daar agrariërs gevraagd kleding bewaard. De uit Ca nada overgekomen dochter Martina Eastman-Traas en nicht Mieke Guiljam lieten modeconservator Karina Leijnse tien markante stuk ken uit de collectie zien; van een prachtig damesjak naar een tot op de draad versle ten boerenjas. De verklaring voor het vele eierstruif in de jas komt van Martina: "Va der raapte graag eieren en deed die in zijn zak. Vaak ging zo'n ei al kapot voordat hij thuis was." Op 20 juli was het 200 jaar geleden dat Koning Willem I het besluit houdende de vereeniging van Staats-Vlaan- deren met de provincie van Zeeland ondertekende. De viering is een samenwerking tussen Roosevelt Study Center, Zeeuws archief, Zeeuws Museum, Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Stichting 200 jaar Zeeuws- Vlaanderen, de Zeeuwse Connectie en de Provincie. Lage instapfiets Ventura V lage instap voor extra veiligheid eventueel met elektrische ondersteuning Z trendy en lichtgewicht model (slechts 16 kg.) Opvouwbare scootmobiel Ariel verstelbare zit- en stuurhoogte tot wel 30 km bereik uniek model met kleine draaicirkel Blijf in beweging... Dat is wat fysiotherapeuten en artsen adviseren aan senioren, VitaNed ook! Veel senioren durven geen gebruik meer te maken van een normale fiets omdat bijv. het evenwichtsorgaan-minder goed functioneert. VitaNed heeft voor u de perfecte oplossing! Met een driewielfiets bent u veilig onderweg, blijft u in beweging en kunt u weer heerlijk genieten van de buitenlucht. Bovendien zijn onze fietsen ook verkrijgbaar met elektrische ondersteuning. Dat is fietsen zonder moe te worden! Vraag er naar bij onze adviseurs. Laat u vrijblijvend informeren of maak een kosteloze proefrit in uw eigen omgeving. veilig, stabiel en comfortabel zeer geschikt voor langeafstanden Z eenvoudig te bedienen Vraag nu het gratis informatiepakket aan! Bel 0800 - 0468 of vul de bon in en stuur deze kosteloos op naar VitaNed. O www.de-faam.nl De Faam woensdag 23 juli 2014 15 Ja, stuur mij het gratis informatiepakket was. Naam Adres Postcode Woonplaats Telefoonnummer E-mail DeFaam-Bev wk30 Stuur deze coupon in een enveloppe zonder postzegel naar: VitaNed - antwoordnummer 2140 - 2990 WD Barendrecht door Jan Prenger Onderdeel van De hitte bij de viering van 200 jaar Provincie Zeeland was over weldigend. Mogelijk was dat ook de reden dat de activiteiten minder publiek trokken dan waar op gerekend Met Zeeuws Volkslied wordt gezongen aan het eind van de activiteiten: "Geen dierder' plek voor ons op aard". Foto: Jan Prenger Vaste scootmobiel Galaxy Plus Fietsen met lage instap v.a. 599,- Scootmobielen: diverse opvouwbare en vaste modellen op voorraad

de Faam | 2014 | | pagina 15