Met vakantie! En wat doe je met de tuin dan? GROEI&BLO Knoflook en ui strijken Pak heksenkruid deze tijd van het jaar hard aan Tuinanjers zorgen voor nostalgische verrassing plantenzoeker - EF Wegwezen en de tuin zo maar een paar weken aan zijn lot overlaten. Nee toch? Tenzij buren of vrienden staan te trappelen om het tuinonderhoud tijdelijk over te nemen. Bereid je vertrek goed voor. Zorg dat de tuin onkruid- vrij is. Op bedekte grond krijgt onkruid minder kans. Strooi rond de planten een mulchlaag van cacaodop- pen, blad of gemaaid gras. Dat helpt tevens tegen uit droging. Op www.groei.nl staat een filmpje over water geven en mulchen. Haal uitgebloeide bloemen uit eenjarigen en vaste plan ten; zo vormen ze geen zaad en dat spaart energie voor aanmaak van nieuwe scheu ten en bloei. Knip sommige uitgebloeide planten rigou reus terug en er wacht jou bij Gewoonlijk is geel of bruin blad in de moestuin reden tot zorg, niet tot vreugde. Be halve bij knoflook en uien. Dat komt doordat het hier om iets anders gaat dan ver welken. Bij ui en knoflook heet het geel worden en plat tegen de grond vallen van het blad 'strijken'. Natuurlijk is dit strijken ook een soort verwelken. Alleen is het bij knoflook en ui meteen de welkome aankondiging van de oogst. Je mag een ui Juist in dit seizoen is het zaak om vervelend onkruid streng aan te pakken. Dat geldt zelfs voor een lieflijk uitziend plantje als het hek senkruid (Circaea luteti- ana). Dit onkruid heeft witte, ge makkelijk afbrekende wor tels die vervolgens weer vrolijk doorgroeien, net als bij zevenblad. Bovendien vormt het zaad dat zich vrij gevig verspreidt. Ga er nu flink tegenaan, voordat je in een verloren strijd verzandt.Vooral na een mals buitje laten de wortels zich nog redelijk uit de grond trekken. thuiskomst een frisgroene, herboren aanblik. Verwijder bij doorbloeiende rozen de uitgebloeide bloe men en zelfs wat knoppen. Straks komen er volop nieu we voor terug. Maai het gazon vlak voor vertrek; steek het onkruid uit. Sproei het gras indien nodig flink nat. En de moestuin? Je kunt niet alles hebben... Actie in de moestuin In juli kun je nog venkel, pastinaak en rode bietjes zaaien; voor radijs, sla, pos telein en spinazie is het mis schien al de tweede of derde zaaironde. Verder mogen nu plantjes van winterse kolen de grond in, evenals van prei, kool rabi, sla en winterandijvie. In het augustusnummer van Groei Bloei lees je alles over het zaaien van veldsla; voor het gemak krijg je er een zakje zaad van veldsla bij! Dit nummer ligt vanaf -17 juli in de winkel. Enthousiaste egelskopjes De inheemse waterplant egelskop of Sparganium past prima in een natuurlijk ogende vijver. Je hebt drie soorten: grote, kleine en drijvende egelskop. De waterplant bloeit wittig in de zomer en vormt zaden die wel wat weg hebben van kopjes van egels. Groeit de plant te enthousiast naar je zin? Knip elk jaar gerust een boel van de uitlopers weg en kieper ze op de compost- hoop. Let op: gooi nooit en te nim mer zomaar exotische wa terplanten in sloten, water gangen of gemeentevijvers! Ze kunnen daar akelig de overhand nemen en zo de inheemse waterflora en fau na verstikken. Al zien ze er teer uit, toch zijn anjers vrij gemakke lijke tuinplanten. Op een zonnige plek zijn deze wat ouderwetse planten al gauw op dreef, vooral in doorla tende, iets kalkhoudende grond. Op arme grond is extra voeding welkom. Ze worden niet hoog en blijven compact; dat maakt ze heel geschikt voor de borderrand of voor gezellige potten en bakken op het terras. Ook na de bloei blijft de an jer of Dianthus aantrekke lijk, dankzij het zilvergrijze of zeegroene blad. Genoeg redenen voor een hernieuw de kennismaking. De anjer is geen langlevende plant; na drie jaar wordt het allemaal wat schriel en houtig. Het helpt als je de planten in de herfst flink te- best al oogsten zonder dat zijn blad gestreken is. Lek ker, want het loof kun je dan eveneens eten. Het idee achter het wachten op het strijken is dat we een zo dik mogelijke ui wensen, waar al het sap en de voedingstof fen uit het loof in zitten op geslagen. Het leukste van de uien- en knoflookoogst is het vlechten, een paar da gen later, en de aanblik van die hangende strengen in de schuur. DEGROEÊBLOEI rugknipt. En je kunt ze goed stekken: tussen mei en sep tember. Zoek sterke scheuten uit zonder bloemknoppen, trek die voorzichtig los van de steel zodat er een 'hieltje' ontstaat. Steek de scheuten in een pot of zaaibakje, in een mix van potgrond en zand of speciale zaai- en stekgrond. Zet de bakjes onbedekt weg op een scha duwrijke plek en houd ze vochtig. Na zes tot acht weken zijn er worteltjes gevormd en ver poot je de stekjes naar apar te potjes. Knijp na enige tijd de topjes uit nieuwe scheu ten om de plant extra vol en stevig te houden. In de vroege herfst kun je de oude anjers rooien en de nieuwe uitplanten. Minivisjes: goud-elrits Schattig, die oranje mini- visjes in de vijver. De La tijnse naam is Pimephales promelas; de Nederlandse naam luidt goud-elrits 'Mona Lisa', gouden Lisa of oranjerood waterlelievisje. Ze meten hooguit 8 cm en overwinteren probleemloos buiten. Ze vermenigvuldi gen zich talrijk tijdens hun korte leven. Koop er onge veer tien bij de start. Luxeprobleem geoogst Kun je de bessen en aard beien niet op? Los-dit luxe probleem op door ze in te vriezen. Ris de afgespoelde bessen van de steeltjes en stop ze in doosjes in de vrie zer. Prima voor sap, dessert- saus en jam, of in de krui meltaart. Selecteer voor het invriezen van aardbeien de kleinere, stevige exempla ren. Leg ze schoon en droog op een dienblad of bakblik in de vriezer en stop ze na een uurtje in diepvriesdo zen. Cd boven aalbes Vogels lusten aalbessen eerder dan wij: als ze nau welijks rijp en nog zuur zijn. Scherm ze dus tijdig af. Controleer regelmatig of de netten van onderen goed sluiten, zodat er geen vogels onder verstrikt raken. Hang oude cd-tjes boven de struik als vogelverschrikkers. O www.de-faam.nl De Faam woensdag 16 juli 2014 6 Foto: Hans Clauzing Tuinanjers hebben het in bakken op het terras uitstekend naar hun zin. Fotö:Anita Meuleman De lieve bloemetjes op de foto horen weliswaar bij een braam, verwacht alleen geen vruchtjes. Het is een sierbraam, met de Latijnse naam Rubus ulmifolius 'Bellidiflorus', wat ongeveer betekent: blad van een iep en bloemen als een madeliefje. Doet het meer aan een roosje denken? Klopt, maar er bestaan ook pomponmadeliefjes. Juist het feit dat de bloemetjes gevuld zijn maakt dat de plant onvruchtbaar is en geen bramen zal dragen. Het voordeel is weer, dat de bloei lang duurt, van juli tot en met augustus. Als je de uitgebloeide bloemtakken terugknipt tot waar je een nieuwe scheut ziet komen, bloeit hij in september nogmaals. Net als bij een eetbare braam knipje in de winter de takken die gebloeid hebben helemaal terug om deze woeste groeier in toom te houden. Foto: Leontine Trijber Na een buitje krijg je heksenkruid makkelijker uti de grond. Foto: Leontine Trijber mogi^k grmookt door w\vw.p(oMenk®nnts com ANOROID APOOP M mm Verkrijgbaar in de Google play U App Store Tekstbewerking: Hanneke Louwerse

de Faam | 2014 | | pagina 6