Oranje meer dan ooit een echt team Bryan Ruiz treft zaterdag aantal oude bekenden Huntelaar hield dit WK de moed er altijd in WK VOETBAL Wesley Sneijder is weliswaar al weken van huis, de WK-trip mag wat hem betreft nog wel even duren. "Het is echt genieten om hier bij te zijn." Oranje heeft het enorm naar zijn zin in Brazilië. Meer dan ooit vormen de 23 internationals en hun begeleiders een hecht team. "We doen alles met elkaar." Het is absoluut niet het beste Oranje dat ooit naar een we reldtitelstrijd werd uitge zonden, maar meer en meer groeit het geloof dat juist deze lichting nu toch echt datgene kan bereiken wat in 1974,1978 en 2010 mislukte. Toen was Oranje verliezend finalist.... Het Nederlands elftal van 2014 vormt een ideale mix van jong en oud. De vedet ten zijn trots op de jonkies, de jeugd wil niet onderdoen voor het ervaren deel van de ploeg. En samen maken ze er gewoon iedere dag op het trainingsveld in Rio de Janeiro weer het beste van. Arjen Robben: "Ik voel wel dat we hier met z'n allen iets willen bereiken. We vech ten ons met zijn allen kapot, geloven in elkaar. Ik ben zo trots op deze groep." Voetbal is een teamsport. Een teamsport die, in de ogen van bondscoach Louis van Gaal, door 23 spelers en een groot begeleidingsteam wordt bedreven. Ook na af loop van de waanzinnige wedstrijd tegen Mexico, die Oranje bij de laatste acht bracht, deelde werkelijk ie dereen in de feestvreugde. Voor elk individu is er een rol in het grote geheel. Op vallend genoeg hebben slechts middenvelder Jordy Clasie en de reservekeepers Michel Vorm en Tim Krul nog geen speelminuten ge maakt. Van Gaal maakt dat in Bra zilië geen onvertogen woord valt. Juist dat moet de sleutel naar het succes zijn. Na de 2-1-zege op Mexico, wat ge rust een Houdini-act mocht worden genoemd, werd door de voltallige spelergroep al direct vol enthousiasme uit gekeken naar de kwartfinale tegen Costa Rica, aanstaan de zaterdag om 22.00 uur in Salvador. Niemand heeft zin om al naar huis te gaan. Toen Louis van Gaal er in 2002 niet in slaagde zich met Oranje voor het WK te hete Fortaleza kon er in de slotfase nog een schepje bo venop. Tactisch is bovendien ieder een tot in het kleinste detail bijgepraat. Iedere wedstrijd weer blijken alle mogelijke scenario's al doordacht. Dat geeft rust, zegt ook Dirk Kuijt, die zondagavond tegen Mexico - in zijn honderdste interland - uitblonk op liefst drie posities. "Deze coach heeft alles wat er kan gebeu ren al voorzien. Alle scena rio's zijn vooraf "besproken. Het maakt dat iedereen, bij elke stand en situatie, weet wat hij moet doen. Dat geeft rust." kwalificeren, zei de coach dat zich ooit nog een tweede kans voor zou doen. En dan zou hij alles tot in de punt jes verzorgen. Van Gaal lijkt, afgaande op alle compli menten die hij uit zijn spe lersgroep krijgt, daar uitste kend in geslaagd. Overal is aan gedacht. Sneijder: "Echt alles is perfect geregeld. We moeten veel reizen, maar als wij ons optimaal op de wed strijd kunnen voorbereiden omdat de zaken in orde zijn, is dat geen opgave. We ge nieten er allemaal van." Sneijder vormt met Arjen Robben, Robin van Persie, Dirk Kuijt en de geblesseerd geraakte Nigel de Jong het gelouterde kerndeel van de selectie. Ze sturen waar nodig de jeugd bij, komen - zonder de betweter uit te hangen - met tips en tricks. "En alles doen we samen, zelfs onze vrije momenten vullen we gezellig met el kaar in." Twee jaar terug, op het volledig mislukte EK in Oekraïne en Polen, ging het daar juist mis. Over tal van zaken waren er onderlinge irritaties, fysiek leek de ploeg ook niet in orde. "Daar hebben we van geleerd," al dus Sneijder. Van Gaal heeft zijn ploeg fy siek optimaal voorbereid op het WK, dat zich onder sterk wisselende omstandigheden afspeelt. De prima conditie heeft Oranje al menigmaal op beslissende momenten geholpen. Ook in het snik- Het huidige Oranje kan ra zendsnel van 'spelsysteem wisselen. Het traditionele 4-3-3 - de zogeheten Hol landse school - werd in aan loop naar het WK terzijde geschoven voor een 5-3-2- opstelling, die meer verde digende zekerheid biedt. De oude gewoontes zitten er nog zo ingeslepen dat snel overgeschakeld kan worden op een offensievere speel wijze als dat nodig is. Kuijt: "Maar, ook net zo makkelijk weer terug. Dat is wel een hele grote kwaliteit van dit team. Daar gaan we nog pro fijt van krijgen." Ook hij lijkt al verder dan de kwartfina les te denken. In Engeland kijken ze iedere wedstrijd van Costa Rica hun ogen uit. Is dét Bryan Ruiz die ze over het veld zien dartelen? Bij Fulham kwam Ruiz niet of nauwelijks aan spelen toe, maar op het WK is hij één van de drijvende krachten achter het succes van zijn vaderland. Zaterdag zal Ruiz veel oude bekenden tegenkomen. Om 22.00 uur kruist Costa Rica de degens met Oranje. Nooit eerder speelden beide landen tegen elkaar, maar Ruiz weet precies wat hem te wachten staat. De afgelo pen maanden kwam hij im mers in actie voor PSV, dat de aanvaller van Fulham huurde. De jaren voordien vertoonde Ruiz zijn kunsten bij FC Twente. In de nationale ploeg is hij, samen met Joel Campbell, de stuwende kracht. Costa Rica schakelt, vanuit een stugge defensie, snel om én speelt een bovengemiddeld goed positiespel. Aan de an dere zijde van het veld staat doelman Keylor Navas ste vig in zijn schoenen. Dat Costa Rica ten koste van Griekenland de kwartfina les bereikte, leidde in eigen land tot grote vreugde. Niet eerder stond de nationale voetbalselectie bij de laatste acht op een WK. Costa Rica was al dé verrassing van de eerste ronde. De formatie van bondscoach Jorge Luis Pinto werd poulewinnaar in de Groep des Doods. Drie voormalige wereldkampioe nen - Uruguay, Engeland en Italië - werden afgetroefd. De twee Europese teams haalden niet eens de tweede ronde. En ook in de achtste finales klopt men dus een vertegenwoordiger van het oude continent. Grieken land stelde het vonnis nog uit, maar werd na verlenging en een strafschoppenserie geklopt. Nederland kan het beter niet op penalty's aan laten komen. Alle vijf wer den door Costa Rica benut. "Het kan een mooi toer nooi worden." Klaas-Jan Huntelaar glundert van oor tot oor. De maker van de beslissende treffer te gen Mexico mijmert in aanloop naar de kwart finale al over de wereld titel. "Als het zo meezit als tegen Mexico kan het ook betekenen dat het éllemaal eens een keer gaat lukken." Bij vorige gelegenhe den hadden ze hem - de bankzitter - nog weieens op een chagrijnige blik kunnen betrappen. Maar in Brazilië heeft Klaas- Jan Huntelaar zich tot op heden de ideale reserve getoond. Klaar om in te vallen op de moeilijkste momenten. Drie duels bleef hij op de bank. Maar zijn tijd zou nog wel komen, zei Louis van Gaal. Allicht was er eens een WK-wedstrijd dat het allemaal wat tegenzat. Dan zou het breekijzer er klaar voor moeten zijn. "Ik heb ie dereen heel hard nodig," had de bondscoach hem ingeprent. Nadat het in de poule fase precies zo gelopen was als Van Gaal voor zien had, liep het eerste duel in de knock-outfase bepaald niet volgens plan. Mexico bleek taai, kwam op voorsprong. Nadat het 5-3-2-systeem was vervan gen door 4-3-3 was zelfs een 'alles-of-nietspoging' nodig. In plan B was een hoofdrol voor Huntelaar weggelegd. Hij moest 'oorlog maken' in het zestien-metergebied. Huntelaar kende zijn taak, voerde die voorbeeldig uit. Eerst stelde hij Sneijder in staat de 1-1 te maken, daar na benutte hij zelf de straf schop die een verlenging voorkwam. "Als kleine jon gen droom je van zo iets." Ook Huntelaar is dit WK dus al onmisbaar gebleken. En zal - ook wanneer Van Persie net als tegen Mexico niet helemaal okselfris meer blijkt - allicht nog eens nodig zijn de komende tijd in Brazilië. De spits van Schalke 04 erkent dat het niet altijd even makkelijk was een bijrol te vervullen. "Vooral op de wedstrijddagen was het moeilijk. Maar ook als ik niet speelde, moest ik daarna toch weer met een frisse blik mijn trai ningen doen. Maar, het was het wel waard om te blijven strijden." Dirk Kuijt complimen teert Huntelaar. "Als ik zie hoe hij geknokt heeft op de trainingen... Er viel geen onvertogen woord. Klaas is altijd maar door blijvén gaan. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik daar veel waardering voor heb." 3 www.de-faam.nl De Faam woensdag 2 juli 2014 16 Door Edward Swier Samen winnen Tweede kans Ook de jeugd is belangrijk: Georginio Wijnaldum en Stefan de Vrij vieren de winst op Mexico. Foto: Osvaldo Aguilar/Arenda Ltda Routine en jeugd Schakelen Door Edward Swier Foto: Andre Chaco/Arena Ltda Door Edward Swier Klaas-Jan Huntelaar nadat hij Oranje de winst heeft bezorgd tegen Mexico. Foto: Maurice van Steen/VI Images Jongensdroom

de Faam | 2014 | | pagina 16