Zoektocht Zeeuwse dwangarbeiders Berndei NIEUW! agrimarkt Chef in uw eigen keuken OOGGETUIGEN SPAAR NU U00R 80% KORTING OP DE BERNDES COLLECTIE! O www.de-faam.nl De Faam woensdag 16 juli 2014 23 Een kleine oproep, die vorige maand twee keer op de voorpagina's van De Bevelander en De Faam stond, prikkelde de redactie. Waarom is iemand op zoek naar informatie over dwangarbeiders uit 1943-1945? En sterker nog: hoe is deze zoektocht uiteindelijk afgelopen? GOES - Het fotoalbum van zijn vader was een beetje taboe. Erin kijken, ja, dat mocht' Paul van Sluijs wel. De foto's en documenten die hij in het album aantrof vertelden al een deel van het verhaal. Zijn vader, Ad .van Sluijs van de drogisterij aan de Vlasmarkt in Mid delburg, was tussen 1943 en 1945 tewerkgesteld bij land- bouwwerktuigenfabriek Ru- dolf Sack in Leipzig. Net als de neef van zijn vader, Adri van Sluijs, of Adri van de Rode Toren', die een winkel in diervoeder op de markt in Middelburg had. Zoveel vertelde het album wel. Maar hoe waren de leef- en werkomstandigheden? En hoe verliep de heen- en te rugreis? Omdat zijn vader nauwelijks sprak over die periode bleef Paul met die vragen zitten. Na het overlij den van zijn vader ging hij op zoek naar antwoorden. Paul vond informatie in on der andere het Staatsarchiv "ZONDAGMIDDAG WAREN WE VRIJ. DAN SCHREVEN WE BRIEVEN NAAR HUIS" Sachsen en bij de Kleinga- rtnerverein Priessnitzbad in Leipzig. Priessnitzbad werd destijds aangeduid als Betriebslager Am Entenwei- her. Samen met Mangold (Dietzmannstrasse) en Kal- ter Brunnen was het de ver blijfplaats van veel Neder landers en Zeeuwen. "Het is heel bijzonder om in Leipzig de personeelskaart van je vader tegen te komen", zegt Paul. Uitzonderlijk ook, want veel werd vernietigd. De bedrijfsleiding van Ru- dolf Sack werkte echter met tegenzin mee aan de te werkstellingen. Toch, Paul had nog zoveel gezichten zonder naam op de foto's in het album en documenten geven niet de persoonlijke lotgevallen weer. Vandaar de oproep. De inmiddels 92-jarige Wil lem Ruissen woonde in 1943 in Kloetinge toen hij samen met zo'n 50 andere Zeeuwen op transport werd gesteld. De groep bleef de hele peri ode grotendeels bij elkaar. Willem: "Paul die maakt die hele documentaire voor zijn vader. Ik moest reageren op de oproep". Net zoals de vader van Paul kwam Wil lem bij Rudolf Sack terecht. "Zonder de hulp van men sen als meneer Ruissen lukt het me niet om een boek over de lotgevallen van deze mensen te schrijven", vertelt Paul. "Het was wel paniek toen ik die oproep kreeg, je kan geen kant op. Onderweg zongen we 'Vaarwel mijn dierbaar vaderland, vaar wel', maar we moesten onze maul halten", kan Willem er nu om lachen. "Bij Rudolf Sack moest ik met mijn kan toorhanden in de smidse werken. Alleen op zondag middag waren we vrij. Dan schreven we brieven naar huis". Oud manuscript uitgebracht MIDDELBURG - Andreas Oost hoek, voormalig hoofdre dacteur van de PZC, schreef in 1974 een indrukwekkend verhaal over een opbloeien de liefde tussen twee jonge mannen in het Zeeuwse polderlandschap. Over een eigengereide, muzikale boerenzoon en een onaf hankelijk denkende jongen van rijke huize. Het is een portret van hoe Zeeland in een rap tempo veranderde na de oorlog, maar ook van de waarden en de machts verhoudingen die hetzelfde bleven. Het manuscript lag veertig jaar op zolder en zal in 2015 bij uitgeverij Cossee verschijnen. Evangelisatie en recreatie vrouwenpolder - Van zater dag 19 juli tot en met vrijdag 1 augustus 2014 is de Evan gelisatie en Recreatietent te vinden aan de Fort den Haak weg in Vrouwenpol der, tegenover de ingang van recreatiepark Breezand. In de tent worden twee weken lang allerlei activiteiten ge organiseerd. 's Morgens zijn er kinder-en tienerclubs en 's middags is iedereen van harte welkom om binnen te lopen voor een kopje koffie, een potje tafeltennis en een gezellig gesprek. Elke avond is er een andere activiteit, zoals volleybal, crea-avond, kindertheater, avonturen tocht en sing-in. Zeeuwse dwangarbeiders bij Rudolf Sack. Paul van Sluijs hoopt 1 juni 2015, 70 jaarna de thuis komst van de dwangarbeiders, een boek te publiceren over de lotgevallen van de 50 Zeeuwse dwangarbeiders die tussen maart 1943 en mei 1945 bij landbouwwerk- tuigenfabriek Rudolf Sack in Leipzig te werk zijn gesteld. www.sackleipzig.nl Ik. boa- uvohJleef?! W' AcnvlA de Berndes collectie RXE. beiVÏta d-ffigflftfc Spoor nog sneller! Berndes is al sinds 1921 een gerenommeerd Duits kwaliteitsmerk. U kunt nu sparen voor 9 stijlvolle kwaliteitsproducten. U zet met plezier en gemak de fraaiste gerechten op tafel! Vanaf 13 juli 2014 krijgt u bij iedere besteding van 10,-** en bij aktieproducten een spaarsticker. Daarbij kunt u wederom sneller sparen, want als u bij Agrisneltank 30 liter of meer tankt krijgt u met uw Agrisneltank bonusbon maar liefst 3 stickers aan de kassa bij uw Agrimarkt supermarkt. De aktie loopt t/m 4 oktober, volle spaarkaarten kunnen worden ingeleverd t/m 18 oktober 2014. Op het station van Goes, waar de groep van circa 50 Zeeuwen op de trein stapte voor hun dwang inzet. Foto: Familiealbum van familie Van Sluijs Door John de Kok Gemiddelde korting Gemiddelde korting Op statiegeld, postzegels, beltegoed, kansspelen, geneesmiddelen, tabak- er slijtenj-ortikelen worden geen spoarstickers gegeven. Iedere wee'k kunt u extro spoar stickers verkrijgen bij oonkoop von speciale producten, deze zijn te herkennen aan bovenstaand logo. Enkele producten van de onderstaande merken zullen gedurende de looptijd van de aktie 1 of meerdere weken met extra sticker worden aangeboden: Ramekin 8.5 cm - set van 2 0,99 met 25 spaarstickers Winkelwaarde €12,99 Rechthoekige schaal 26 cm 2,99 met 25 spaarstickers Winkelwaarde €19,99 Ovale schaal 20 cm 1,99 met 25 spaarstickers Winkelwaarde €16,99 Rechthoekige schaal 32.5 cm 3,99 met 25 spaarstickers Winkelwaarde €29,99 34,99 met 50 spaarstickers Winkelwaarde €159,99 Siliconen spatel houten lepel 24 cm Gietijzeren braadpan 4,0L Rechthoekige schaal 39 cm 5,99 met 25 spaarstickers Winkelwaarde €36,99 29 cm Gietijzeren braadpan 4,7L 2,99 met 25 spaarstickers Winkelwaarde €19,99 29,99 met 50 spaarstickers Winkelwaarde €144,99 Prijswijzigingen en drukfouten voorbehouden. Kijk voor actuele openingstijden op www.agrimarkt.nl Agrimarkt Middelhaf nis. Korendreef 24 - Agrimarkt Roosendaal, Streuvelslaan la - Agrimarkt Vlissmgen, Papegoaienburg 5 Agrimarkt Oud-Beijerland, Polderlaan 6 - Agrimarkt Goes, van Doornestraat 2

de Faam | 2014 | | pagina 23