Met rolstoel in de keuken WONEN Wens nieuwbouwpremie Proef gezamenlijk energie opwekken Elke composietkleur heeft eigen uitstraling Creatieve Boetes van fiscus voor tuinveriichting eigenaren zonnepanelen Als je zoveel mogelijk van je terras of tuin wilt genie ten, wil je ook 's avonds zo lang mogelijk buiten zijn. Dat maak je mogelijk door op een creatieve manier ver lichting toe te voegen. Je zou er zelfs voor kunnen kiezen een staande lamp mee naar buiten te nemen. Buiten verlichting met ledlampen wint steeds meer aan popu lariteit nu er meer sfeervolle kleuren beschikbaar zijn. Ledverlichting voor buiten is goed bestand tegen weer sinvloeden en zorgt voor de sfeer waar je naar op zoek bent. Schaf die lampen aan waarmee je die eigen sfeer oproept, er zijn genoeg cre atieve mogelijkheden. Staatssecretaris Wiebes van Financiën vindt het niet goed dat eigenaren van zon nepanelen (zonnepaneelei genaren-ondernemers) een maal per jaar btw-aangifte doen. Dat is zijn antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over het bericht dat meer dan 3.000 eigenaren van zonnepanelen een forse naheffingsaanslag hebben gekregen. 'Als deze onder nemers alsnog aangifte doen, blijven de boeten in stand', aldus Wiebes. Hij wil voor deze groep (startende) ondernemers geen uitzon dering maken door jaaraan giften toe te staan. Wiebes stelt dat al deze ei genaren er voor gekozen hebben om als ondernemer te worden aangemerkt. Zij hebben een aanslag gekre gen van 5.161. Die bestaat uit een schatting van 5.000 belasting voor startende ondernemers, plus een ver- zuimboete van 100 plus een aangifteverzuimboete van 61. De staatssecretaris zegt dat het overgrote deel van de zonnepaneeleigenaar-on dernemers wel tijdig aan aangifte heeft gedaan. Dat is voor hem het bewijs dat de eigenaren van zonnepane len over het algemeen wel bekend'zijn met de eisen van het btw-ondernemerschap. Maxime Verhagen wil een nieuwbouwpremie voor koopwoningen. Hiermee denkt de voorzitter van Bouwend Nederland de geplaagde bouwsector een impuls te geven. Met het geven van een fikse korting, bij voorkeur contant uitge keerd voordat de woning is gebouwd, zullen volgens hem potentiële kopers van een nieuwbouwhuis eerder tot koop overgaan. Er is jaar lijks een bedrag van zo'n 400 miljoen nodig om naar schatting 20.000 extra nieu we woningen te bouwen. Als dit plan doorgaat loopt het Rijk 1,2 miljard aan btw-inkomsten mis. Verha gen stelt dat Het maar om een tijdelijke maatregel van maximaal drie jaar gaat. Het plan schept ook eens veel banen. Zo'n 40.000 zegt Verhagen: "Elke wo ning levert gemiddeld twee banen op, in de bouw en in de sectoren die afhankelijk zijn van de bouw." Werkge versorganisatie VNO-NCW steunt Verhagen. Hugo Prie- mus, emeritus hoogleraar Volkshuisvesting aan de TU Delft, is geen voorstan der van het plan. Financiële steun aan koopwoningen en tegelijkertijd verhuurders- heffing in de sociale sector zijn volgens Priemus stimu leringsmaatregelen die niet gebaseerd zijn op vraag uit de samenleving. Doorlopende vloer Niet op vakantie en tijd en geld over om iets .aan het huis te doen? Overweeg dan eens je leefoppervlak zo groot mogelijk te maken door een mooie houten vloer van binnen door te trekken naar het terras. Tablazz le vert binnenparket in dezelf de houtsoort en afmeting als buitenparket. Binnen en buiten kan dus dezelfde vloer worden gelegd. Zelfs zo dat de lijnen doorlopen. Voor het oog is er zo geen onderscheid meer tussen woonkamer en terras, waar door de leefruimte optisch heel ruim oogt. Niet alleen heerlijk in de zomer maar ook een warme sfeermaker in de winter. Het wordt voor burgers makkelijker om gezamen lijk duurzame energie op te wekken. Bij wijze van expe riment mogen lokale ener gieprojecten op bepaalde punten afwijken van de wet. Dat schrijft minister Kamp van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. De bewindsman vindt dat loka le initiatieven een belangrij ke bijdrage kunnen leveren om te komen tot meer duur zame energie. Hij noemt als voorbeeld het gezamenlijk bezit van zonnepanelen of een windmolen. De huidige wet- en regelgeving gaat nu nog uit van grootschalige en centrale opwekking van energie. Vanaf 2015 wordt de wetgeving voor tien klei ne (tot 500 aansluitingen) en tien grote (tot 10 duizend aansluitingen) projecten per jaar versoepeld. Kamp: "Op die manier stimuleren we lo kale opwekking van energie. Ook kan de overheid bekij ken op welke manier wetge ving in de toekomst aange past kan worden om lokale opwekking van duurzame energie verder te steunen." De beheerders van lokale energieprojecten krijgen in de experimenten meer ruimte om hun project naar eigen inzicht vorm te geven. Zo mogen ze zelf bepalen onder welke voorwaarden en tegen welke tarieven ze hun eigen opgewekte duur zame energie kunnen afne men. Als de experimenten succesvol zijn kunnen in de wet structurele aanpassin gen plaatsvinden. Over vier jaar worden de experimen ten geëvalueerd. Nieuwe wet Huurcommissie Op 25 juni is de wet in wer king getreden die de werk wijze van huurcommissies moderner en eenvoudiger maakt. Zowel huurders als verhuurders kunnen naar de Huurcommissie stappen als er een conflict is over huur prijs, onderhoud of service kosten. De Huurcommissie doet dan een uitspraak over het probleem. Nu betaalt een verhuurder voor een zaak bij de Huur commissie leges van 450. Huurders betalen 25. Er wordt onderscheid gemaakt tussen servicekosten en nutsvoorzieningen op een individuele meter. Daarbij horen aparte procedure voorschriften. Zo moet de verhuurder een vastgesteld formulier gebruiken bij een geschil over de servicekos ten. Ook zijn er drempel bedragen voor de service kosten en de kosten voor nutsvoorzieningen. De all-inprijsprocedure is eenvoudiger. De Huurcom missie stelt de huur en het voorschot van servicekosten straks vast op een percenta ge van de overeengekomen prijs. Verhuurders moeten jaarlijks de huurder per aan getekende brief herinneren aan een huurverhogings- voorstel. De termijn was zes weken na de voorgestelde ingangsdatum. Dat is ver lengd naar drie maanden. Composietsteen wordt ver vaardigd van fijne en grove re deeltjes kwarts en graniet. Om die harde korrels te bin den, wordt er polyesterhars doorgemengd die voorzien is van kleurstoffen. Na persing onder extreem hoge druk ontstaan platen waarin de natuurlijke patronen van het steen bewaard zijn gebleven maar die qua eigenschap pen praktischer zijn dan na tuursteen. Composietsteen is niet poreus, en de kleuren variëren van tijdloos-naturel tot modern. Dekker, leveran cier van keukenbladen heeft een eigen steenproductie in Alphen aan den Rijn. Hier wordt een groot deel van het Europian Quartz assor timent geproduceerd. Het assortiment composietsteen telt 32 hoogwaardige kleu ren, onderverdeeld in vier collecties. Easystone is een collectie waarin composiet steen in gangbare, neutrale kleuren wordt aangeboden voor aantrekkelijke prijzen. De Classic-collectie omvat kleuren die van elke tijd zijn, en passen in iedere keuken. Natuurlijke en ro buuste kleuren vormen de Premium-collectie en de Ultimo-collectie is een ex clusieve collectie, met op vallende kleuren en structu ren. De 'Silt'-structuur geeft kleuren een niet-egaal op pervlak, maar vertoont on regelmatige putjes, vouwen en verdikkingen om het ma teriaal te verlevendigen. De 'Wave'-afwerking geeft het oppervlak een golvend pa troon en vertoont eveneens onregelmatigheden. Franke Kitchen Systems heeft een spoelbak ontwik keld die minder diep is dan gebruikelijk en daardoor ideaal is voor mindèrvali- den. Bovendien presenteert Franke de Onice kraan die voorzien is van een lange hendel en daardoor vanuit een rolstoel makkelijk te bedienen is. De spoelbak is maar tien centimeter diep en heeft een klein, ondiep uitstortbakje dat het leeggie- ten van glazen en pannen eenvoudiger maakt. Ook de afvoerplug is eenvoudig te bedienen met de Easy Touch drukknopbediening. Dit sy steem werkt als een balpen: de afvoer is open als de knop is ingedrukt. De kraan heeft lagere positie, een extra lange hendel, ide aal voor gebruik vanuit een O www.franke.com P www.de-faam.nl Een piepklein tuintje? Dan is een muurtuin ideaal. Ook compacte kruidentuintjes liggen binnen ieders bereik. Verse kruiden zelf opkweken en oogsten om al je gerechten een verse finshing touch te kunnen meegeven. O huurcommissie.nl De 'Wave-afwerking' geeft een soms onregelmatig maar tegelijk exclusief beeld. Doordat de spoelbak minder diep is, kan er makkelijker vanuit een lage positie in gewerkt worden.

de Faam | 2014 | | pagina 20